statystyki

Rolnicy odzyskają więcej akcyzy za zużyte paliwo

autor: Paulina Bąk06.11.2012, 07:05; Aktualizacja: 06.11.2012, 08:01
Rolnictwo

Rolnictwoźródło: ShutterStock

W 2013 r. producenci rolni będą mogli otrzymać zwrot akcyzy w wysokości 97 groszy za każdy wykorzystany litr oleju napędowego.

Reklama


Reklama


To o 2 grosze więcej niż w 2012 r. Maksymalnie rolnik będzie mógł odzyskać 83,42 zł z 1 ha użytków rolnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2013 r.

Przypomnijmy, że rolnikowi, który do produkcji zużywa olej napędowy, przysługuje zwrot akcyzy zawartej w cenie tego paliwa. Żeby odzyskać zapłacony podatek, należy dwa razy w roku – w lutym i sierpniu – złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i dołączyć do niego faktury VAT za paliwo.

Wysokość zwrotu oblicza się, mnożąc wynikającą z faktury ilość kupionego paliwa i stawkę zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, czyli w 2013 r. 0,97 zł. Wysokość zwrotu nie może jednak przekroczyć określonego w ustawie limitu. W 2012 r. rolnicy odzyskali od samorządów 688,7 mln zł akcyzy, co stanowiło ok. 95 proc. środków przeznaczonych na ten cel. W 2013 r. do kieszeni producentów rolnych ma trafić ok. 720 mln zł. Natomiast gminy na pokrycie kosztów zadań związanych ze zwrotem podatku otrzymają ok. 14,1 mln zł.

Etap legislacyjny Uzgodnienia międzyresortowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama