statystyki

Zgłoszenie VAT-R należy złożyć przed uruchomieniem firmy

autor: Przemysław Molik29.08.2011, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba, która zakłada firmę i zamierza odliczyć VAT od zakupów, powinna zarejestrować się w urzędzie skarbowym przed rozpoczęciem działalności.

reklamareklama


Najpóźniej przed dniem pierwszej sprzedaży towarów lub wykonaniem usługi, które są opodatkowane VAT, należy złożyć w urzędzie skarbowym druk VAT-R. Powinni o tym pamiętać przedsiębiorcy, którzy zamierzają uruchomić firmę po sezonie wakacyjnym, na przykład z początkiem września (nie dotyczy to podatników wznawiających działalność po zawieszeniu). Złożenie w terminie tego formularza daje bowiem prawo do odliczenia podatku od zakupów zgodnie z przepisami ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

– Podatnik, który będzie dokonywał czynności opodatkowanych VAT z np. 1 września, powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne w najbliższym dniu pracy urzędu poprzedzającym ten dzień – mówi Marek Sikorski, młodszy konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych.

Jednocześnie podatnicy, którzy są zwolnieni z VAT (na podstawie art. 13 ust. 1 i 9 ustawy), oraz ci, którzy dokonują wyłącznie czynności zwolnionych (na podstawie art. 43 ust. 1 oraz art. 82 ust. 3 ustawy), mają możliwość, lecz nie obowiązek, złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.

Przedsiębiorcy rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu mogą być zwolnieni podmiotowo, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 tys. zł. Przedsiębiorcy powinni złożyć VAT-R do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności opodatkowanej VAT.

Po złożeniu druku VAT-R naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego lub jako podatnika VAT zwolnionego. Status podatnika VAT czynnego umożliwia odliczanie podatku naliczonego (od zakupów). Daje to prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego (ze sprzedaży towarów czy usług). Przedsiębiorca zwolniony podmiotowo z VAT takiej możliwości nie ma.

Ważne!

Jeżeli czynności opodatkowane VAT wykonywane są na terenie objętym zakresem działalności dwóch lub więcej urzędów skarbowych, to formularz VAT-R należy złożyć do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: ?? z IP: 193.19.165.* (2013-04-03 08:40)

  Kto wymyślił ten tytuł ???

 • 2: ELKA z IP: 83.19.35.* (2011-11-29 14:22)

  Amberyta ma rację. Przeczytaj sobie Mateuszu Art.113 ust.4 Ustawy o VAT.

 • 3: Amberyta z IP: 145.237.74.* (2011-09-15 13:14)

  Prawo do odliczenia może zrealizowac dopiero z momentem wczesniejszej rejestracji - dopiero po rejestracji mozna z tego prawa skorzystac - także za okres przed rejestracja - tego nikt nie neguje. Inna sprawa jest złozenie zgłoszenia rejestracyjnego po terminie za co mozna dostac mandat karny na kwote od 150 zł wzwyż

 • 4: Mateusz z IP: 77.255.2.* (2011-09-01 11:01)

  Dosyć wątpliwe stwierdzenie. Dyrektywy unijne wskazują wyraźnie, że to sam fakt wykonywania czynności opodatkowanych czyni przedsiębiorcę podatnikiem podatku, a nie fakt złożenia jakiejs tam rejestracji.
  Jeżeli podatnik w ogóle nie złoży druku rejestracyjnego, ale zacznie wystawiać faktury VAT i co więcej złoży deklarację VAT z zadeklarowanym podatkiem należnym, to na gruncie prawa unijnego cały podatek naliczony związany z tą sprzedażą będzie możliwy do odliczenia...

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama