statystyki

Sprowadzasz auto z zagranicy, możesz mieć kłopoty z VAT

autor: Ewa Matyszewska09.11.2011, 06:13; Aktualizacja: 16.11.2011, 12:59
Kierowca

Kierowcaźródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy sprowadzają z zagranicy samochody, mają kłopoty z uzyskaniem z urzędu skarbowego VAT-25 – zaświadczenia niezbędnego do zarejestrowania samochodu w Polsce. Problemy pojawiają się nie tyle przy uzyskaniu dokumentu, ile przy jego opłaceniu. W zależności od regionu Polski urzędy skarbowe albo nie pobierają żadnej opłaty skarbowej, albo żądają 17 zł, albo czasem chcą aż 160 zł.

Reklama


Reklama


Z największymi komplikacjami spotykają się osoby fizyczne, które sprowadziły samochód osobowy spoza UE, np. ze Szwajcarii. Potwierdza to nasz czytelnik, który zwraca uwagę na trzy kwestie: odprawy celnej, VAT oraz rejestracji.

Jeśli chodzi o odprawę celną, to można jej dokonać albo na granicy UE (np. w Niemczech), albo już po przyjeździe do Polski (należy na granicy UE zgłosić samochód do tranzytu).

– VAT można zapłacić albo w Niemczech (na granicy UE) albo w Polsce. W Niemczech VAT jest niższy, ale ten wariant komplikuje sprawę przy rejestracji w RP, ponieważ starostwa powiatowe wymagają dokumentów z polskiego urzędu skarbowego, chociaż VAT został zapłacony w innym kraju UE – opisuje nam pan Maciej.

I tu zaczynają się schody. Niektóre starostwa domagają się wprost zaświadczenia VAT-25. Tymczasem urzędy skarbowe nie chcą w takim przypadku wystawiać tych dokumentów. Dlatego część starostw uznaje za wystarczające dokumenty będące odmową wydania zaświadczenia VAT-25 wystawione przez urzędy skarbowe.

Nienależnie wpłaconą opłatę skarbową można odzyskać

– Tak jest np. w Warszawie na Ursynowie. Ale już np. w Krakowie urząd miasta wymaga specjalnych zaświadczeń z urzędu skarbowego, które mówią o tym, że samochód nie podlega VAT w Polsce. Co istotne, to nie są zaświadczenia na druku VAT-25, tylko zwykłe pisma. Aby uzyskać takie zaświadczenie, właściciel pojazdu nie wypełnia VAT-24, ale pisze podanie – opisuje procedurę pan Maciej. Z podobnymi problemami zgłosiło się do nas jeszcze kilka osób.

Uzyskanie VAT -25

Uzyskanie VAT -25

źródło: DGP

Trzeba przyznać, że to dość dziwna praktyka. Przepisy podatkowe nie wspominają ani słowem o takim rodzaju dokumentu jak ten wymagany w Krakowie. W przepisach mamy albo zaświadczenie VAT-25, albo odmowę wydania tego zaświadczenia. Nie ma nic pośredniego.

– Aby uzyskać odmowę wydania VAT-25 (a w Krakowie zaświadczenie) właściciel auta musi uiścić opłatę skarbową w wysokości 160 zł. Czy to nie jest kuriozalne, że podatnik zapłacił VAT w UE, a w Polsce jest naciągany na dodatkowe koszty – żali się czytelnik.

Auto nowe czy używane

Zasady rozliczania VAT w związku z nabyciem przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej samochodu do celów prywatnych zależą od kraju nabycia samochodu, a w szczególności od tego czy sprowadzany jest on z kraju UE czy też spoza Unii.

Michał Spychalski, doradca podatkowy, starszy konsultant w MDDP, zwraca uwagę, że w przypadku sprowadzenia do Polski auta nabytego w kraju UE zasadnicze znaczenie ma to, czy jest on kwalifikowany jako nowy środek transportu czy jako samochód używany. Jeśli spełnia definicję nowego środka transportu, występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Wtedy osoba fizyczna, jako podatnik VAT, jest zobowiązana do złożenia deklaracji VAT-10 i zapłaty VAT w Polsce według stawki 23-proc. Musi to zrobić w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, tj. od dnia otrzymania auta bądź wystawienia faktury przez sprzedawcę, w zależności które zdarzenie wystąpiło wcześniej. W takim przypadku naczelnik urzędu skarbowego wydaje zaświadczenie (formularz VAT-25) potwierdzające uiszczenie podatku, które jest niezbędne dla zarejestrowania auta zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli natomiast samochód nie jest nowym środkiem transportu, nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i nie ma obowiązku zapłaty podatku. W takiej sytuacji – jak podkreśla Michał Spychalski – rejestracji samochodu można dokonać na podstawie zaświadczenia (również formularz VAT-25) o braku obowiązku uiszczenia VAT wydawanego przez naczelnika urzędu skarbowego na wniosek zainteresowanego (formularz VAT-24).

– W przypadku nabycia auta spoza UE oraz jego przywozu na terytorium Unii na gruncie VAT występuje import towaru. W przypadku importu bez znaczenia pozostaje to, czy samochód spełnia definicję nowego środka transportu – zaznacza nasz rozmówca z MDDP.

Zgłoszenie celne importowe może być dokonane w kraju, na terytorium którego samochód jest wprowadzany bezpośrednio spoza UE, bądź auto takie może być objęte procedurą celną tranzytu i odprawione celnie dopiero w Polsce.

– Osoba fizyczna jest zobowiązana ponieść koszt ewentualnego cła oraz podatków, w tym VAT, w kraju gdzie dokonywana jest odprawa celna. VAT odprowadzany jest bezpośrednio do urzędu celnego w Polsce lub innym kraju UE – tłumaczy Michał Spychalski.

W przypadku odprowadzenia cła oraz VAT w kraju importu innym niż Polska następujące później przemieszczenie auta do Polski nie stanowi nabycia wewnątrzwspólnotowego. Auto nie jest bowiem sprowadzane dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, lecz dla celów prywatnych danej osoby. W konsekwencji nie powstaje obowiązek uiszczania VAT w Polsce z tego tytułu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Januszek(2011-11-10 15:50) Odpowiedz 10

  I to jest właśnie te sprawne i przyjazne PAŃSTWO dla obywatela, za którym ostatnio głosowało ok.40% ...? A może i wy też. Wtedy niema co rozpaczać.

 • Bartek(2011-11-09 18:36) Odpowiedz 00

  Polski urzednik -->symbole braku kompetencji i korupcji.

 • adii(2011-11-09 20:37) Odpowiedz 00

  witam ja mam tak z autem walcze pułtora roku o wydanie vat25 miałem zozprawe sądową i wygrałem sąd nakazał wydanie umowy zaniosłem do urzędu skarbowego umowe i mi powiedzieli ż nie wydadzą i miewiem co mam robić czymają już dwa miesiące i jeszcze nie dostałem żadnej decyzji bym prosil o pomoc składałem w świeciu mój adres arek19761@vp.pl

 • jojo(2011-11-10 09:48) Odpowiedz 00

  Chciałem kupic samochód za granicą, ale po przeczytaniu artykułu kupie sobie chyba rower, (albo motorower, jeśli to nie powiększy kłopotów)

 • Gosia(2011-11-10 14:43) Odpowiedz 00

  To jest czyste bezprawie!!
  Za VAT2 5, czyli za poświadczenie, że nie musialam placic podatku zaplacicilam w US na Śląsku 160,-
  Przepisy powiny byc w tej kwestii uregulowane i jednakowe w calym kraju.
  Czy w takim razie moge domagac sie zwrotu z US?
  Niezaleznie od tego zaplacilam jeszcze 2% podatku od tzw.wzbogacenia.
  Samochód sprowadziłam z Niemiec i mial 12 lat.
  Po to kupilam tam, zeby zaoszczedzic i kupic w miare pewne i sprawne auto.
  Wszystkich oplat, w tym kolejna glupota 500,- za recykling wyszlo mi ok.1.300,-
  Takie rzeczy tylko w Polsce, koszmar

 • vegeta(2011-11-15 17:46) Odpowiedz 00

  zapłaciłaś 2% podatku z tytułu zakupu samochodu w UE? to bardzo ciekawe, bo taki podatek tyczy sie jedynie umów zawartych na terenie Polski :P

 • zds(2011-12-05 08:51) Odpowiedz 00

  zapewne umowa była podpisana z właścicielem pojazdu już na terenie Polski... stąd dodatkowo podatek 2%.

 • czesio(2016-05-15 15:55) Odpowiedz 01

  Czyli ch....,d......i kamieni kupa, a nie państwo prawa. Ma KOD czego bronić.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama