PiS ponownie zgłosi projekt ustawy powołującej rzecznika praw podatnika. Rzecznik ma bronić obywateli w postępowaniach przed urzędami i sądami administracyjnymi oraz kontrolować proces legislacyjny w dziedzinie podatków.

Podczas konferencji prasowej posłowie PiS przedstawili projekt ustawy w sprawie powołania rzecznika. Podobny projekt został zgłoszony pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu, jednak nie został przyjęty. Do czerwca projekt ma być konsultowany m.in. z organizacjami przedsiębiorców, a następnie trafi do laski marszałkowskiej.

Rzecznik praw podatnika byłby powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jego kadencja wynosiłaby 5 lat. Rzecznik mógłby pełnić swą funkcję tylko przez jedną kadencję.

Co roku - zgodnie z projektem PiS - przedstawiałby informacje o swojej działalności oraz o stanie przestrzegania praw podatnika.

"Rzecznik będzie mógł interweniować w konkretnych sprawach podatników, będzie miał prawo wnioskowania o powszechnie obowiązujące interpretacje prawa podatkowego" - podkreślił poseł PiS Przemysław Wipler.

"Podatki muszą być tak skonstruowane i realizowane, żeby podatnicy czuli się bezpiecznie i chcieli je płacić" - mówiła wiceszefowa PiS Beata Szydło.

W związku z przypadającym na wtorek Międzynarodowym Dniem Rodziny posłowie PiS zaapelowali do klubów zasiadających w Sejmie o przyjęcie zgłoszonego pod koniec marca przez PiS pakietu "Teraz Rodzina".

Zawiera on m.in. takie rozwiązania jak ubezpieczenia w trakcie urlopu macierzyńskiego, współfinansowanie przez państwo żłobków i przedszkoli, a także wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych.

Międzynarodowy Dzień Rodzin ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r.