statystyki

Ulgę na kasę fiskalną wykazuje się w deklaracji bądź wniosku

autor: Ewa Matyszewska21.11.2011, 09:09; Aktualizacja: 21.11.2011, 09:12

Zapłata całej należności za kasę fiskalną uprawnia do rozliczenia ulgi.

Reklama


Reklama


Skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej, polegającej na zwrocie wydatków na jej zakup do 90 proc. ceny i nie więcej niż 700 zł, wymaga spełnienia wielu warunków.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w KNP, zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności kupujemy kasę lub kasy rejestrujące, ale musimy pamiętać, że zwrot wydatków obejmuje tylko te, które miały w dacie ich nabycia ważne potwierdzenie. Obecnie te potwierdzenia wydaje prezes Głównego Urzędu Miar (wcześniej wydawał je minister finansów).

Zaprzestanie działalności, otwarcie likwidacji, ogłoszenie upadłości powoduje konieczność zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot z tytułu ulgi na zakup kasy

– Następnie zakupioną kasę musimy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, podając zarówno liczbę stosowanych kas oraz miejsce ich instalacji – wyjaśnia Andrzej Nikończyk.

Ekspert dodaje, że ważnym elementem skorzystania z ulgi jest rozpoczęcie ewidencjonowania w obowiązującym terminie zatem podatnik, który spóźni się z rozpoczęciem ewidencjonowania obrotów i kwot podatku na kasie nie otrzyma zwrotu wydatków. Skorzystanie z tej ulgi wymaga również zapłaty całej należności za kasę rejestrującą i posiadania dowodu, że cała należność została zapłacona.

– Ulga przysługuje zarówno podatnikom VAT czynnym, jak i VAT zwolnionym – zapewnia Andrzej Nikończyk.

Pierwsza grupa, której przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z ulgi, skorzysta, po prostu wykazując kwotę zwrotu w deklaracji, jednak nie może być ona wyższa niż kwota nadwyżki podatku należnego nad naliczonym. Jeśli kwota byłaby wyższa lub podatnik nie ma nadwyżki (to często zdarza się np. u eksporterów) podatnik może wykazać tylko 25 proc. kwoty zwrotu, nie więcej niż 175 zł. Tu mogą być problemy dla podatników kupujących więcej niż jedną kasę, bo przepis nie odwołuje się do liczby kupionych kas, wyznaczając próg kwotowy.

Z kolei podatnicy zwolnieni mogą wystąpić z wnioskiem o zwrot dokonanych wydatków na rachunek do naczelnika urzędu skarbowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama