statystyki

Znika obowiązek aktualizowania danych NIP

autor: Ewa Matyszewska02.01.2012, 06:14; Aktualizacja: 02.01.2012, 09:30

Urzędnicy fiskusa dane o nowym dowodzie osobistym podatnika pobiorą z rejestru PESEL.

Reklama


Reklama


Od dziś kończy się udręka podatników dotycząca aktualizacji danych objętych zgłoszeniami identyfikacyjnymi o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Ulgę odczują między innymi te osoby, które muszą wymienić dowód osobisty, np. z powodu przeprowadzki lub zmiany stanu cywilnego.

– 1 stycznia 2012 r. został uchylony przepis, zgodnie z którym podatnicy PIT mieli obowiązek aktualizowania danych w bazie urzędu skarbowego w związku z otrzymaniem nowego dowodu osobistego – potwierdza Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

Przy wymianie dokumentów organ samorządowy (np. urząd gminy) musiał informować podatnika o obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego. Istniała również możliwość dokonania tej aktualizacji przez złożenie odpowiedniego formularza od razu w siedzibie gminy, która potem przekazywała to zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Niemniej jednak obowiązek aktualizacji danych spoczywał na samym podatniku.

– Od dziś organy wydające dowody osobiste już nie mają prawa żądać od podatników aktualizacji danych potrzebnych urzędom skarbowym – dodaje Wiesława Dróżdż.

Zarówno informacja o zmianie dokumentu tożsamości, jak i pozostałe dane identyfikacyjne będą automatycznie przekazywane administracji podatkowej bezpośrednio z rejestru PESEL.

Podatnik informacje o nowych danych będzie musiał podać skarbówce tylko wtedy, gdy zmieni numer konta bankowego. Posłuży się w tym celu nowym drukiem ZAP-3. Resztę informacji, takich jak na przykład nowy adres zamieszkania, wystarczy podać w składanych deklaracjach, oświadczeniach czy informacjach. Obowiązek ten będzie więc realizowany przy okazji wypełniania druków podatkowych, a nie w wyznaczonym terminie.

Do końca 2011 roku na aktualizację danych podatnicy PIT mieli 30 dni od momentu ich zmiany. Za brak informacji podatnik mógł zostać ukarany grzywną.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • wjw(2012-01-02 14:33) Odpowiedz 00

  Hura, hura. nareszcie coś mądrego.
  Ale nadal nie wiem po jaką cholerę był potrzebny Urzędom Skarbowym mój numer dowodu osobistego.

 • księgowa Kowalska(2012-01-02 18:50) Odpowiedz 00

  A ja uważam że to błąd - zawsze pownien istnieć zapis o danych dokumentu potwierdzającego tożsamość. Co w sytuacji gdy sąsiad znając mój numer Pesel (zdobycie nie jest trudne) poda swój numer rachunku i tam trafi mój zwrot nadpłaty podatku z rozliczenia rocznego. Wystarczy zbieżność nazwiska a Nowaków i Kowalskich jest mnóstwo.

 • zenek(2012-01-02 21:20) Odpowiedz 00

  @ WJW

  Coś niedouczony jesteś. Nie trzeba już podawać już dowodu osobistego
  Na ZAP3 nie ma pola na aktualizację dowodu osobistego/paszportu etc.
  Na ZAP3 aktualizuje się tylko adres zamieszkania, rachunek bankowy i podaje PESEL.

  Nota bene ciekawe jak ktoś się pomyli w PESELU i nazywa się Jan Kowalski, jak tu zidentyfikować podatnika...

  @ księgowa Kowalska

  Słuszne uwagi. Co ciekawe na ZAP3 nie ma nawet pola na drugie imię(pozwala zidentyfikować kogoś jak jest wiele osób o tym samym imieniu i nazwisku). PESEL nie trudno zdobyć nawet z internetu. Czasami wystarczy przejrzeć księgi wieczyste, KRS...

 • podatnik(2012-01-03 15:11) Odpowiedz 00

  miej biurokratów lżej i taniej

 • Do Księgowej Kowalskiej i reszty(2012-01-04 09:05) Odpowiedz 00

  Chodzi o to, że US otrzymał dostęp do Bazy Danych z systemu o dowodach.
  Już od 10 lat wydawane są nowe dowody z systemów elektronicznych i Państwo ma wszystkie twoje nie tylko nr dowodu ale dane łącznie ze skanem podpisu i skanem zdjęcia.

  Więc jak nawet wpiszesz błędnie czy przez pomyłkę stary nr dowodu to Cię Kowalska wypunktują - bo mają aktualne dane.

  Chodzi też o to by Frajer nie leciał z papierowym NIP3 po tym jak uzyska nowy dowód - bo te dane już dawno są w systemie i szkoda papieru na zbedne czynności typu wklepywanie z palucha w US świstka papieru jak wszystko jest w bazach danych.

  Zrozumieli czy tłumaczyć jeszcze raz.

  Ponadto w 2012 wchodzi unowocześnione oprogramowanie z którego każdy sam wypełni swoje rozliczenie podatkowe i od razu wyśle zeznanie do US.

 • krzysztof(2012-01-05 10:05) Odpowiedz 00

  Nowy dowód odebrałem 19.12.2011, miałem 30 dni na zgłoszenie do US. W międzyczasie zmieniło się prawo. W tej sytuacji już mogę zapomnieć o zgłaszaniu faktu zmiany adresu, a żona nazwiska ?

 • ciekawski(2012-01-05 12:32) Odpowiedz 00

  Mam podobne pytanie co Krzysztof, tyle że dowód odebrałem 22.12.2011, no właśnie i co teraz obowiązuje nas nowa ustawa i nie musimy już zgłaszać zmiany danych do US czy jednak "stara" ustawa i trzeba to zrobić.

 • tak zgłosic(2012-01-05 21:04) Odpowiedz 00

  To że US tych danych na obecna chwile nie potrzebuje - bo je ma nie oznacza, że odstapi od uzyskania należnych mu przychodów - czyli Twojej kary

 • ciekawski(2012-01-06 20:09) Odpowiedz 00

  Dzwoniłem do kilku US, byłem też osobiście w jednym, dzwoniłem do KIP i wszędzie mówili że już nie trzeba tego aktualizować.
  Zresztą na nowym druku Zap3 nie ma rubryki na numer dowodu osobistego, więc gdzie mielibyśmy go wpisać?

 • piowel(2014-10-21 09:46) Odpowiedz 02

  Niewiele znika !!! dziś na stronie minfin 21-10-2014 mozna doczytać: Obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym (w tym również serii i numeru dowodu osobistego w przypadku jego wymiany) spoczywa wyłącznie na podatnikach podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego a także na osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zgłoszenia takiego dokonuje się bezpośrednio do naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama