statystyki

Będą zmiany w podatku od nieruchomości

autor: Magdalena Majkowska03.04.2012, 07:03; Aktualizacja: 03.04.2012, 11:09
  • Wyślij
  • Drukuj
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomościźródło: ShutterStock

Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy.

reklama


reklama


Taki wniosek wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską (nr 2350/12). Zmiana, która zostanie rozważona przy okazji najbliższej nowelizacji Ordynacji podatkowej, umożliwiłaby wydawanie osobom fizycznym decyzji w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego bez wszczynania postępowania podatkowego. Będzie tak, gdy złożona deklaracja (tj. informacja w sprawie podatku) w momencie złożenia nie budzi wątpliwości.

Dzisiejsza procedura wymiaru podatków lokalnych jest kosztowna. Wynika to z tego, że do decyzji ustalających osobom fizycznym podatek od nieruchomości, rolny i leśny mają zastosowanie ogólne zasady postępowania z Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Jak wyjaśniło MF podstawowa procedura obejmuje zatem: wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania (art. 165), powiadomienie podatnika o zebranym materiale dowodowym (art. 200), wydanie i doręczenie decyzji wymiarowej (art. 207 i 211). W niektórych postępowaniach przeprowadza się dodatkowe czynności.

Postępowanie to związane jest z kosztami doręczeń decyzji, postanowień i wezwań. Ministerstwo Finansów poinformowało, że podziela pogląd samorządowców o potrzebie wprowadzenia zmian w ordynacji upraszczających procedury podatkowe i obniżających koszty postępowania. Zmiany w tym zakresie postulują również gminne organy podatkowe innych województw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • zik(2012-04-06 18:17) Odpowiedz 00

    strach się bać co jeszcze nam zafunduje ta arogancka i złodziejska wladza

  • ola(2012-04-07 07:30) Odpowiedz 00

    Zmiany, zmiany, Ja samodzielnie tematu nie ogarniam, więc z getinem działam. Przy kupnie i sprzedaży jest tyle kruczków, że naprawdę można się w tym pogubić.

  • SKKK(2012-04-04 12:17) Odpowiedz 00

    no cóz, użwyam argumentów i wskazuję na rozwiązania prawne które w Polsce obowiązują, a które nie są usalane przez urzedników tylko taką moc mają posłowie, senatorowie oraz rząd jako projektodawca. Jeśli Was gnębi wasza spółdzielnia, która winę za to zrzuca na gminę to macie wszelkie mozliwości prawne by zarządać wglądu w dokumnetację finansową spółdzielni czy też wspólnoty. ja rozumiem każdego komu jest ciężko i nie zarabiam tak jak pan pisze. zarabiam tak jak przeciętny zjadacz chcleba wydając połowę kasy na kredyt mieszkaniowy bo nikt mi nie zafundował mieszkania jak niektórym mieszkańcom spółdzielni. I zgadzam się że mamy jedne z najwyższych obciążeń w Europie, ale tymi obciążeniami są przede wszystkim składki na ZUS oraz NFZ. A wysokosci tych obciążeń wynikają z przpeisów prawa uchwalanych na ulicy Wiejskiej a nie w jakieś dzielnicy Warszawy czy tez przez jakąś radę gminy. Takie są realia. O tym o czym pisałem, co pan okreslił jako moją filozofię było pokazaniem tego co nazywa się porządkiem prawnym w Polsce. I bardzo załuję że pan okreslił dyskusję ze mną jako mało kulturalną, zawsze staram sie tłumaczyć zawiłości prawne które towarzyszą podejmowaniu decyzji przez urzędników, często niesłusznie oskarżanych o całe zło, które wnika z niespójnych przepisów.

  • obiektywna(2012-04-04 10:07) Odpowiedz 00

    Napewno przywalą bo powiedzą że Unia kazala no i oczywiście że tak robią na zachodzie. Osobiście nie wyobrażam sobie tego mój dom to 20 lat wydarte z normalnego życia, to 5 lat harówki mojego męża u Niemców.

  • SKKK(2012-04-04 06:36) Odpowiedz 00

    Ale dalej pan pokazuje że nie zna pan prcedury ustalania tej opłaty. Powtarzam urzędnicy tylko tę opłatę ustalają w ten sposób, że waqrtość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę mnożą przez 1% tej wartości i tak powstaje opłata za użytkowanie wieczyste. I rację ma SKO a w sądzie też państwo nic nie ugracie, poniewaz przepisy są nieubłagalne. Tak należy wyliczac opłatę i to wszystko. Jaką wartość oszacuje rzeczoznawca na to nie ma wpływu urzędnik.

  • sj(2012-04-04 09:38) Odpowiedz 00

    do 15. Pan
    Pana filozofia i przepisy wydane drakońskie RP podatkowe niszczą słabe już budżety rodzinne ( 2miln ludzi na granicy ubóstwa ,prasa podaje) , być może Pan zarabia 5 czy 10 tys. w urzędzie z naszych podatków i nigdy tych biednych w naszym osiedlu Pan nie zrozumie.Nie widzę dalszego sensu polemiki z Panem mało kulturalnej .

  • Robol(2012-04-07 19:35) Odpowiedz 00

    Władza potrzebuje kasy trzeba tym od tych domków walnąć 1% wartości podatku jak na zachodzie żeby im się odechciało w tym kraju inwestować i osiedlać.
    W socjalizmie musi wszystko być wspólne i te mieszkanka kołchozowe są na miejscu.

  • panta rej !!(2012-04-08 10:35) Odpowiedz 00

    Cały czas dominuje zasada dziel i rządż ,aby zwykły śmiertelnik nie nadążał za tą szaleńczą karuzelą . Rządy PO to wirująca coraz prędzej karuzela głupoty ,Nic stabilnego, nieustanna zmiana zmian. Już nikt nie wie o co chodzi i o to właśnie w tym wszystkim chodzi (Tuskowi i jego badzie. ). Nieustanne zmienianie tematów aby zając ludzi coraz to nowymi problemami ,które tak naprawdę już dawno były rozwiązane. To jest diabelskie rządzenie tej PO mylonej bandy !

  • trab49(2012-04-14 08:51) Odpowiedz 00

    Rozumiem, że w trosce o ludzi zmniejszy się koszty obsługi podatków od nieruchomości, a zatem będą OBNIŻONE ?

  • zniesmaczona(2012-04-17 21:23) Odpowiedz 00

    Uważam że powinno być mniej administracji a w sejmie czy nie wystarczyło by ich z 50 , a czy Warszawa musi mieć kilka razy więcej radnych niż Waszynkton ( a wydawało mi się że jesteśmy trochę biedniejszym miastem) poco tyle gęb do wyżywienia, człowiekowi wymiotować sie chce jak słyszy o następnych milionowych odprawach . Sami ZŁODZIEJE ''ich praca'' - dla nich to miejsce przekrętów , pleców i lewych interesów . NA NASTĘPNE WYBORY NIE IDĘ , MAM DOŚĆ ZŁODZIEJSTWA . Tracę nadzieję i skóra mi cierpnie ,że Polska którą kocham - zamienia się w spelunę .

  • Kon Donek(2012-04-14 07:54) Odpowiedz 00

    Dla odmiany urzędnicy rozumieją tylko teks pisany, bo mają czcionki zamiast mózgów, szkoda jedynie, że rzadko coś mądrego i zrozumiałego potrafią napisać obywatelowi, jak się dostanie pismo z urzedu to nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać, tak czy inaczej scyzoryk się otwiera. Obecną liczbę urzędników należałoby zredukować o 3/4 - 4/5 i to głównie dlatego, że szkodzą reszcie społeczeństwa wymyślając nowe idiotyczne przepisy dla podtrzymania wasnego istnienia.

  • gosc(2012-04-07 15:21) Odpowiedz 00

    Zminimalizować koszty utrzymania Państwa RP - przedstawić stan aktualny i wyznaczyć cel do osiągnięcia np. za 2 czy 3 lata. Na oczach ludzi-internet realizować. Są osoby które w ramach wolentariany pomogą dla rządu ale czemu rząd ma jeść chochlą a Ci co pracują mają głodować - niech tylko rząd wyznaczy zadania i gotowość ich realizacji.
    I nie pokazujcie ciągle nam tych profesorów bez dyplomów i innych nacji - bierzmy się za porządkowanie własnego kraju.
    Niech Pan min.spr.zagranicznych powie Polakom dlaczego za dzieła zrabowane w naszym kraju my Polacy ponownie musimy płacić i mamy się wstydzić za to , że ich nie upilnowaliśmy podobnie jak i to,że obozy zbudowali na naszym terenie też musimy się tłumaczyć, za to ,że pod nadzorem Niemców zamordowaliśmy Żydów w Jedwabnem też musimy się tłumaczyć. Ile lat mamy się kajać przed światem za nie swoje czyny.

  • Jaromir(2012-04-08 13:08) Odpowiedz 00

    "Należy uprościć system wymiaru podatku od nieruchomości, aby obniżyć koszty postępowania ponoszone przez samorządy."
    A ja odczytuję to tak:
    Należy zwiększyć podatki od nieruchomości, aby zrekompensować samorządom NIEUZASADNIONE WYSOKIE koszty!

    Do: 1: endru z IP: 83.238.174.*
    Masz rację. Ja tak samo to widzę - "ciemność widzę". Dojdzie do tego, że właściciel domu będzie płacił podatek katastralny w wysokości np. 3 % rocznie i w ciągu 33 lat PODARUJE samorządowi i państwu drugi dom lub mieszkanie. Po następnych 33 latach dzieci i wnuki właściciela PODARUJĄ TRZECI DOM lub mieszkanie. I TAK BEZ KOŃCA!
    Jak zawsze - NAJWIĘKSZYM ZŁODZIEJEM JEST PAŃSTWO!

    Do: 10: SKKK z IP: 83.19.191.*
    Nie zawsze, co jest na całym świecie, jest dobre. Przy tej ocenie W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI trzeba brać pod uwagę POZIOM ŻYCIA. Co do kwestionowanego przez Ciebie wzrostu administracji, to poczytaj moje posty na forach związanych z URZĘDASAMI - nie z urzędnikami! I przy okazji spójrz jak piszesz, "urzędniku", zwłaszcza w końcówce postu.

  • SKKK(2012-04-10 09:42) Odpowiedz 00

    Brakuje słów na te ataki ze strony chyba sfrustrowanych niektórych osób autorów poprzendich postów. Cóż - urzędnik to dla Was zło, to dla Was przedmiot do zwolnienia, do krytykowania go, bo my nie jesteśmy ludźmi. OK przyjmuję - trudno - tak media nas przedstawiają tak niektórzy kudzie nas spostrzegają. Nie życze nikomu być w takiej sytuacji.

  • sn(2012-04-03 21:48) Odpowiedz 00

    12.odp.
    Po części Pan ma rację , że dół nie tworzy tych przepisów , nie miałem na myśli małych UG w terenie wiejskim , a duże miasta jak W-wa , gdzie premie w UM dochodzą do 50 -70 tys.zl za dobrą pracę jest pensja a za wyjątkowe zasługi premia ( i nie taka duża) .Może Pan nie czyta prasy, tematów z dużych miast.Ci nasi urzędnicy UG dla Osiedla Marymontu podnieśli opłaty z ok.500 tys.na 2500tys zł. tj. 500% i na razie w SKO SM przegrała rozprawę, pozostaje sąd . Takie są fakty ,że inflację nakręca Rząd (dzisiejszy SE podaje jak) dodrukowuje pieniądze bez pokrycia (jest ok.800mld zł "zegar" ),to wywołuje wzrost cen, tym samym wzrost cen gruntu i wycen .Biedni nie kupują działek, bo liczą czy im na leki starczy itp.i czynsz ( w naszym osiedlu jest ich ok.60-70%). SM podniosła opłaty z tytułu uż. wieczystego ok. 100zł/m-c ,czynsz dochodzi do 600-700zł za mieszkanie, a renty em. mają 800-1100zł, podwyżka netto 60zł.
    To są dane z dokumentów, może ich Pan nie znał przez to taki komentarz.

  • cd(2012-04-03 19:18) Odpowiedz 00

    Należy pilnie odsunąć od rządzenia Polską bandę pazernych nieudaczników, którzy już powoli serwują nam faszyzm z totalną inwigilacją.

  • endru(2012-04-03 08:17) Odpowiedz 00

    Znaczy się będzie wyższy podatek czy to taki przednówek wprowadzenia katastralnego po to by za to co się posiada, co kupiło się za zarobione (WYSOKO JUŻ OPODATKOWANE WŁASNE PIENIĄDZE) oddawać jeszcze tym "oszczędnym urzędasom" ??

  • A co z POdatkami w rajach ?(2012-04-03 08:21) Odpowiedz 00

    A kolesie PO,SLD(PZPR,NKWD,UB,SB),PSL (dziwkiPRL) beda rozliczeni z lokat w Rajach POdatkowych ? Skad koles rzadowych bandytow Sobiesiak mial pieniadze kupujac domy na Florydzie,przeciez placi POdatki,a tam nie zarabia,tylko kradnie w Polsce.Czy urzedy rozliczaja rzadzacych bandytow ? Czy my Polacy wreszcie wyjdziemy milionami na ulice i POsypiemy butelkami z benzyna w kierunku bandytow ?

  • weteran(2012-04-03 08:23) Odpowiedz 00

    Przeczytałem ten tekst ze zdumieniem. Zmiany ? Jakie zmiany ?
    W Ordynacji podatkowej od lat zawarte są przepisy art. 165 par. 5 pkt 1 oraz art. 200 par. 2 pkt 1, które eliminują zarówno potrzebę wydawania i doręczania postanowień o wszczęciu postępowania jak również zawiadomień o możliwości zapoznania się z zebranym w postępowaniu materiałem. Czyżby w Warszawie nie były one znane ?

  • ja(2012-04-10 12:42) Odpowiedz 00

    Do 25

    To po co dyskutujesz z idiotami ? Oni nie rozumieją tekstu pisanego.