Przyjęto też 4-proc. podwyżkę akcyzy na papierosy. Rząd planuje podnieść stawkę kwotową, m.in. na podstawie której obliczany jest podatek. Podwyżka ma na celu stopniowe doprowadzenie do zakładanych przez przepisy wspólnotowe poziomów opodatkowania.
Na wczorajszym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Projekt przygotowany przez ministra finansów zakłada wzrost akcyzy. Zgodnie z nim zwiększy się m.in. akcyza na oleje napędowe z 1048 zł na 1196 zł/1000 litrów. Według resortu zmiana stawek akcyzy na paliwa spowoduje wzrost ich cen w sprzedaży detalicznej o blisko 18 gr na litrze.
Radosław Pietrzak, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte, wskazuje, że wzrost stawek akcyzy wynika z konieczności osiągnięcia unijnego minimum opodatkowania oleju napędowego (330 euro), na który składa się suma akcyzy i opłaty paliwowej.
Projekt zakłada podwyższenie stawek akcyzy już od 1 stycznia 2012 r., a z kalendarza sejmowego wynika, że ustawa ta może zostać uchwalona i ogłoszona najwcześniej w grudniu 2011 r. Oznacza to, że podatnicy będą mieli bardzo krótkie vacatio legis.
Zmienią się także zasady zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Obecnie zwrot podatku następuje w okresach półrocznych na podstawie wniosków składanych przez producentów rolnych w marcu i wrześniu.
– Od przyszłego roku rolnicy będą składać wnioski w lutym (od 1 do ostatniego dnia miesiąca) i od 1 do 31 sierpnia danego roku – mówi Radosław Pietrzak.
Projekt wprowadza też nowelizację Ordynacji podatkowej w zakresie zaokrągleń podstawy opodatkowania. W praktyce oznacza to koniec lokat jednodniowych.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r., ale zasady zaokrąglania będą obowiązywać po 3 miesiącach od ich ogłoszenia.