Osoby, które straciły prawo do zwolnienia z VAT, mogą do niego wrócić. Powrót do zwolnienia jest możliwy nie wcześniej niż po upływie roku, a podatnicy nie wiedzą, od kiedy liczyć czas, po którym stosować zwolnienie.
Podatnik, który utracił lub zrezygnował z prawa do zwolnienia z podatku od towarów i usług, może do niego wrócić. Jednak nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił lub zrezygnował z tego zwolnienia. Problem w tym, że przedsiębiorcy nie wiedzą, od którego momentu powrót do zwolnienia jest możliwy.
– W urzędzie skarbowym poinformowano mnie, że mogę wrócić do zwolnienia po upływie roku od momentu, gdy z niego zrezygnowałem. Z kolei Krajowa Informacja Podatkowa twierdzi, że jest to możliwe dopiero od początku następnego roku. Jak być powinno – pyta nas nasz czytelnik z Łodzi.
Eksperci potwierdzają: jest zamieszanie z kwestią powrotu do zwolnienia z VAT, ale i tak teraz jest lepiej niż kiedyś.

Zwolnienie z podatku

Ustawa o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje zwolnienie podmiotowe z VAT dla podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekracza 150 tys. zł. Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie, przypomina nam, że prawo do tego zwolnienia traci się w przypadku, gdy wartość sprzedaży przekroczy wskazany limit. Można też samodzielnie zrezygnować z tego zwolnienia przed przekroczeniem limitu.
– W przypadku utraty prawa do zwolnienia podmiotowego przepisy ustawy o VAT określają, od kiedy podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, oczywiście jeśli spełnia ku temu przesłanki – zauważa Marek Wojda.

Wskazówki z ustawy

Przepisy wskazują, w jaki sposób obliczać roczny okres, w trakcie którego podatnik nie może powrócić do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Przemysław Skorupa, doradca podatkowy w Deloitte, wyjaśnia, że okres ten liczony jest dopiero od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował. Tym samym w zależności od tego, w jakim momencie prawo do korzystania ze zwolnienia zostało utracone (lub podatnik z niego zrezygnował), okres, w trakcie którego podatnik nie może do zwolnienia powrócić, może ulec znacznemu wydłużeniu ponad rok.
– Przykładowo, jeżeli podatnik zrezygnował ze zwolnienia z VAT w styczniu 2011 r., będzie mógł do niego powrócić dopiero od początku 2013 r. – obrazuje Przemysław Skorupa.
Przykład podaje też Marek Wojda – jeśli podatnik utracił prawo do zwolnienia w październiku 2010 r., może ponownie skorzystać z tego zwolnienia dopiero od początku 2012 r., o ile wartość sprzedaży w 2011 r. nie przekroczyła limitu ustawowego.
– Zatem musi minąć co najmniej jeden pełny rok podatkowy (rozumiany jako 12 miesięcy kalendarzowych), aby podatnik mógł ponownie zacząć stosować podmiotowe zwolnienie z VAT, pod warunkiem że spełnia do tego warunki – tłumaczy Marcin Zawadzki, doradca podatkowy, konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe.



Przemysław Skorupa zaznacza, że obecne przepisy są lepsze dla podatników niż regulacje obowiązujące do końca 2008 roku. W ówczesnym stanie prawnym podatnicy mogli powrócić do zwolnienia z VAT po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracili prawo do zwolnienia lub zrezygnowali z tego zwolnienia.

Dowolna interpretacja

Możliwość powrotu do zwolnienia podmiotowego jest zasadniczo ograniczona karencją jednego roku liczonego od końca roku, w którym podatnik zrezygnował lub utracił zwolnienie.
Jednak – jak zauważa Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w Kancelarii KNDP – przepisy nie regulują, od jakiego momentu można powrócić do zwolnienia. W szczególności brak jest regulacji ograniczającej możliwość powrotu do zwolnienia wyłącznie od początku roku, choć można spotkać takie interpretacje ze strony urzędników.
– Wobec tego brak jest przeszkód ustawowych, aby powrócić do zwolnienia w trakcie roku podatkowego – twierdzi Andrzej Nikończyk.
Jego zdaniem jedynym negatywnym skutkiem takiego powrotu jest zmniejszenie limitu o wartość sprzedaży opodatkowanej (bez kwoty podatku) dokonanej od początku roku. Mimo braku przepisów – według Andrzeja Nikończyka – należałoby uznać, że powrót do zwolnienia jest możliwy od początku każdego okresu rozliczeniowego (miesięcznego lub kwartalnego).
– Przepisy nie wykluczają powrotu do zwolnienia w trakcie okresu, ale może być to kłopotliwe, stąd lepiej zrobić to od początku kolejnego okresu – podpowiada nasz rozmówca.
W braku wytycznych dotyczących terminu zawiadomienia o powrocie do zwolnienia wystarczające będzie zgłoszenie tego do urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia zmiany, tak jak inne zmiany, ale bezpieczniej złożyć je przed okresem, od którego chcemy być zwolnieni.
Podobne wnioski z przepisów o VAT wyciąga Marcin Zawadzki. Według eksperta MDDP przepisy nie nakazują, aby powrót do zwolnienia następował tylko od początku kolejnego roku podatkowego (kalendarzowego) – z literalnego brzmienia ustawy o VAT wynika, że dopuszczona została możliwość powrotu do zwolnienia właściwie w dowolnym momencie, jeśli nie będzie on wcześniejszy niż rok liczony od końca roku, w którym nastąpiła utrata lub rezygnacja ze zwolnienia.
Skoro językowa wykładnia przepisu ustawy o VAT prowadzi do jednoznacznych konkluzji, to nie ma podstaw, by nie stosować jej przez podatników i organy podatkowe.