Nowym elementem rozliczenia ryczałtowców jest możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz jednej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Podatnicy ryczałtu ewidencjonowanego oraz osoby płacące podatek zryczałtowany od przychodów z najmu powinny się za ubiegły rok rozliczyć najpóźniej do czwartku 31 stycznia. Rozliczenia tradycyjnie dokonujemy na formularzu PIT-28 (wersja oznaczona indeksem 13 znajdującym się przy nazwie formularza w dolnym rogu każdej strony druku).
Nowością jest to, że w części O zeznania PIT-28 wskazujemy nazwę organizacji pożytku publicznego (w poz. 136 zeznania), numer, pod którym została ona wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym (numer KRS, w poz. 137 zeznania) oraz wnioskowaną kwotę (poz. 138 zeznania). W przypadku ostatniej pozycji musimy tylko pamiętać, że wnioskowana kwota nie może być wyższa niż 1 proc. kwoty należnego ryczałtu, która wykazana została wcześniej w poz. 104 zeznania.
Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce - Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego (poz. 135). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Minister pracy opublikował wykaz organizacji o statusie pożytku publicznego według stanu na 30 listopada 2007 r. Tylko z tej listy podatnicy mogą wybrać instytucję, której chcą przekazać 1 proc. podatku. Wykaz ten znajduje się w Monitorze Polskim z 31 grudnia 2007 r. (nr 99, poz. 1078) i jest też dostępny na naszych stronach internetowych pod adresem: www. gazetaprawna. pl/organizacje pozytkupublicznego.
Ewa Matyszewska