statystyki

Korespondencję do urzędu skarbowego będzie można przesłać e-mailem

autor: Łukasz Zalewski11.10.2011, 10:13; Aktualizacja: 11.10.2011, 10:15

Podatnicy będą mogli przesyłać dokumenty do urzędów za pomocą poczty elektronicznej. Będą one traktowane tak jak zwykły list wysłany tradycyjną pocztą. Urząd nie będzie musiał więc potwierdzać, że otrzymał e-maila. Jeśli podatnik będzie chciał uzyskać potwierdzenie, będzie musiał pismo wysłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej urzędu.

Reklama


Reklama


Nowe wymogi w zakresie skrzynki podawczej nakłada na urzędy rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 14 września 2011 r. w sprawie sporządzania pism w formie dokumentów elektronicznych, doręczania dokumentów elektronicznych oraz udostępniania formularzy, wzorów i kopii dokumentów elektronicznych (Dz.U. nr 206, poz. 1216). Daje ono również nowe uprawnienia podatnikom.

Wymogi dla urzędów

Ważną zmianą jest wprowadzenie wymogu podawania przez urzędy (skarbowe, gminne, które są odpowiedzialne za rozliczanie podatków i opłat lokalnych) na swoich stronach Biuletynu Informacji Publicznej adresu skrzynki podawczej w formie identyfikatora URL, czyli linku takiego jak w przypadku stron internetowych.

Urzędy będą musiały poinformować również o maksymalnym rozmiarze dokumentu wraz z załącznikami, które może przesłać podatnik. Rozmiar nie może być jednak mniejszy niż 5 megabajtów (dalej: Mb). Przykładowo, jeśli podatnik będzie chciał przesłać drogą elektroniczną do urzędu gminy pismo w sprawie swoich zobowiązań w podatku od nieruchomości wraz ze zdjęciami nieruchomości, to wielkość całej przesyłki nie będzie mogła przekroczyć rozmiaru ustalonego przez urząd.

Ważne jest to, że przesyłając takie pismo z załącznikami za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, urząd musi przesłać urzędowe poświadczenie odbioru. Podatnik będzie więc wiedział, czy pismo do urzędu dotarło.

Przypomnijmy, że przesyłanie dokumentu przez elektroniczną skrzynkę podawczą jest możliwe dzięki portalowi ePUAP. Podatnik wysyłający dokument w ten sposób musi mieć albo podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem albo może skorzystać z tzw. zaufanego profilu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Obserwator(2011-10-11 12:24) Odpowiedz 00

    Wreszcie jakiś rozsądny kierunek. Te zmiany wyjdą tylko na dobre:)

  • Hajmdal(2011-10-11 19:50) Odpowiedz 00

    ok tylko po co ciężkie miliony wydane na ePUAP i PZ???

  • urzędnik(2011-10-12 20:40) Odpowiedz 00

    Tyle, że jak wyślesz @ to urząd i tak wezwie Cię o uzupełnienie podpisu. Smutna prawda, której już nie napisano. Natomiast odmiennie niż w przypadku podań wnoszonych pocztą elektroniczną te wnoszone przez ePUAP są traktowane jako podpisane własnoręcznie (o ile zostaną podpisane PZ lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama