statystyki

Czy zaległe składki do ZUS wykazuje się w korekcie PIT

autor: Em25.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 25.03.2011, 08:53
  • Wyślij
  • Drukuj

Firma, która pobrała zaległe składki ZUS, powinna uwzględnić je w bieżących rozliczeniach. Nie musi korygować informacji z okresów, których zaległe składki dotyczyły.W 2009 r. zakład pracy wypłacił pracownikom świadczenia urlopowe, od których pobrano zaliczkę na podatek dochodowy, ale nie odprowadzono składek ZUS, ponieważ zdaniem pracodawcy świadczenie urlopowe wypłacane było na podstawie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Po kontroli ZUS okazało się, że zakład zaniżył podstawę wymiaru składek, nie uwzględniając wypłaconych świadczeń urlopowych. Dlatego w 2010 r. skorygowano te wypłaty i potrącono składki ZUS z bieżących wynagrodzeń. Jak skorygować podatek dochodowy od takich wypłat? Czy firma powinna złożyć korekty PIT-4R i PIT-11?

Zakład pracy nie ma obowiązku korekty deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 złożonych za poprzedni rok, ponieważ wykazał w nich dane dotyczące dochodu oraz pobranych zaliczek zgodnie ze stanem faktycznym, jaki miał miejsce w 2009 r. Pracownik również nie ma obowiązku korekty zeznania za ubiegły rok.

Pracodawca w miesiącu, w którym pobierze z wynagrodzenia pracownika zaległe składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej ze środków pracownika, powinien odliczyć je od bieżącego dochodu pracownika, natomiast w przypadku składek na ubezpieczenia zdrowotne powinien pomniejszyć bieżącą należną zaliczkę na podatek dochodowy o pobraną zaległą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Ważne!

Jeśli składki ubezpieczeniowe pomniejszyły dochód lub podatek, a następnie zostały podatnikowi zwrócone, będzie on musiał skorygować wcześniejsze rozliczenia

Podstawa prawna

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie