statystyki

KE: Zmiany w podatkach od węgla i koksu. Będzie znaczny wzrost cen

autor: Ewa Matyszewska11.08.2011, 03:00

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe zasady opodatkowania wyrobów energetycznych. Mają obowiązywać akcyza i podatek węglowy. Podatek na węgiel i koks wzrośnie o blisko 200 zł za tonę

Reklama


Reklama


Przedsiębiorcy działający w branży wyrobów energetycznych powinni być świadomi poważnych zmian w opodatkowaniu tych wyrobów akcyzą wynikających z planów nowelizacji dyrektywy energetycznej. Wniosek w tym zakresie Komisja Europejska opublikowała 13 kwietnia 2011 r.

Marcin Brzezin, doradca podatkowy w Kancelarii Parulski i Wspólnicy, wyjaśnia, że celem zmian, które znajdują się na etapie procedury konsultacyjnej, jest zmniejszenie zużycia energii w państwach członkowskich przy jednoczesnym wzroście udziału energii przyjaznej środowisku oraz zrównanie poziomu opodatkowania wyrobów energetycznych. Obecny system w opinii Komisji nie realizuje tych celów.

– Komisja proponuje, wprowadzenie dwóch rodzajów opodatkowania wyrobów energetycznych: pierwszy dotyczący ogólnego opodatkowania zużycia energii, tj. akcyza, której wysokość uzależniona będzie od wartości energetycznej wyrobu, tak jak dotychczas oraz drugi – opodatkowanie związane z emisjami CO2, czyli podatek węglowy – tłumaczy Marcin Brzezin.

Zdaniem eksperta, mechanizm ogólny opodatkowania (akcyza) będzie uwzględniał zawartość energii mierzonej w GJ, niezależnie od produktu energetycznego. Podatek będzie odzwierciedlał faktyczną ilość zużytej energii. Podmioty wykorzystujące wyroby energooszczędne będą więc ponosiły niższe koszty podatku.

Konrad Staniec, konsultant podatkowy w Kancelaria Parulski i Wspólnicy, zwraca uwagę na drugi rodzaj opodatkowania (podatek węglowy), który będzie powiązany z emisją CO2 uwalnianego przy spalaniu danego wyrobu energetycznego.

Stawka tego podatku zostanie ustalona na poziomie 20 euro za tonę CO2. Podatek węglowy będzie dotyczył wyłącznie podmiotów nieobjętych systemem handlu emisjami (zgodnie z projektem podmioty objęte tym systemem będą zwolnione z podatku węglowego).

– Oznacza to wzrost obciążenia akcyzą wyrobów energetycznych, których przerób wiąże się z wysoką emisją CO2, w szczególności węgla i koksu, o ok. 200 zł za tonę – wylicza Konrad Staniec.

Projekt zakłada również m.in. zlikwidowanie obniżonych stawek w odniesieniu do olejów napędowych do ogrzewania oraz niższe poziomy opodatkowania w przypadku gazu płynnego (LPG) i gazu ziemnego wykorzystywanych do celów napędowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • iwa(2011-08-11 08:35) Odpowiedz 00

  Kiedy Polacy powiedzą dość tym podatkom,mamy nasz rodzimy węgiel a okazuje się że nie mamy prawa ogrzewać własnych mieszkań tylko płacić coraz drożej za gaz,krowa więcej CO2wydala niz ta cała reszta dość tych bzdurnych przepisów UNI mieliśmy mieć własną politykę a my ciągle mamy tylko słuchać narzucanych bzdur.

 • Piotr 30l(2011-08-11 10:28) Odpowiedz 00

  wystąpić z Unii natychmiast- oni wcale się z nami nie liczą

 • MB(2011-08-11 10:54) Odpowiedz 00

  Już jest spalanie w piecach, tym co już można spalić. Przeciętnego Polaka nie stać ogrzewać mieszkania węglem, a co dopiero gazem. Nie wstyd, że ludzie zamarzają we własnych mieszkaniach? Przyjdzie zima, będą widoczne skutki podwyżki opału i stopa zamożności polskiego społeczeństwa. A czy warto należeć do UE kosztem zdrowia ludzi?

 • AC(2011-08-11 12:10) Odpowiedz 00

  Wg obliczeń każdy pracujący Polak płaci wszelkiego rodzaju podatki, które wynoszą 70% jego pensji, a tu jeszcze następne. Niewolnik płacił 90%. I mamy demokrację w wydaniu PO.

 • ur1952(2011-08-11 18:52) Odpowiedz 00

  Chciało się solidarności,to ją macie.

 • gach(2011-08-11 19:08) Odpowiedz 00

  Kiedy Polacy powiedzą dość tym podatkom,mamy nasz rodzimy węgiel a okazuje się że nie mamy prawa ogrzewać własnych mieszkań tylko płacić coraz drożej za gaz,krowa więcej CO2wydala niz ta cała reszta dość tych bzdurnych przepisów UNI mieliśmy mieć własną politykę a my ciągle mamy tylko słuchać narzucanych bzdur.

 • zdesperowany(2011-08-11 21:54) Odpowiedz 00

  Ja żyje od 1 do 30.Mam tego dosyć.I to w mazowickim.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama