statystyki

Deregulacja: Zmienią się zasady szkolenia biegłych rewidentów

autor: Agnieszka Pokojska14.05.2012, 07:30; Aktualizacja: 14.05.2012, 09:26

Plany deregulacyjne ministra finansów obejmują nie tylko certyfikat księgowy, ale i biegłych rewidentów. O ile w przypadku uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mają one zostać całkowicie zlikwidowane, to w przypadku audytorów nie będzie takiej rewolucji.

Reklama


Reklama


 Resort chce utrzymać dotychczasowe egzaminy przeprowadzane przez komisję powołaną przez ministra finansów. Jednocześnie w zamian zamierza umożliwić uznanie wiedzy teoretycznej uzyskanej na studiach. Dotyczy to jednak tych kierunków, których program obejmuje zakresem kształcenia wiedzę wymaganą w postępowaniu kwalifikacyjnym na rewidenta. Zmiany mają dotyczyć też obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Szkolenia w tym zakresie przygotowują i prowadzą Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz wybrane podmioty spełniające kryteria określone przez samorząd zawodowy.

W związku z tym resort proponuje zmianę doskonalenia zawodowego przez uproszczenie procedur i dopuszczenie różnych form odbycia szkoleń.

Jacek Pawlik, biegły rewident, prezes zarządu Eccom Audyt, popiera zapowiedź zmian w tym zakresie. Obecny system obligatoryjnego szkolenia w KIBR ogranicza dostęp do różnych form szkolenia, jak np. e-learning.

– System jest także niezgodny z przepisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ponieważ ogranicza się dostęp do organizowania szkoleń dla biegłych wielu profesjonalnym podmiotom – uważa nasz rozmówca.

Dodaje, że w większości zawodów zaufania publicznego istnieje system punktowy i możliwość odbywania szkoleń organizowanych przez wszystkie podmioty profesjonalnie trudniące się szkoleniami. Jedynie tematyka szkoleń ma odpowiadać danej profesji. Dlatego według Jacka Pawlika taka zmiana dokonana przez MF byłaby krokiem w dobrą stronę.

W rejestrze jest ponad 7,3 tys. biegłych rewidentów, z tego 3,6 tys. czynnych zawodowo. Audytorzy czynni zawodowo rocznie muszą odbyć 40 godzin lekcyjnych, a pozostali 24 godziny lekcyjne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • paweł(2012-05-15 11:09) Odpowiedz 00

  cały świat jest uregulowany, a u nas zdereguluje się dobrze funkcjonujące obszary, pozostawimy regulacje tam gdzie są sitwy i samorządy zawodowe, zderegulujemy wszędzie tam gdzie kryterium jest zdobyta wiedza, ciekawe czy za to co ten człowiek robi kiedykolwiek wyjdzie z piekła, pozdrawiam

 • ulka(2012-05-16 03:38) Odpowiedz 00

  Panie Gowin,tyle POpeliny.Czy zderegulował Pan chociaż jeden zawód?
  Nasz dziadzio na stróżówce nie musi być licencjonowanym cieciem,wystarczy,że pisze i czyta.

 • ?(2012-05-17 02:57) Odpowiedz 00

  Dlaczego pan minister - filozof nie wprowadzi zasady uznawani egzaminów ze studiów w przypadku adwokatury?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama