Branża pogrzebowa ma problemy z opodatkowaniem swoich usług od początku 2011 r., kiedy to zmieniły się przepisy o VAT, a wraz z nimi zakres preferencyjnego opodatkowania.

Najpierw okazało się, że urzędy skarbowe zaliczają transport zwłok nie do usług pogrzebowych, a do grupowania PKWiU 49.39 "Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany". To oznaczałoby, że transport zwłok jest opodatkowany stawką 23 proc.

Sprawę odkręcać musiał wiceminister finansów Maciej Grabowski, który w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21285) uspokajał, że przewóz zwłok jest opodatkowany 8 proc. VAT niezależnie od tego, czy jest dokonywany w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej, czy jako odrębna usługa transportowa sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 49.39.

Przedsiębiorcy z branży pogrzebowej nadal mają problem z opodatkowaniem swoich usług. Ich obawy rozwiewa najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, z 7 października 2011 r. (nr IPTPP2/443-287/11-4/AW).

Izba potwierdziła, że do usług pogrzebowych objętych 8 proc. VAT, zalicza się m.in.: wykonanie nagrobka, montaż kwatery, kompleksowe usługi polegające na montażu nagrobka i kwatery, odkrycie i zakrycia istniejącego nagrobka, wykonanie grobu ziemnego, wykonanie katakumb, renowację istniejącego nagrobka.