– Otrzymałem kilka pytań od inwestorów i firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy handlowej, co świadczy, że polskie firmy coraz intensywniej zaczynają działać m.in. w Săo Paulo i w północno-wschodniej części Brazylii – mówi nam Zbigniew Kozak, polski przedsiębiorca mieszkający i pracujący w Brazylii.

Janusz Wiśniewski, prezes Polsko-Brazylijskiej Izby Gospodarczej, twierdzi, że Polski rząd przy wsparciu prezydenta i ministra spraw zagranicznych przygotuje na jesieni ofensywę dyplomatyczną, zmierzającą do podniesienia na cywilizowany poziom naszych wzajemnych relacji. Brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania to jego zdaniem tylko jeden z problemów, jakie czekają na rozwiązanie. Jak mówi, Brazylia dba o konkurencyjność swojej gospodarki. Na jej straży stoi około 30 różnego rodzaju podatków.

– Nie widzę powodu, dla którego Polska nie miałaby rozpocząć procedury zmierzającej do zawarcia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Brazylią, która nie dość, że jest dużym graczem na gospodarczej arenie międzynarodowej, to nie jest również rajem podatkowym – podkreśla Józef Banach, radca prawny, partner w kancelarii InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy.

I dodaje: – Dawniej taką potrzebę zawarcia umowy sygnalizowały dwa ministerstwa: spraw zagranicznych i gospodarki.

Jednak, jak twierdzi Marceli Minc, I radca Ambasady RP w Brazylii, do tej pory nikt nie zgłosił się do ambasady i nie sugerował potrzeby zawarcia takiej umowy. Ambasada nie sygnalizowała też potrzeby zawarcia takiej umowy ani MSZ, ani Ministerstwu Finansów.

Z kolei Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów, twierdzi, że ministerstwo nie prowadzi prac mających na celu zawarcie przez Polskę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Brazylią.

– W chwili obecnej priorytetowy charakter mają prace zmierzające do renegocjacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, Indiami, Malezją, Koreą Południową i Singapurem, a także z państwami członkami Unii Europejskiej, z którymi polscy rezydenci podatkowi prowadzą intensywną wymianę gospodarczą i gdzie sygnalizowana jest potrzeba dokonania stosownych zmian – powiedziała nam Wiesława Dróżdż.

Chyba że – jak zaznaczyła – stwierdzona zostanie zasadność zawarcia umowy z Brazylią. Wówczas podjęte zostaną stosowne prace w resorcie finansów, co poprzedzi wnikliwa analiza m.in. stosunków polityczno-gospodarczych łączących obydwa zainteresowane państwa, a także ich systemów podatkowych.