statystyki

Nie chcesz płacić akcyzy za prąd? Wyprodukuj go sam

autor: Paulina Bąk14.08.2012, 06:54; Aktualizacja: 14.08.2012, 08:29
Oszczędzanie prądu

Oszczędzanie prąduźródło: ShutterStock

Osoby, które same wytworzą energię ze źródeł odnawialnych, a następnie zużyją ją na własne potrzeby, nie zapłacą podatku akcyzowego – proponuje Ministerstwo Gospodarki.

Reklama


Reklama


Polska zobowiązała się wobec Unii Europejskiej, że do 2020 roku co najmniej 15 proc. wytwarzanej energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł (OZE). Zrealizowanie tego założenia będzie nie lada wyzwaniem, bo nasza elektroenergetyka oparta jest w 90 proc. na węglu.

Żeby wywiązać się z zobowiązań, Ministerstwo Gospodarki zamierza nas przekonać, abyśmy sami wytwarzali energię, zamiast płacić za tę pochodzącą z elektrowni. Wystarczy zainstalować w swoim gospodarstwie domowym kolektory słoneczne, pompy ciepła wykorzystujące powietrze czy kotły lub piece na biomasę.

Niewiele z 2 mln polskich gospodarstw rolnych i 4 mln domów jednorodzinnych zdecydowało się na zakup takich instalacji. Trudno się temu dziwić. Wytwarzanie energii z OZE wymaga bowiem załatwienia wielu biurokratycznych formalności. W dodatku energia wytworzona w taki sposób nie korzysta ze zwolnienia z akcyzy.

Resort gospodarki zamierza to zmienić. Zgodnie z projektem ustawy o OZE wytwarzanie takiej energii będzie zwolnione z akcyzy niezależnie od tego, czy zostanie ona sprzedana do sieci, czy zużyta na własne potrzeby.

– Obecnie energia pochodząca z OZE jest zwolniona z podatku akcyzowego tylko wtedy, gdy osoba, która ją wytworzyła, ma dokument potwierdzający umorzenie świadectwa pochodzenia energii. W praktyce ze zwolnienia korzysta tylko energia ze źródeł odnawialnych wytworzona przez większe podmioty i wprowadzona do sieci – tłumaczy Wojciech Kotal, doradca podatkowy w DLA Piper Wiater.

Dodaje, że dziś osoba, która w swoim gospodarstwie domowym zainstaluje mikroinstalację (np. małą biogazownię wytwarzającą i zużywającą energię elektryczną), od wyprodukowanej przez siebie energii musi zapłacić podatek akcyzowy.

Szymon Parulski, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy, wyjaśnia, że dzieje się tak, bo mikroinstalacje nie otrzymują świadectw pochodzenia energii. Co za tym idzie – nie mogą ich umorzyć i otrzymać dokumentu stanowiącego podstawę do zwolnienia z akcyzy.

Zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki gwarantuje, że jeżeli ktoś założy mikroinstalację, to niezależnie od tego, czy zużyje energię na własne potrzeby, czy sprzeda ją do sieci, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z akcyzy.

– W dodatku projekt zakłada również bardzo atrakcyjny cenowo mechanizm zakupu nadwyżek energii elektrycznej z mikroinstalacji przekazywanej do sieci niskiego napięcia – podkreśla Szymon Parulski.

Zwraca uwagę, że właściciele mikroinstalacji nie będą już zobowiązani do wypełniania uciążliwych obowiązków akcyzowych. Nie będą już musieli składać deklaracji akcyzowych czy prowadzić ewidencji energii elektrycznej zużywanej na własne potrzeby.

– Dla wielu podatników o wiele bardziej dotkliwe były obowiązki akcyzowe niż sama kwota podatku do zapłaty – twierdzi nasz rozmówca.

Nie wiadomo jeszcze, czy na nowe zwolnienie zgodzi się Ministerstwo Finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Majster(2012-08-14 09:36) Odpowiedz 00

  Oczywiście ,że Min.Fin się nie zgodzi.Oni na nic się nie godzą,tylko jeszcze mocniej dokręcają śrubę.Ogólnie zakup kolektorów jest opłacalny,ale technologia nie do końca sprawdzona.Zwrot inwestycji do 10 lat,koszt do 10 tys.zł,co dla zwykłej rodziny ,to dużo,a w tym niewielkie oszczędności.Jakby były wszędzie dopłaty do zakupu tych urządzeń,a nie tylko "dopłata"do "taniego"kredytu,to byłoby to bardziej opłacalne i mniej uciążliwe dla portfela

 • Zeby pieron strzelil z czerwonych i PObarwionych b(2012-08-14 19:11) Odpowiedz 00

  Nie pieron sztrzeli w leb bandyty Tuska i POtworow !Czekajcie,gdy ludzie zaczna produkowac energie to w niedlugim czasie zlodzieje i bandyci PO,SLD(PZPR),PSL(prostytutka PRL),RuchaczePalikotowni dopieprza POdatki,ze sie kazdemu energia POjawi w mozgu,chyba ze ludzie uderza razem w to antynarodowe pieronstwo POtworow i wybija oczyszczajac Polske !

 • Jacek Danielewski(2012-08-15 06:27) Odpowiedz 00

  Będzie jak w Poznaniu . Spalanie bio - masy zmniejszyło emisjie Co2 ze spalania węgla ale przeniosło wpływ środowiskowy ma inne obszary. Nie analizowana energia wbudowana ze środków transportu bio-masy i innych działał pozwala dzisiaj wyznaczy efektywność energetyczną. Dobra algorytmy analiz ze standardów ISO są dzisiaj blokowane. Za parę lat jak wejdą opłaty emisyjne nakładane na gminy to się zacznie kolejna zmiana tylko na co. Może jednak zacząć interesować się źródłami nie emisyjnymi - woda.

 • Pewni POmyleńcy rządowi postanowili w przykopalnia(2012-08-14 11:15) Odpowiedz 00

  Pewni POmyleńcy rządowi postanowili w przykopalnianych zakładach energetycznych spalać BIOMASĘ aby one nie musiały płacić kar.
  Nie zastanawiali się ile ton węgla muszą wydobyć i sprzedać spółki węglowe aby móc kupić i spalić 1 tonę wątpliwej wartości opałowej biomasy. Pseudo ekolodzy odtrąbili sukces a przecież ten sprzedany węgiel (za który kupiono biomasę) też Ktoś gdzieś na świecie spali czyli też wydali CO2. Zysk dla środowiska może i był by gdyby nikt nie musiał wydobyć i sprzedawać węgiel po to aby móc spalić ten ekologiczny odpad. Może i byłby gdyż -Nie słyszeliśmy też aby Ktokolwiek zadał sobie trud i odpowiedział szerokiej opinii publicznej na pytanie :ile energii potrzeba zużyć do wyprodukowania i przygotowania oraz dostarczenia do śląskich zakładów energetycznych jednej tony tego ekopaliwa? Ile natomiast otrzyma się z niego energii i jak wygląda saldo. Mnie w szkole już uczono, iż po to zakłady energetyczne buduje się w pobliżu jednostek wydobywających paliwo aby minimalizować koszty.
  Czyż to eko-nic nie powinno być raczej spalane u producenta który nie wydobywa węgla a ewentualną nadwyżkę energii uzyskanej z dodatniego salda produkcji tego EKOczegoś wykorzystał by na ogrzewanie własnej chałupy lub obory.
  No i inna kwestia -zamienił stryjek sikierkę na kijek. My Im węgiel eksportujemy gdyż Oni nie podpisali zobowiązań EkoCO a Oni nam do POlski eksportują łupki kokosowe.
  No i nie ma się co dziwić że licznik Balcerowicza zasuwa .
  Cwaniaki pośredniczące w sprzedaży i kolesie królika się bogacą a mieszkańcy Śląska opłacają nie dość że EKOnic to jeszcze fundują w kosztach za CO superdrogie instalacje do spalania tego niby czegoś nazywanego BIOPOmasą.

 • Kenaj1952(2012-08-14 11:50) Odpowiedz 00

  To całe eko jest chore bo po co mi kolektory na dachu do podgrzewania wody i to całe żrące energię z licznika [wszelkiego rodzaju pompki,sterowniki itp.]Poza tym nie dostaniesz dopłaty jak nie weźmiesz kredytu "preferencyjnego".Ja chcę tak jak jest w cywilizowanym świecie mieć wiatrak na mojej posesji bez zbędnej biurokracji i podatków pośrednich na moje potrzeby bo mieszkam w wietrznej okolicy i wtedy będę eko zakręcony i nie będę na łasce energetyki która średnią sieć ma z lat 60 i dostawia małe transformatory i byle wiaterek to przerwa w dostawie prądu.

 • gość(2012-08-15 10:39) Odpowiedz 00

  Proszę zwróć uwagę , na to co proponuje Koalicja Klimatyczna. Ponad 100 mld zł pochodzących ze sprzedaży prawa do emisji przeznaczyć w całości na dopłaty do mikroinstalacji oze.

 • jola(2012-08-15 11:24) Odpowiedz 00

  Skoro tacy wszyscy mądrzy to złóżmy obywatelski projekt ustawy do sejmu, zaprośmy ekspertów, bo ustawa musi być zgodna z Konstytucją, obowiązującym prawem polski, europejskim, międzynarodowym. Do tego wyjdźmy na ulice, znajdźmy siłę walczyć, ale nie tylko klik klik te mądrości

 • bazgrus(2012-08-14 12:37) Odpowiedz 00

  Wystarczyłoby aby wyprodukowanego prądu nie trzeba by odsprzedawać do sieci.

 • kobra(2012-08-16 11:44) Odpowiedz 00

  A co z mieszkancami domków komunalnych których trochę jest w kraju? Oni nie mają własnos.ci na to a z energii przecież korzystają. Czy tacy ludzie też bedą mogli skorzystać i wytwarzać energię? Też chcieli by mniej płacic.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama