Ogrodzenia oraz śmietniki są obiektami małej architektury, a to oznacza, że nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
Osoby będące właścicielami domów muszą płacić podatek od ich powierzchni użytkowej. Nie mają jednak obowiązku zapłaty podatku od ogrodzenia czy śmietnika. Jak wyjaśnia dr Mariusz Popławski z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, to, czy ogrodzenie podlega podatkowi od nieruchomości, zależy od możliwości zakwalifikowania go do obiektów małej architektury. Zdaniem eksperta ogrodzenie nie jest budowlą, a zatem nie powinno być opodatkowane. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.), budowlą jest m.in. obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Definicję obiektu małej architektury określa natomiast prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 3 pkt 4 lit. c) prawa budowlanego przez obiekty małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, w szczególności kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, a także użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Jak dodaje nasz rozmówca, nie ma jednak wątpliwości, że opodatkowaniu nie podlegają śmietniki. Zostały one bowiem uznane za obiekty małej architektury, a więc nie ma obowiązku zapłaty od nich podatku.