statystyki

Będą zmiany w podatku od nieruchomości

autor: Magdalena Majkowska03.04.2012, 07:03; Aktualizacja: 03.04.2012, 11:09
  • Wyślij
  • Drukuj
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomościźródło: ShutterStock

Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy.

reklama



reklama


Taki wniosek wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 2350/12). Zmiana, która zostanie rozważona przy okazji najbliższej nowelizacji Ordynacji podatkowej, umożliwiłaby wydawanie osobom fizycznym decyzji w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego bez wszczynania postępowania podatkowego. Będzie tak, gdy złożona deklaracja (tj. informacja w sprawie podatku) w momencie złożenia nie budzi wątpliwości.

Dzisiejsza procedura wymiaru podatków lokalnych jest kosztowna. Wynika to z tego, że do decyzji ustalających osobom fizycznym podatek od nieruchomości, rolny i leśny mają zastosowanie ogólne zasady postępowania z Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Jak wyjaśniło MF podstawowa procedura obejmuje zatem: wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania (art. 165), powiadomienie podatnika o zebranym materiale dowodowym (art. 200), wydanie i doręczenie decyzji wymiarowej (art. 207 i 211). W niektórych postępowaniach przeprowadza się dodatkowe czynności.

Postępowanie to związane jest z kosztami doręczeń decyzji, postanowień i wezwań. Ministerstwo Finansów poinformowało, że podziela pogląd samorządowców o potrzebie wprowadzenia zmian w ordynacji upraszczających procedury podatkowe i obniżających koszty postępowania. Zmiany w tym zakresie postulują również gminne organy podatkowe innych województw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

  • 1: Jat z IP: 77.254.138.* (2013-03-01 15:22)

    Urzędnicy do wora!

  • 2: Aneta z IP: 77.254.138.* (2013-03-01 15:19)

    To skrajna niesprawiedliwość, płacić tak wysoki podatek od niezamieszkałych budynków!

  • 3: zniesmaczona z IP: 87.205.197.* (2012-04-17 21:23)

    Uważam że powinno być mniej administracji a w sejmie czy nie wystarczyło by ich z 50 , a czy Warszawa musi mieć kilka razy więcej radnych niż Waszynkton ( a wydawało mi się że jesteśmy trochę biedniejszym miastem) poco tyle gęb do wyżywienia, człowiekowi wymiotować sie chce jak słyszy o następnych milionowych odprawach . Sami ZŁODZIEJE ''ich praca'' - dla nich to miejsce przekrętów , pleców i lewych interesów . NA NASTĘPNE WYBORY NIE IDĘ , MAM DOŚĆ ZŁODZIEJSTWA . Tracę nadzieję i skóra mi cierpnie ,że Polska którą kocham - zamienia się w spelunę .

  • 4: trab49 z IP: 213.25.18.* (2012-04-14 08:51)

    Rozumiem, że w trosce o ludzi zmniejszy się koszty obsługi podatków od nieruchomości, a zatem będą OBNIŻONE ?

  • 5: Kon Donek z IP: 78.30.107.* (2012-04-14 07:54)

    Dla odmiany urzędnicy rozumieją tylko teks pisany, bo mają czcionki zamiast mózgów, szkoda jedynie, że rzadko coś mądrego i zrozumiałego potrafią napisać obywatelowi, jak się dostanie pismo z urzedu to nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać, tak czy inaczej scyzoryk się otwiera. Obecną liczbę urzędników należałoby zredukować o 3/4 - 4/5 i to głównie dlatego, że szkodzą reszcie społeczeństwa wymyślając nowe idiotyczne przepisy dla podtrzymania wasnego istnienia.

  • 6: ja z IP: 89.167.45.* (2012-04-10 12:42)

    Do 25

    To po co dyskutujesz z idiotami ? Oni nie rozumieją tekstu pisanego.

  • 7: SKKK z IP: 83.19.191.* (2012-04-10 09:42)

    Brakuje słów na te ataki ze strony chyba sfrustrowanych niektórych osób autorów poprzendich postów. Cóż - urzędnik to dla Was zło, to dla Was przedmiot do zwolnienia, do krytykowania go, bo my nie jesteśmy ludźmi. OK przyjmuję - trudno - tak media nas przedstawiają tak niektórzy kudzie nas spostrzegają. Nie życze nikomu być w takiej sytuacji.

  • 8: Jaromir z IP: 88.156.61.* (2012-04-08 13:08)

    "Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy."
    A ja odczytuję to tak:
    Należy zwiększyć podatki od nieruchomości, aby zrekompensować samorządom NIEUZASADNIONE WYSOKIE koszty!

    Do: 1: endru z IP: 83.238.174.*
    Masz rację. Ja tak samo to widzę - "ciemność widzę". Dojdzie do tego, że właściciel domu będzie płacił podatek katastralny w wysokości np. 3 % rocznie i w ciągu 33 lat PODARUJE samorządowi i państwu drugi dom lub mieszkanie. Po następnych 33 latach dzieci i wnuki właściciela PODARUJĄ TRZECI DOM lub mieszkanie. I TAK BEZ KOŃCA!
    Jak zawsze - NAJWIĘKSZYM ZŁODZIEJEM JEST PAŃSTWO!

    Do: 10: SKKK z IP: 83.19.191.*
    Nie zawsze, co jest na całym świecie, jest dobre. Przy tej ocenie W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI trzeba brać pod uwagę POZIOM ŻYCIA. Co do kwestionowanego przez Ciebie wzrostu administracji, to poczytaj moje posty na forach związanych z URZĘDASAMI - nie z urzędnikami! I przy okazji spójrz jak piszesz, "urzędniku", zwłaszcza w końcówce postu.

  • 9: panta rej !! z IP: 94.251.177.* (2012-04-08 10:35)

    Cały czas dominuje zasada dziel i rządż ,aby zwykły śmiertelnik nie nadążał za tą szaleńczą karuzelą . Rządy PO to wirująca coraz prędzej karuzela głupoty ,Nic stabilnego, nieustanna zmiana zmian. Już nikt nie wie o co chodzi i o to właśnie w tym wszystkim chodzi (Tuskowi i jego badzie. ). Nieustanne zmienianie tematów aby zając ludzi coraz to nowymi problemami ,które tak naprawdę już dawno były rozwiązane. To jest diabelskie rządzenie tej PO mylonej bandy !

  • 10: Robol z IP: 77.45.27.* (2012-04-07 19:35)

    Władza potrzebuje kasy trzeba tym od tych domków walnąć 1% wartości podatku jak na zachodzie żeby im się odechciało w tym kraju inwestować i osiedlać.
    W socjalizmie musi wszystko być wspólne i te mieszkanka kołchozowe są na miejscu.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie