statystyki

Pożyczyłeś od brata 10 000 zł? Musisz to zgłosić fiskusowi

05.04.2012, 09:32; Aktualizacja: 05.04.2012, 09:37
 • Wyślij
 • Drukuj
Pożyczka

Pożyczkaźródło: ShutterStock

Osoby należące do najbliższej rodziny, w przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9 637 zł objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilno-prawnych po spełnieniu określonych warunków. Niższa kwota nie wymaga w ogóle zgłoszenia do urzędu skarbowego.

reklamareklama


Pożyczki pieniężne bardzo często są udzielane w gronie znajomych, jak również, a w zasadzie najczęściej, wśród członków rodziny. Warto zatem wiedzieć, od jakiej kwoty należy ją zgłosić do organu podatkowego. Trzeba ponadto pamiętać, że obowiązek uregulowania zobowiązania podatkowego ciąży na biorącym pożyczkę.

Przez umowę pożyczki pieniężnej pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, którą biorący zobowiązuje się zwrócić.

I grupa zwolniona do 9 637zł

Przede wszystkim należy pamiętać, że pożyczkę w ujęciu podatkowym należy rozpatrywać nie tylko na płaszczyźnie kwoty ale także związków interpersonalnych występujących pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Wynika to bezpośrednio z faktu, iż w zależności od tego, jakie pokrewieństwo łączy strony umowy, ustawodawca przewidział możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, jakim obciążona jest ta czynność. Pożyczka pieniężna zawarta pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej podlega zasadniczo zwolnieniu od podatku, pod warunkiem, iż jej wartość nie przekracza kwoty 9 637 zł. W takiej sytuacji, czynność ta nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Dla przypomnienia, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Pożyczki powyżej 9637 zł należy zgłosić do US w terminie 14 dni na druku PCC-3

Inaczej jest w przypadku, gdy umowa pożyczki pieniężnej, która została zawarta pomiędzy członkami najbliższej rodziny (należą do niej małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha), przekracza kwotę 9 637 zł. W takiej sytuacji by skorzystać ze zwolnienia, biorący pożyczkę zobowiązany jest w terminie 14 dni od zawarcia umowy, zgłosić to we właściwym urzędzie skarbowym. W tym celu koniecznym jest wypełnienie formularza PCC- 3.
Ponadto, musi on przedstawić dowód uzyskania środków, czy to w formie pieniędzy przekazanych na rachunek bankowy, lub też rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową czy też za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Niedopełnienie warunków zwolnienia

Łączne spełnienie powyższych warunków jest niezwykle istotne, ponieważ tylko wtedy, biorący pożyczkę może skorzystać z omawianego zwolnienia podatkowego. Przekroczenie ustawowego terminu 14 dni oznacza dla podatnika konieczność opodatkowania pozyskanych środków stawką 2%.

Ponadto, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub też postępowania kontrolnego biorący pożyczkę powoła się na fakt zawarcia takiej umowy, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pieniężnym, stawka podatku wynosi 20%.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Iwona Cackowska, księgowa Tax Care


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Tax Care

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

 • 1: kaz z IP: 62.141.208.* (2012-04-05 10:50)

  Zgłoszę ja mi kaktus na ręce wyrośnie.

 • 2: ARTUR z IP: 212.244.63.* (2012-04-05 13:07)

  Prosze to powiedziec panu Tuskowi, ktory wzial kilkaset zlotych kredytu, na mieszkanie syna. Syn mieszka we "wlasnym" mieszkaniu a tatus splaca kredyt.
  Czy to syn nie pozyczyl tych peiniedzy od najblizszej osoby? A moze to byla darowizna? Ale od darowizn, fiskus tez zada podatku. Czy mlodym Tusakiem zainteresowal sie Urzad sKARBOWY?

 • 3: soplica z IP: 93.105.142.* (2012-04-05 14:58)

  już widzę te tłumy zgłaszających się do US :-)

 • 4: antyPCC z IP: 95.51.51.* (2012-04-05 15:27)

  To typowy przykład tzw. desuetudo, czyli martwego prawa i zamiast pisać do niego komentarze należy dążyć dni zniesienia podatku od prywatnych pożyczek, zresztą być może w ogóle zniesienia PCC, który chyba już utracił rację bytu. Zawracanie głowy! Jak ludzie mają sobie liczyć, ile pożyczyli od sąsiada w ciągu 3 lat i po przekroczeniu 5 tys. lecieć z deklaracja w zębach do urzedu skarbowego?... Każdy musiałby prowadzić specjalną ewidencję. Jak fiskus chce to wyegzekwować?... Wiekszość ludzi zresztą nawet nie wie, o takim obowiązku. Po co utrzumuje sie tę fikację?...

 • 5: Zbynio z IP: 83.30.39.* (2012-04-05 20:21)

  Będą komitety kolejkowe do urzędów skarbowych, bo bieda zmusi ludzi do pożyczania...

 • 6: YES YES z IP: 109.207.101.* (2012-04-06 12:30)

  FISKUS LEPIEJ NIECH SIE ZAJMNIE TYMI
  co na czarno pracuje,umowami smieciowymi,
  i innymi przekretam iale coz jak narod głupi jest
  a przykład IDZIE Z GORY!!!
  nie mylic z kasprowym,lub sniezkom

 • 7: Kargul z IP: 213.25.195.* (2012-04-06 21:29)

  Ojej ,a ja musiałem zapłacić podatek od kredytu (40zł) ,niby maŁo ale jaka WIELKA głupota SYSTEMU!!!

  Czekam na pojawienie się PARTII RADYKALNEJ , to zabierzemy się za to cudowne 20 letnie pokolenie polityków!!!

 • 8: aa z IP: 83.5.79.* (2012-04-06 22:20)

  Jest to typowe szukanie pieniędzy w tzw. płytkich kieszeniach. Ludzie pożyczają pieniądze np. od brata, bo mają za mało. Po jaką cholerę państwo sie do tego chce wtrącać i jeszcze im kazac płacić podatek? A w tym czasie ci, którzy mają ogromne fortuny potrafią zgodnie z prawem dokonywać tzw. "optymalizacji podatkowej". Niedawno jedna z gazet opisała w jaki sposób można rejestrując spółkę na Cyprze nie zapłacić podatku ani na owym Cyprze, ani w Polsce. Ale na to mogą sobie pozwolić posiadacze bardzo głębokich kieszeni - w majestacie prawa! A to samo prawo nakazuje płacić podatek PCC od pożyczki od brata. Co myślicie o naszym prawie podatkowym?... Tu jest potrzebny polityk, któryby miał coś z Palikota, ale nie w kierunku zdejmowania krzyża, albo promowania marihuany i seksualnych odmieńców, tylko mający odwagę radykalnej walki z prawnymi absurdami, a do takich należy niewątpliwie podatek PCC od pożyczek nie związanych z działalnością gospodarczą. Równie dobrze państwo może obłożyć podatkiem np. chodzenie na spacer, całowanie żony, pisanie wierszy, kichanie, chrapanie, albo Bóg raczy wiedzieć co jeszcze. Jeden wielki skandal i tyle!

 • 9: obywatel z IP: 80.55.176.* (2012-04-07 23:58)

  he...he...he...he...he...he...

 • 10: polak z IP: 92.238.230.* (2012-04-08 18:26)

  to wlasnie jest polski rzad zlodziei i sie ciesza ze kryzys ich nie dopadl jak wiekszosc polakow za granica

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama