Spółka, która jest podatnikiem VAT zamierza prowadzić działalność polegającą m.in. na pośrednictwie przy sprzedaży i zakupie walut. Zyskiem lub stratą z tej działalności będzie różnica między kursem kupna waluty, a kursem sprzedaży. Dodatkowo klienci będą ponosić koszty przelewów i opłat bankowych. Operacje te będą dokonywane wyłącznie na rachunkach bankowych. Możliwe będą również sytuacje, w których klienci będą wycofywać swoje środki bez zrealizowania operacji kupna lub sprzedaży. Podatnik nie wie, jaka kwota będzie podlegała opodatkowaniu CIT.
Według dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, skoro spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w zakupie i sprzedaży walut we własnym imieniu i na własny rachunek, przy założeniu, że podczas transakcji kupna/sprzedaży przez klienta waluty kurs wymiany, prezentowany klientowi, jest podwyższony/pomniejszony o marżę w stosunku do kursu, jaki spółka posiada w banku (przedmiotem transakcji jest właśnie waluta), to kwoty otrzymane ze sprzedaży waluty należy ująć w przychodach podlegających opodatkowaniu.

19 proc. wynosi stawka podatku dochodowego od osób prawnych

Natomiast wydatki poniesione na nabycie sprzedanej waluty trzeba zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w tym okresie, w którym osiągnięto przychód z tego tytułu. Tym samym osiągnięty dochód (bądź strata poniesiona na zrealizowanej transakcji), powinien zostać uwzględniony w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 lutego 2012 r. (nr IPTPB3/423-280/11-4/MF).