statystyki

Będą zmiany w podatku od nieruchomości

autor: Magdalena Majkowska03.04.2012, 07:03; Aktualizacja: 03.04.2012, 11:09
 • Wyślij
 • Drukuj
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomościźródło: ShutterStock

Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy.

reklamareklama


Taki wniosek wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 2350/12). Zmiana, która zostanie rozważona przy okazji najbliższej nowelizacji Ordynacji podatkowej, umożliwiłaby wydawanie osobom fizycznym decyzji w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego bez wszczynania postępowania podatkowego. Będzie tak, gdy złożona deklaracja (tj. informacja w sprawie podatku) w momencie złożenia nie budzi wątpliwości.

Dzisiejsza procedura wymiaru podatków lokalnych jest kosztowna. Wynika to z tego, że do decyzji ustalających osobom fizycznym podatek od nieruchomości, rolny i leśny mają zastosowanie ogólne zasady postępowania z Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Jak wyjaśniło MF podstawowa procedura obejmuje zatem: wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania (art. 165), powiadomienie podatnika o zebranym materiale dowodowym (art. 200), wydanie i doręczenie decyzji wymiarowej (art. 207 i 211). W niektórych postępowaniach przeprowadza się dodatkowe czynności.

Postępowanie to związane jest z kosztami doręczeń decyzji, postanowień i wezwań. Ministerstwo Finansów poinformowało, że podziela pogląd samorządowców o potrzebie wprowadzenia zmian w ordynacji upraszczających procedury podatkowe i obniżających koszty postępowania. Zmiany w tym zakresie postulują również gminne organy podatkowe innych województw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: endru z IP: 83.238.174.* (2012-04-03 08:17)

  Znaczy się będzie wyższy podatek czy to taki przednówek wprowadzenia katastralnego po to by za to co się posiada, co kupiło się za zarobione (WYSOKO JUŻ OPODATKOWANE WŁASNE PIENIĄDZE) oddawać jeszcze tym "oszczędnym urzędasom" ??

 • 2: A co z POdatkami w rajach ? z IP: 31.60.152.* (2012-04-03 08:21)

  A kolesie PO,SLD(PZPR,NKWD,UB,SB),PSL (dziwkiPRL) beda rozliczeni z lokat w Rajach POdatkowych ? Skad koles rzadowych bandytow Sobiesiak mial pieniadze kupujac domy na Florydzie,przeciez placi POdatki,a tam nie zarabia,tylko kradnie w Polsce.Czy urzedy rozliczaja rzadzacych bandytow ? Czy my Polacy wreszcie wyjdziemy milionami na ulice i POsypiemy butelkami z benzyna w kierunku bandytow ?

 • 3: weteran z IP: 213.155.178.* (2012-04-03 08:23)

  Przeczytałem ten tekst ze zdumieniem. Zmiany ? Jakie zmiany ?
  W Ordynacji podatkowej od lat zawarte są przepisy art. 165 par. 5 pkt 1 oraz art. 200 par. 2 pkt 1, które eliminują zarówno potrzebę wydawania i doręczania postanowień o wszczęciu postępowania jak również zawiadomień o możliwości zapoznania się z zebranym w postępowaniu materiałem. Czyżby w Warszawie nie były one znane ?

 • 4: Gminnik z IP: 83.19.191.* (2012-04-03 09:17)

  Bardzo dobrze, choć wiele gmin wprowadza sobie juz ułatwienia, by nie ponosić dodatkowych kosztów np. podatnicy wnoszą na specjalnym druku o zmianę wymiaru podatku zgodnie ze złozona informacją. W ten sposób odpadaj postanowienia o wszczęciu postepwoania i zapoznania się z aktami. A odnośnie powyższych postów:
  1. endru - takie rozwiązania nie wpłyną na wysokosć podatków a wpłyną na oszczędności w kosztach korespondencji urzędów - a one są wysokie bo wynosza za jeden list polecony 5,65 zł a jak ktoś nie odbiera a poczta zwraca korespondencję to dodatkowe 1,80 zł. Licząc że konieczne jest wydanie 3 pism to daje nam 17 zł i ewntualnie plus 5,40 zł za niedoręczone. W sredniej wielkości gminie takich zmian w roku jest około 500-600 czyli koszty wynoszą 8.500 zł - 10.200 zł plus możliwe (20% niedoręczonych średnio) 540 zł do 650 zł. Ale to średnio, trudne jest to do oszacowania, gdyż w róznych gminach roznie to wygląda, w skali kraju są to ogromne pieniądze. O to walczą gminy od dawna.
  2. weteran
  Artykuł i zapytanie poselskie dotyczy sytuacji gdy podatnik zakupuje lub sprzedaje nieruchomość w trakcie roku. Wtedy organ podatkowy musi wg obecnych przepisów wszcząć postępowanie, zapznać podatnika z aktami sprawy i wydać decyzję. Taka jest procedura. Sytuacja o której mówi art. 165 par. 5 pkt. 1 i art. 200 par 2 pkt 1 OP dotyczy co rocznego wymiaru gdy pdostawa opodatkowania się nie zmienia. I te przepisy są stosowane przez wszystkie gminy.

 • 5: e-rzecznik Ober-Haus z IP: 178.73.48.* (2012-04-03 09:20)

  Zdecydowanie należy uprościć zasady, uniknie się wtedy wielu kosztownych pomyłek i zaoszczędzi nerwów.

 • 6: sołtys doniesie z IP: 83.17.85.* (2012-04-03 10:12)

  tusku boisz wprowadzic podatek katastroficzny to by ci ułatwiło
  wiele co...

 • 7: sn z IP: 94.75.72.* (2012-04-03 10:28)

  Rząd pozwala przepisami , a dół tworzy następne w UG podatki (lub skale ) para podatki np. wzrost 500 % od użytkowania wieczyste nieruchomości ,to rozwala budżety rodzinne i członków SM,SBM,WM, gdzie 10-15 % mieszkańców nie płaci już czynszu lub ma długie zaległości. Serwuje się emerytom stan jak poniżej.

  Nie potrzeba byłoby takich cięć i em.głodowych (em.ok.850zł) a sam czynsz SM 600+prąd 100zł+ leki 200zł+ gdzie na ubiory przejazdy+naprawy AGD itp.na wyżywienie nie pozostaje nic) tak ten Rząd upodlił po 30 -40 latach pracy ludzi.Zamiast podjąć skuteczną politykę tworzenia systemowego zwiększania miejsc pracy w gospodarce, likwidować tą metodą 2 miln. bezrobotnych (którzy przynosiliby wpłaty ZUS ,PDOF do budżetu SP) , rozbudował adm. rządową i samorządową wywołał olbrzymi deficyt budżetu , zamiast skasować ok.30% etatów w admin. i samorządzie oraz 50 % bezradnych. Likwidacja etatów nadmiernie rozbudowanych była wielokrotnie podnoszona i zapowiadana ( problemy szczególne chyba są gdy potrzeba skasować etaty upchanych bez kwalifikacji , nieudacznych , na nie partyjniaków). W dobie informatyzacji i konieczności uproszczania przepisów, likwidacji barier biurokracji szczególnie dla zakładów ,obywateli (usprawnienie pracy sądów, jakość pracy syndyków, komorników, aby ściągalność długów była skuteczna , szczególnie tych małych i dla małych firm, są duże zatory i brak skuteczności, skargi do sądu na sąd nic nie dają ) nie potrzeba byłoby utrzymywanie takiego przerostu admin.przynoszącego potężny deficyt.Najprościej ściąć emerytury biednym schorowanym ludziom po 40 latach pracy, a nie widzieć rozpasanych pensji urzędników RP, Spółek SP,przyzwalanie na przepisy w bankach , hipermarketach(nie płacą podatków stosownych do SP) zarabiają kosztem RP więcej niż prezydent RP, to jest paranoja. Tu są rezerwy do zmian i poprawy budżetu dla RP.Jak tolerować hipermarket , który zatrudnia np.800osób , ma olbrzymie dochody (nie płaci nic lub mało ) wyprowadzane na np. na wyspy raju podatkowego, a Rząd jest bezradny, nadal to trwa, małe firmy słabe ledwo się turlają i płacą, a te nie (PDOP CIT2, CIT-8, PDOF).Konieczne są duże zmiany w RP mądre z troska o ludzi , nie bogaczy.

 • 8: Na ch.. nam Kon Donek z IP: 194.126.238.* (2012-04-03 11:46)

  Mamy durne rządy, to i durne postępowania, bo rząd zmniejsza bezrobocie rozdając urzędnicząpracę swoim ludziom. Podatek od nieruchomości powinna płacić raz a dobrze wspólnota mieszkaniowa (tak jak spółdzielnia mieszkaniowa), a nie srylion współwłaścicieli działeczki pod budynkiem.

 • 9: mały z IP: 31.63.205.* (2012-04-03 11:49)

  płacenie podatku od jakiej kol wiek nieruchomości -mam na myśli budynki to podatek od oszczędności naszego życia to haracz ściągany przez mafie pontonową NIERUCHOMOŚĆ TO TYLKO GRUNT i od tej wartości powinniśmy płacić podatek. Drzymała pod zaborem walczył z taką formą podatku która po dzień dzisiejszy istnieje i niszczy rozwój gospodarczy. ZABORCĄ ZALEŻAŁO NA ZNISZCZENIU NARODU ,a teraz komu zależy ?

 • 10: SKKK z IP: 83.19.191.* (2012-04-03 14:17)

  Proponuję zobaczyć jak to jest w innych krajach i wtedy mówić o haraczu. I odniesienia do Drzymały i zaborców to jest jakąś bzdurą i pisaniem tak dla zasady aby dowalić urzednikom.
  A co postulatu z 8: prawidlowo każdy powinien zapłacić za działkę i budynek który posiada, także we wspówłasności - tak jest na całym swiecie. i mam taką prośbę jak ktoś durnoty pisze o wzroście administracji to neich podeprze to faktami. moge zapewnić że mimo wzrostu zadań przekazywanych przez rząd samorządom, wzrostu liczby podatników i wniosków oraz wystawianych decyzji zatridnienie w samorzadach zwłaszcza w gminach jest niezmienne od conajmniej 10 lat, więc o jakim wzroście mówimy? i jakich urzędasów? jeśli chodzi o ministerestwa to był jedynie przyrost biurek w gabinetach politycznych ministrów, a to nie urzędasy zostali zatridnieni tylko politykierzy

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama