statystyki

Biura księgowe będą miały nowe obowiązki

autor: Agnieszka Pokojska16.09.2011, 03:00

Usługowo prowadzący księgi będą musieli prowadzić rejestrację transakcji o wartości większej niż 15 tys. euro.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie określenia sposobu przekazywania informacji generalnemu inspektorowi informacji finansowej (GIIF). Projekt został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej MF i do wczoraj można było zgłaszać do niego uwagi. Od momentu wejścia w życie tych przepisów biura rachunkowe będą miały obowiązek rejestrowania tzw. transakcji ponadprogowych, tj. takich, które przekraczają równowartość 15 tys. euro. Wynika to z art. 18 ust. 3 ustawy z 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 166, poz. 1317).

Anna Trembasiewicz, dyrektor zarządzająca z łódzkiego oddziału Auxilium, wyjaśnia, że przepis ten wprowadził zwolnienie z obowiązku rejestracji transakcji ponadprogowych oraz informowania o nich GIIF do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych.

Obowiązek rejestracji transakcji ponadprogowych po wydaniu tych przepisów nadal nie będzie dotyczył instytucji obowiązanych, m.in. biur rachunkowych, gdy same nie przeprowadzają takich transakcji. Biura rachunkowych nie będą musiały składać zawiadomienia, gdy transakcje o wartości przekraczającej równowartość 15 tys. euro przeprowadzają ich klienci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • koleżanka(2011-09-17 22:46) Odpowiedz 00

  Podobnie jak wy uważam, że tytuł artykułu jest wyjątkowo mylący i nie odpowiadający rzeczywistości.

 • mient(2011-09-16 08:38) Odpowiedz 00

  czy ktoś zna definicję "przeprowadzania transakcji"? CZy to jest przelew czy co?

 • Radomiak(2011-09-24 17:00) Odpowiedz 00

  przelewy robią klienci, jak i biura rachunkowe w imieniu klientów, może to miał na myśli autor...

 • klient biura(2011-09-16 12:36) Odpowiedz 00

  czyli Min Fin pracuje nad rozwiązaniem, ale biura nie będą miały obowiązku przekazywania tych info? chyba zgubiłem sens, poratujcie...

 • Marsjanin(2011-09-16 13:30) Odpowiedz 00

  Konkluzja artykułu przeczy tytułowi. Biura na ogół nie przeprowadzają operacji finansowych klientów bo nie mają dostępu do ich aktywów. Prowadzenie ksiąg ma zawsze charakter post factum. Chyba że jest to rozwiązanie z ... wojny irackiej i nie wszysto zostało jeszcze odtajnione.
  Ktoś to rozumie ?

 • Honolulu(2011-11-10 09:16) Odpowiedz 00

  Ja też chciałbym wiedzieć na konkretnych przykładach kiedy biuro rachunkowe przeprowadza transakcję ponadprogową, którą ma obowiązek zarejestrować i przekazać Generalnemu Inspektorowi. Jesli biura rachunkowe mają być zwolnione od obowiązku przekazywania danych to powinno być wyrażne wyłączenie ustawowe, jeśli go nie ma to w/w pytanie jest zasadne. Skwitowanie problemu stwierdzeniem, że biura ksiegowe z reguły nie przeprowadzają transakcji to niebezpieczne uproszczenie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama