statystyki

Znika obowiązek aktualizowania danych NIP

Ewa Matyszewska02.01.2012, 06:14; Aktualizacja: 02.01.2012, 09:30
  • Wyślij
  • Drukuj

Urzędnicy fiskusa dane o nowym dowodzie osobistym podatnika pobiorą z rejestru PESEL.



Od dziś kończy się udręka podatników dotycząca aktualizacji danych objętych zgłoszeniami identyfikacyjnymi o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Ulgę odczują między innymi te osoby, które muszą wymienić dowód osobisty, np. z powodu przeprowadzki lub zmiany stanu cywilnego.

– 1 stycznia 2012 r. został uchylony przepis, zgodnie z którym podatnicy PIT mieli obowiązek aktualizowania danych w bazie urzędu skarbowego w związku z otrzymaniem nowego dowodu osobistego – potwierdza Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

Przy wymianie dokumentów organ samorządowy (np. urząd gminy) musiał informować podatnika o obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego. Istniała również możliwość dokonania tej aktualizacji przez złożenie odpowiedniego formularza od razu w siedzibie gminy, która potem przekazywała to zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Niemniej jednak obowiązek aktualizacji danych spoczywał na samym podatniku.

– Od dziś organy wydające dowody osobiste już nie mają prawa żądać od podatników aktualizacji danych potrzebnych urzędom skarbowym – dodaje Wiesława Dróżdż.

Zarówno informacja o zmianie dokumentu tożsamości, jak i pozostałe dane identyfikacyjne będą automatycznie przekazywane administracji podatkowej bezpośrednio z rejestru PESEL.

Podatnik informacje o nowych danych będzie musiał podać skarbówce tylko wtedy, gdy zmieni numer konta bankowego. Posłuży się w tym celu nowym drukiem ZAP-3. Resztę informacji, takich jak na przykład nowy adres zamieszkania, wystarczy podać w składanych deklaracjach, oświadczeniach czy informacjach. Obowiązek ten będzie więc realizowany przy okazji wypełniania druków podatkowych, a nie w wyznaczonym terminie.

Do końca 2011 roku na aktualizację danych podatnicy PIT mieli 30 dni od momentu ich zmiany. Za brak informacji podatnik mógł zostać ukarany grzywną.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 9

  • 1: wjw z IP: 87.248.68.* (2012-01-02 14:33)

    Hura, hura. nareszcie coś mądrego.
    Ale nadal nie wiem po jaką cholerę był potrzebny Urzędom Skarbowym mój numer dowodu osobistego.

  • 2: księgowa Kowalska z IP: 89.78.164.* (2012-01-02 18:50)

    A ja uważam że to błąd - zawsze pownien istnieć zapis o danych dokumentu potwierdzającego tożsamość. Co w sytuacji gdy sąsiad znając mój numer Pesel (zdobycie nie jest trudne) poda swój numer rachunku i tam trafi mój zwrot nadpłaty podatku z rozliczenia rocznego. Wystarczy zbieżność nazwiska a Nowaków i Kowalskich jest mnóstwo.

  • 3: zenek z IP: 94.240.25.* (2012-01-02 21:20)

    @ WJW

    Coś niedouczony jesteś. Nie trzeba już podawać już dowodu osobistego
    Na ZAP3 nie ma pola na aktualizację dowodu osobistego/paszportu etc.
    Na ZAP3 aktualizuje się tylko adres zamieszkania, rachunek bankowy i podaje PESEL.

    Nota bene ciekawe jak ktoś się pomyli w PESELU i nazywa się Jan Kowalski, jak tu zidentyfikować podatnika...

    @ księgowa Kowalska

    Słuszne uwagi. Co ciekawe na ZAP3 nie ma nawet pola na drugie imię(pozwala zidentyfikować kogoś jak jest wiele osób o tym samym imieniu i nazwisku). PESEL nie trudno zdobyć nawet z internetu. Czasami wystarczy przejrzeć księgi wieczyste, KRS...

  • 4: podatnik z IP: 83.168.94.* (2012-01-03 15:11)

    miej biurokratów lżej i taniej

  • 5: Do Księgowej Kowalskiej i reszty z IP: 82.139.160.* (2012-01-04 09:05)

    Chodzi o to, że US otrzymał dostęp do Bazy Danych z systemu o dowodach.
    Już od 10 lat wydawane są nowe dowody z systemów elektronicznych i Państwo ma wszystkie twoje nie tylko nr dowodu ale dane łącznie ze skanem podpisu i skanem zdjęcia.

    Więc jak nawet wpiszesz błędnie czy przez pomyłkę stary nr dowodu to Cię Kowalska wypunktują - bo mają aktualne dane.

    Chodzi też o to by Frajer nie leciał z papierowym NIP3 po tym jak uzyska nowy dowód - bo te dane już dawno są w systemie i szkoda papieru na zbedne czynności typu wklepywanie z palucha w US świstka papieru jak wszystko jest w bazach danych.

    Zrozumieli czy tłumaczyć jeszcze raz.

    Ponadto w 2012 wchodzi unowocześnione oprogramowanie z którego każdy sam wypełni swoje rozliczenie podatkowe i od razu wyśle zeznanie do US.

  • 6: krzysztof z IP: 91.207.243.* (2012-01-05 10:05)

    Nowy dowód odebrałem 19.12.2011, miałem 30 dni na zgłoszenie do US. W międzyczasie zmieniło się prawo. W tej sytuacji już mogę zapomnieć o zgłaszaniu faktu zmiany adresu, a żona nazwiska ?

  • 7: ciekawski z IP: 91.217.1.* (2012-01-05 12:32)

    Mam podobne pytanie co Krzysztof, tyle że dowód odebrałem 22.12.2011, no właśnie i co teraz obowiązuje nas nowa ustawa i nie musimy już zgłaszać zmiany danych do US czy jednak "stara" ustawa i trzeba to zrobić.

  • 8: tak zgłosic z IP: 83.24.206.* (2012-01-05 21:04)

    To że US tych danych na obecna chwile nie potrzebuje - bo je ma nie oznacza, że odstapi od uzyskania należnych mu przychodów - czyli Twojej kary

  • 9: ciekawski z IP: 91.217.1.* (2012-01-06 20:09)

    Dzwoniłem do kilku US, byłem też osobiście w jednym, dzwoniłem do KIP i wszędzie mówili że już nie trzeba tego aktualizować.
    Zresztą na nowym druku Zap3 nie ma rubryki na numer dowodu osobistego, więc gdzie mielibyśmy go wpisać?