Czy opodatkowanie dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi i spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej uzależniony jest m.in. od spełnienia warunków dotyczących wysokości bezpośredniego udziału spółki uzyskującej dywidendę w spółce wypłacającej? Czy ma również znaczenie okres posiadania udziałów?

Hanna Litwińczuk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Przypomnijmy, że od 2007 roku sposób opodatkowania dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG) zależy od spełnienia lub niespełnienia warunków dotyczących wysokości bezpośredniego udziału spółki uzyskującej dywidendę w spółce wypłacającej i okresu jego posiadania.
Udział ten powinien wynosić nie mniej niż 15 proc. w latach 2007-2008 i nie mniej niż 10 proc. począwszy od 2009 roku. Z takiego samego reżimu opodatkowania dywidend jak spółki UE/EOG korzystają także spółki posiadające siedzibę w Konfederacji Szwajcarskiej, przy czym wysokość minimalnego bezpośredniego udziału wynosi dla nich 25 proc. Okres posiadania udziału wynosi dwa lata, z tym że warunek ten może być spełniony także po dniu wypłaty dywidendy.
W odniesieniu do formy prawnej spółki uzyskującej dywidendę od spółki RP przepisy ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) odsyłają do załącznika nr 4 do tej ustawy, gdzie w odniesieniu do poszczególnych państw wymienione są spółki korzystające z tych regulacji, z tym że oprócz form wymienionych enumeratywnie dopuszcza się także inne podmioty, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych w tych państwach.
Ponadto przepisy ustawy rozszerzają regulacje dotyczące opodatkowania dywidend na spółdzielnie zawiązane na podstawie rozporządzenia nr 1435/2003/WE w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE). Nie została natomiast wymieniona spółka europejska, która prawdopodobnie, w intencji polskiego ustawodawcy, może być traktowana jako spółka państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę.
Not. KT
Hanna Litwińczuk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego / DGP