statystyki

Ulga albo zasiłek rodzinny

17.10.2007, 18:32; Aktualizacja: 13.02.2008, 17:06
Korzystanie z ulgi może mieć niekorzystne skutki dla pobierających zasiłek rodzinny Odliczenie od podatku ulgi na dzieci powiększy dochód netto decydujący o przyznaniu zasiłku Rodzice nie utracą świadczenia już przyznanego, lecz mogą go nie uzyskać na następny okres

Reklama


Reklama


 • Korzystanie z ulgi może mieć niekorzystne skutki dla pobierających zasiłek rodzinny
 • Odliczenie od podatku ulgi na dzieci powiększy dochód netto decydujący o przyznaniu zasiłku
 • Rodzice nie utracą świadczenia już przyznanego, lecz mogą go nie uzyskać na następny okres

ANALIZA

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok rodzice po raz pierwszy skorzystają z prawa do pomniejszenia podatku z tytułu wychowywania dzieci. Zamiast pierwotnie wprowadzonych 120 zł odliczą aż 1145,08 zł na każde dziecko. Dzięki uldze 16 z 23 mln podatników PIT w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Podatkowa preferencja będzie stanowiła zatem formę realnego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci. Pomniejszając należny podatek o kwotę ulgi na dzieci, trzeba mieć jednak świadomość, że może to spowodować utratę przez rodzinę prawa do korzystania z pomocy przyznawanej poza systemem podatkowym, czyli z zasiłku rodzinnego.

Wysokość dochodu

Ewelina Bobrus, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych warunkiem przyznania takiego świadczenia jest osiągnięcie określonego dochodu. Za dochód należy natomiast uznać przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Marek Kolibski, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy wskazuje, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł. Zgodnie z definicją dochodu z ustawy o świadczeniach rodzinnych, jest to kwota netto.

- W przypadku gdy skorzystanie z ulgi rodzinnej spowoduje to, że podatnik w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego lub zapłaci minimalną kwotę, automatycznie podwyższy się jego dochód ustalany na potrzeby ustawy o świadczeniach rodzinnych. W konsekwencji osiągnięty dochód może uniemożliwić przyznanie świadczenia rodzinnego - mówi Ewelina Bobrus.

Zerowy podatek

Potwierdza to Krzysztof Biernacki, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia. Zdaniem naszego rozmówcy ostatnia nowelizacja ustawy o PIT, przez zwiększenie kwoty odliczenia na każde dziecko do wysokości 1145,08 zł będzie wpływać na wielkość dochodu stanowiącego podstawę przyznania świadczeń w oparciu o ustawę o świadczeniach rodzinnych.

- Mając na uwadze, że to osoby o relatywnie niewielkich dochodach ubiegają się o zasiłek rodzinny, pomniejszenie ich dochodu o podatek należny, który ze względu na znaczną kwotę odliczenia może obniżyć wartość podatku do zera, prowadzić będzie ostatecznie do wzrostu przychodu o tę wartość podatku należnego, która w ubiegłych latach była płacona, a która obecnie zostanie pomniejszona kwotą odliczenia - wyjaśnia ekspert. Zwraca uwagę, że stosunkowo niska kwota maksymalna, uprawniająca do ubiegania się o zasiłek rodzinny, może w praktyce prowadzić do jej przekroczenia uniemożliwiającego ubieganie się o zasiłek.

- Opisana powyżej konsekwencja jest kolejnym przykładem braku spójności wprowadzanych przepisów podatkowych z innymi dziedzinami prawa - ocenia Krzysztof Biernacki.

Podatnik zdecyduje

Marek Kolibski podkreśla, że konstrukcja nowej ulgi na dzieci jest skierowana do osób, które płacą podatki, a najlepiej dość duże. Aby bowiem móc z ulgi skorzystać, należy najpierw podatek zapłacić. Będzie on następnie zwracany przez urząd skarbowy po złożeniu rocznego rozliczenia (np. PIT-37). Ekspert dodaje, że przykładowo matka samotnie wychowująca dwoje dzieci może uzyskać zwrot podatku w wysokości 2290,16 zł. Aby móc taką korzyść uzyskać w pełnej wysokości, jej dochody powinny wynosić miesięcznie około 1,9 tys. zł netto, tj. rocznie około 33 tys. zł netto.

- Osoba, która nie możne w pełni wykorzystać tej ulgi, może uzyskać inne korzyści od państwa, np. zasiłek rodzinny - mówi Marek Kolibski.

Ekspert wskazuje, że przykładowa kwota zasiłku rodzinnego to 48 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia piątego roku życia. Jednak już np. dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie, natomiast dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci.

- Wynika z tego, że każda osoba powinna szczegółowo wyliczyć, ile może zyskać otrzymując zwrot podatku, a ile zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do niego, z tym że aby odzyskać całą kwotę podatku, trzeba zarabiać o wiele więcej niż wynosi próg dochodów dla pomocy państwa dla rodzin - twierdzi nasz rozmówca.

Okresy zasiłkowe

Warto podkreślić, że rodzinom korzystającym z zasiłku rodzinnego nie grozi utrata już przyznanego świadczenia. Okres zasiłkowy ustala się od 1 września do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego. Odpisując ulgę na dzieci w deklaracji podatkowej za 2007 rok można stracić możliwość otrzymania zasiłku dopiero w następnym okresie zasiłkowym. W okresie od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. prawo do świadczeń rodzinnych będzie bowiem ustalane na podstawie dochodu uzyskanego przez rodzinę w roku kalendarzowym 2007.

Krzysztof Biernacki zwraca uwagę, że maksymalne kwoty dochodu, uprawniające do ubiegania się o zasiłek, są weryfikowane co trzy lata. Ostatnia taka weryfikacja miała miejsce w 2006 roku.

- Oznacza to, że poza nowelizacją samej ustawy o świadczeniach rodzinnych, zmiana kwoty maksymalnej, która podlega uzgodnieniu w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, może nastąpić nie wcześniej niż w 2009 roku, a praktycznie jej zmiana będzie podstawą do ubiegania się o zasiłek od jesieni 2009 r. W efekcie przy braku nowelizacji ustawy objęcie nią dotychczasowej grupy rodzin otrzymujących zasiłek może nastąpić dopiero na koniec 2009 roku - wskazuje ekspert.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Rafał(2009-02-06 02:26) Odpowiedz 00

  Ten kraj to jedno wilke bagno.Dochód który obecnie jest pamieta jeszcze Jaruzelskiego jak byl prezydentem.Co 3 to oni podnoszą ale swoje diety i nie lata tylko miesiące.W dobie kryzysu jest mało prawdopodobne aby ten dochód poszedł do góry,a diety już sobie podnieśli!!!

 • Agnieszka.(2009-03-08 17:33) Odpowiedz 00

  plecak to mało powiedziane nie mówiąc o ile kosztuje życie za 644złote w rodzinie siedmio osobowej...

 • matka(2008-07-08 13:42) Odpowiedz 00

  jak nie podniosa progu dochodu to chyba pójdziemy z dziećmi pod ministerstwo wtedy zobaczy świat jaki mamy dobrobyt ze nasze dzieci zyja w ubóstwie

 • irena(2008-07-09 19:41) Odpowiedz 00

  mnie przekroczyło o 6 zł i już mam nie dostać zasiłku na dzieci

 • dark(2008-12-15 19:02) Odpowiedz 00

  rudzielec donek przeszedł siebie samego mam nadzieje , że pomyślimy o jego polityce prorodzinnej w następnych wyborach

 • Alina(2008-06-21 11:59) Odpowiedz 00

  A ja mam 4 dzieci i dochód mojej rodziny przekracza o 8 zł to 504 i nie mam ani rodzinnego, ani na rozpoczęcie roku szkolnego, ani za wychowanie w rodzinie wielodzietnej, ani za dojazd dzieci do szkoły. to chociaż mogę dostać coś na dzieci raz w roku z podatku. A ktoś kto ma o te 8 zł mniej ile mam miesięcznie na dzieci? I GDZIE TA SPRAWIEDLIWOŚĆ? Jesteśmy z mężem ukarani za to ,że mamy legalną pracę a nie ,,na czarno"

 • milena(2008-06-08 17:07) Odpowiedz 00

  to jest chory system bo nie wszyscy mogą z niego skorzystać i tak naprzykład mam 3 dzieci a nasze dochody są niskie i nie dostałm tej ulgi 1145 zł takich rodzin jst bardzo dużo jesteśmy pokrzywdzeni bo znowu państwo doło bogatym a przecież chleb wszyscy jemy taki sam prawda
  ?

 • Robert(2008-04-22 17:01) Odpowiedz 00

  Czyli jak zwykle mamy do czynienia z absurdem prawnym, żeby nie powiedzieć bublem, który jak to zwykle bywa uderza w przeciętnego Kowalskiego. Obywatelu wybierz sobie sam...

 • Goran(2009-04-24 13:22) Odpowiedz 00

  Kwota zasiłku rodzinnego jest porażająca!!! Ustawodawcę powinni ZAMKNĄĆ ! BO ten burak chyba nie wie ile kosztuje utrzymanie dziecka! My jesteśmy w Unii a na chleb dla dzieci nie mamy.Wstyd dla Polski!

 • piekary(2008-11-25 20:34) Odpowiedz 00

  to jest chore

 • Kasia(2009-03-23 11:43) Odpowiedz 00

  Ja mam dwóch studentów i troje młodszych i jak nie podniosą progu to nie wiem co zrobimy bo ulga na dzieci podwyższyła nam dochód a koszty studiowania niby bezpłatnego są ogromne ,więc wygrywają jak zwykle ci co mają zerowe dochody pracując za granicą lub na czarno i śmieją się z innych jeżdżąc po zasiłek nowymi modelami samochodów.

 • mirek(2009-05-22 11:28) Odpowiedz 00

  Ja dostalem na 3 dzieci caly zwrot ulgi (ponad 3300 PLN) i w tym roku nie dostane juz zas. rodzinnego (moje dzieci sa gorsze od innych?)
  Powiem tylko jeszcze ze w Wielkiej Brytanii na 3 dzieci bym dostal 450 FUNTOW!
  zasilku bez wzgledu na to ile zarabiam, zalezne jest to tylko od wieku dzieci

 • Nina(2009-05-22 14:09) Odpowiedz 00

  I to jest własnie ten problem. Ja mam 1100 zł + 250 alimentów. Z tego komornik zabiera mi 300 zł. (uwierzyłam bratu - teraz się bujam). Oczywiście nawet tych 68 zł nie dostanę, bo przekraczam próg. Nie mam pojęcia jak sobie dalej radzić. Kryzys niby jest, dochody nie rosną, ale ceny jak najbardziej. Polityka prorodzinna w naszym kraju to zupełna fikcja. Nie ma odpowiedniej opieki socjalnej, nie ma żadnego wsparcia, ani pomocy. Nie znaczy to, ze wyciągam rękę by mi dali. Nie. Chętnie zapracowałabym na to. A nie tułała się z dzieckiem pracując za grosze (musiałam odejść od męża - i oczywiście zostawić mu mieszkanie, bo on odejść nie chciał). Nie wiem jak będzie dalej

 • beki(2009-06-23 19:55) Odpowiedz 00

  niech w rządzie wykarmią dzieci za te pieniadze

 • daria m zzielona gora(2009-07-15 14:25) Odpowiedz 00

  moj dochod roczny wynosi 42tysbrutto za 2007r jest nas wdomu 5osob ja zmezem i 3dzieci czy dostane rodzinne poniewasz dochod obecnie na 1miesiac na cala rodzine niecale 2tys p

 • agusia(2010-11-29 20:06) Odpowiedz 00

  zasiłek rodzinny powinien być dla każdego nie patrząc na dochód bo to są pieniądze na nasze dzieci a nie dla nas .

 • Anna(2008-07-27 23:06) Odpowiedz 00

  To wszystko jest chore.Średnia krajowa poszła w górę a tu dochód ciągle stoi w miejscu.Tylko kląć by się chciało.Ci w rządzie to chyba dzieci nie mają.

 • Renata(2008-08-13 21:21) Odpowiedz 00

  Pisaliście ,że kwoty zasiłku są weryfikowane co trzy lata.może i tak jest ,ale ja sobie nie przypominam żeby w 2006 roku te progi się zmieniły .Wychodzi na to ,że pomimo wzrostu płacy minimalnej progi do świadczeń rodzinnych nie zmienią się przez 6 lat.

 • Maria(2009-01-28 20:16) Odpowiedz 00

  16047815 mój gg

 • iza(2008-11-27 18:27) Odpowiedz 00

  ludzie! w jakim kraju my żyjemy! to jest ta polityka " prorodzinna"???przecież oni nas skazują na ...no właśnie na co.aż boję się to napisać...najpierw dają a potem nas karzą za to że wzięliśmy. I za ich głupotę też musimy cierpieć my a przede wszystkim nasze dzieci. może powinniśmy skarżyć ich w Strassburgu ??

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama