Decyzja organu podatkowego nie może zapaść przed ostatecznym ustaleniem kręgu spadkobierców.
Nasza czytelniczka została poinformowana, że urząd skarbowy wszczął postępowanie, którego celem jest ustalenie osób odpowiedzialnych za długi podatkowe jej zmarłego ojca. Jednocześnie formalności dotyczące nabycia spadku nie zostały dopełnione i nie wiadomo, kto ostatecznie będzie spadkobiercą.
Zdaniem Marcina Srogi, eksperta z kancelarii CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, przepisy podatkowe nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy wszcząć postępowanie w sprawie odpowiedzialności za długi spadkowe, w szczególności nie wskazują, czy niezbędne jest uprzednie ustalenie, kto jest spadkobiercą.
– Odpowiedzialność podatkową mogą ponieść wyłącznie spadkobiercy. Zatem kluczową kwestią jest rozstrzygnięcie, od którego momentu osobie z kręgu dziedziczących przysługuje status spadkobiercy. Przepisy podatkowe nakazują w tym zakresie stosować przepisy kodeksu cywilnego – podkreśla Marcin Sroga.
Zgodnie z ich brzmieniem status spadkobiercy uzyskuje się z chwilą śmierci spadkodawcy. Sąd, wydając później postanowienie, lub notariusz, sporządzając akt, jedynie stwierdzają, kto uzyskał ten status, począwszy od chwili śmierci spadkodawcy.
W rezultacie wszczęcie postępowania podatkowego wobec osoby z kręgu dziedziczących jest dopuszczalne.
– Trudno jednak zgodzić się z poglądem, zgodnie z którym organ podatkowy miałby prawo wydać decyzję o odpowiedzialności podatkowej jeszcze przed ustaleniem rzeczywistego, ostatecznego kręgu spadkobierców, uwzględniającym np. odrzucenie spadku. W takiej sytuacji rozsądniej byłoby zawiesić postępowanie podatkowe i wezwać stronę do wystąpienia do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W razie braku reakcji strony organ może sam złożyć taki wniosek – podkreśla nasz rozmówca.