statystyki

Rozliczenie umowy-zlecenia zależy od kwoty zawartej w umowie

autor: Ewa Matyszewska06.03.2012, 08:47; Aktualizacja: 06.03.2012, 08:50
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Umowa-zlecenie zawarta przez pracodawcę z własnym pracownikiem powoduje powstanie obowiązków podatkowych takich jak przy zawarciu umowy o pracę.

Reklama


Reklama


Joanna Michalska, ekspert podatkowy w KPMG, wyjaśnia, że płatnik kalkuluje i pobiera miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych wyliczoną przy zastosowaniu najniższej stawki podatkowej określonej w skali, tj. według 18 proc., po odliczeniu 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Po zakończeniu roku podatkowego płatnik podatku uwzględnia przychód i pobrane zaliczki w zbiorczej informacji PIT-4R oraz w informacji PIT-11. Podatnik jest zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego, w którym wykaże przychód uzyskany z tytułu umowy-zlecenia.

– W przypadku umowy-zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem konsekwencje podatkowe uzależnione są od wysokości kwoty należności określonej w umowie – zauważa Joanna Michalska.

Ekspert dodaje, że jeżeli kwota ta nie przekracza 200 zł, pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18 proc. przychodu. W takiej sytuacji płatnik pobiera i odprowadza zryczałtowany podatek dochodowy obliczony od całkowitej kwoty należności określonej w umowie-zleceniu (bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania).

– Aby skorzystać z opodatkowania umowy-zlecenia zryczałtowanym podatkiem dochodowym, łącznie spełnione muszą zostać dwie przesłanki: umowa musi zostać zawarta z osobą niebędącą pracownikiem, a kwota należności określona w jednej umowie-zleceniu nie może przekroczyć 200 zł – wymienia nasza rozmówczyni z KPMG.

W takiej sytuacji płatnik podatku wystawia wyłącznie roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym na formularzu PIT-8AR. Podatnik nie wykazuje wówczas przychodów uzyskanych z tytułu umowy-zlecenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

W przypadku umowy-zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem, gdzie kwota należności określona w umowie-zleceniu przekroczy 200 zł, przychód z takiej umowy opodatkowany jest na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji płatnik podatku kalkuluje i pobiera miesięczną zaliczkę na PIT wyliczoną przy zastosowaniu 18-proc. stawki PIT, po odliczeniu 20-proc. kosztów uzyskania przychodów, a po zakończeniu roku wystawia roczną informację PIT-11.

Podatnik jest natomiast zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego, w którym wykaże przychód uzyskany z tytułu umowy-zlecenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Ola(2014-03-05 17:47) Odpowiedz 30

  A mam pytanie. Pracowalam na umowie zlecenie przez 3 tyg na POCZCIE. Byl to okres przedswiąteczny i duzo pracy. Dochod netto wyniosl mi prawie 700 zl. Do tej pory nie dostalam zadnego PIT-u. Czy to oznacza ze nie musze sie rozliczac?

 • Agnieszka1890(2015-01-20 16:46) Odpowiedz 00

  pracowałam na umowe zlecenie dwa miesiace raz otrzymalam 1000zl a potem 500 zł nie dostałam umowy do reki ani rachunku , nic. zrobili mnie w konia czy czekać na pit czy raczej nie robić sobie nadzieji.

 • To się powinno wiedzieć(2012-03-10 22:32) Odpowiedz 00

  Jeśli w umowie zlecenia nie ma określonej wprost kwoty wynagrodzenia za usługę, to nie można zastosować zryczałtowanego podatku dochodowego, choćby później w rachunku po wykonaniu bylo wynagrodzenie poniżej 200 zł .

 • dyrektor(2012-03-08 15:53) Odpowiedz 00

  No tak, ale tyle to my wiemy bez fatygowania ekspertów. Natomiast przepis art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT budzi szereg wątpliwości ze względu na zakres stosowania (przychody określone w art. 13 pkt 2 i 5-9), a więc bynajmniej nie tylko z umów cywilnoprawnych, a część z tych przychodów w ogóle nie powstaje na podstawie żadnych umów, lecz szczególnych stosunków publiczno-prawnych i nikt chyba do konca nie wie, czy zryczałtowane opodatkowanie powinno tych przychodów dotyczyć (były różne interpretacje). Ponadto jeśli już nawet ograniczyć się np. do umów zlecenia, to w wielu przypadkach trudno jest określić wartość umowy, z to ze względu na sposób liczenia wynagrodzenia uzależniony np. od ilości faktycznie wykonanej pracy. Stawierdzić należy tylko, że wprowadzenie "uproszczenia" polegającego na opodatkowaniu ryczałtem owych umów do 200 zł. w wielu przypadkach dokładnie skomplikowało, a nie uprościło bynajmniej, płatnikom życie!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama