statystyki

Podatek od garażu 10 razy wyższy niż za mieszkanie

autor: Łukasz Zalewski15.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 15.06.2011, 10:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Właściciele garaży i miejsc postojowych w budynkach wielolokalowych skarżą się na decyzje miast i gmin, które ustalają im podatek od nieruchomości według stawek dla budynków pozostałych, czyli ponad 10 razy wyższych niż stawki dla mieszkań.

reklamareklama


Czytelnicy „DGP” informują nas, że do tej pory garaże podziemne dla potrzeb podatku od nieruchomości były traktowane jako powierzchnia w budynku mieszkalnym.

– Teraz, w celu łatania dziur budżetowych gmin, organy samorządowe, posiłkując się jednym z wyroków (WSA w Białymstoku), zmuszają podatników do korekty informacji o nieruchomościach i wykazywania powierzchni garaży do opodatkowania według stawki dla budynków pozostałych – żali się jeden z czytelników.

Miasta za wyższą stawką

Komunikat informujący o opodatkowaniu garaży według stawki dla budynków pozostałych wydał ostatnio urząd dzielnicy Warszawa Białołęka. Urząd wyjaśnia, że właściciele garaży (miejsc postojowych) w budynkach wielolokalowych, którzy wypełnili informację o nieruchomościach IN-10, wpisując dane garażu/miejsca postojowego w pozycji dla budynków mieszkalnych, powinni ponownie wypełnić ten druk, wpisując dane garażu/miejsca postojowego w pozycji dla budynków pozostałych.

Takie postępowanie organu podatkowego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) budzi jednak wątpliwości. Jak wyjaśnia Adama Hellwig, doradca podatkowy i starszy menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC, biuro w Katowicach, w przypadku osób fizycznych podatek ustalany jest przez organ podatkowy w drodze decyzji ustalającej.

– Podatnik składa informację o posiadanych nieruchomościach i to na organie podatkowym leży obowiązek dokonania prawidłowej prawnopodatkowej kwalifikacji przedmiotu opodatkowania – tłumaczy ekspert.

W przypadku, w którym podatnik w pierwotnej informacji zeznał, że jest właścicielem miejsca postojowego, trudno uznać, że organ nie wiedział o tym fakcie, wydając decyzję ustalającą wymiar podatku.

– Jeżeli organ zmienił zdanie co do prawidłowej prawno-podatkowej kwalifikacji garażu, czyli stwierdził, że popełnił błąd co do ustalenia, czy miejsce postojowe ma charakter budynku mieszkalnego, czy nie, to nie może wykorzystać tej przesłanki do zmiany decyzji pierwotnej – stwierdza Adam Hellwig.

Jego zdaniem zmuszanie podatnika do jakiejkolwiek korekty informacji jest co najmniej wątpliwe, a legalność decyzji wydanych wskutek wznowionego postępowania podatkowego może być często kwestionowana.

Jeśli natomiast organ podatkowy nie wydał jeszcze decyzji, wówczas powinien wydać decyzję ustalającą podatek od garażu według właściwych stawek podatku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: Cuda Cuda ogłaszają! z IP: 84.234.1.* (2011-02-15 07:01)

  Donald obiecywał Nam godne życie -czyż nie było tak ?POmyleńcy co Wy na to?

  Co będzie dalej jak przydzie spłacać PO EURO 2012 długi narobione przez tego POlitycznego kibola nie liczącego się z możliwościami społeczeństwa!
  Cytaty z Gazet ...
  "Zobacz, co nam zostało z Gierka
  Rząd Tuska zadłuża Polskę jak za Gierka. Tak przynajmniej twierdzą uczestnicy debaty "Dekada Gierka. Wnioski dla obecnego okresu modernizacji Polski".

  Jeśli rząd Tuska zrealizuje swoją strategię zarządzania długiem na lata 2008-2013 to nasze zadłużenie wzrośnie aż o 330 mld zł. To 21 proc. naszego PKB..

  Czy w ogóle po obecnym rządzie pozostaną widoczne pozytywne ślady? "

  Polska bankrutem?
  Wirtualna Polska | 28.01.2011 | 09:08
  (fot. Jupiterimages)
  Zagraniczni inwestorzy przyłączają się chóru polskich ekonomistów ostro krytykujących rząd. Teraz wszyscy zgodnie wieszczą rychłe bankructwo Polski.
  Od 2007 roku Fitch utrzymuje bez zmian długoterminowy rating polskiego długu na poziomie A-, siódmej najwyższej kategorii inwestycyjnej. Deficyt budżetowy w tym okresie wzrósł z 1,9 proc. PKB do 7,2 proc. za 2009
  Nie znamy jeszcze ostatecznego wyniku deficytu finansów publicznych. W ocenie ekonomistów raczej przekroczył on 8 proc. PKB. Rząd utrzymuje, że nie był wyższy niż 7,9 proc. PKB. W 2009 wynik deficytu budżetowego wzrósł do 7,2 proc. z 1,9 proc. PKB w roku 2007. Zadłużenie krajowe według szacunkowych danych resortu finansów wyniosło w 2010 roku 53,4 proc. PKB, zaś według metodologii unijnej 55,4 proc. PKB"

 • 2: Jerzy z IP: 89.77.146.* (2011-02-15 09:09)

  Nie ma co tutaj komentowac. Jednym słowem ZŁODZIEJSTWO w majestacie prawa.

 • 3: ala57 z IP: 194.126.216.* (2011-02-15 10:04)

  Dom z garażem, który jest częścią domu, od lat podatek od garażu jest wyższy o ok. 65% od podatku za resztę nieruchomości. To także jest rozbój.

 • 4: emeryt z Pomorza z IP: 81.219.29.* (2011-02-15 13:48)

  A czy rozbojem nie jest traktowanie małego domku letniskowego jako luksusu. Do dziś utrzymał się ta bzdura i nikt nie interweniuje, bo gminy "doją" tysiące osób w majestacie prawa. Tymczasem za 45 metrowy domek na działce płaci się co najmniej kilka-kilkanaście razy więcej niż za stojącą na sąsiedniej działce willę np 200-metrową (!) Urzędnicy i politycy od dawna czytają takie skargi od osób posiadających takie małe domki letniskowe , ale nikt - w tym podobno państwie prawa - jeszcze nie zareagował.

 • 5: kuks z IP: 79.186.191.* (2011-02-15 15:05)

  Płacić palanty i nie narzekać.Wybieraliście,głosowaliście to tera mata co chcieliśta.Trza było wybrać Leppera,którego w perfidny sposób załatwili.

 • 6: ciach z IP: 83.16.51.* (2011-02-15 15:37)

  A podobno w polskim prawie precedens nie obowiązuje. Pójdźmy dalej, wydzielmy bagażniki z obrębu samochodów osobowych i opodatkujmy wg stawek dla ciężarówek. Bo czemu nie?

 • 7: Leo z IP: 95.41.151.* (2011-02-15 21:59)

  Przedtem była dekada Gieraka teraz zanosisie ,że będzie dekada Grojka - Kaszeby. Co ich łączy dług. Donald i poplecznicy, krytykowali K.Rybińskiego, że dług Tuska jest relatywnie znacznie mniejszy. Teraz widać,że mylili się. Kiepski grojku z Gdańska bierz się solidnej pracy. Jeżeli nie to zrezygnuj z rządzenia!
  Garaż w budynku jest częścią nieruchomości niezbędnych mieszkańcowi tak jak wóżkownia, suszarnia, pralnia, warsztat - dozorcówka dozorcy budynku itp.

 • 8: Nie dający się ... z IP: 194.153.119.* (2011-02-25 21:39)

  Chcę złozycś skargę do WSA ( Warszawskiego) na Decyzję SKO Warszawskiego w sprawie opodatkowania Miejsca garażoweo. SKO czekało prawie rok z decyzją , aż do niekożystnego dla obywateli wyroku Warszawskiego WSA z grudnia.
  Wiem, że nie mam wielkich szans w WSA w Warszawie skarżąc się na ich linię orzecznictwa ale nie chce odpuścić tak łatwo ZŁODZIEJOM diałającym pod przykryciem administracyjnym. O ile wzory odwołania do KSO są dostepne na sieci o tyle wzór skargi do WSA nie jest dostepny. Jezeli ktoś by takim wzorem dysponował to poproszę o zamieszczenie go tutaj. Napewno przyda sie jeszce innym obywatelom których prubuje sie okraśc w majestacie "prawa"

 • 9: Neo91(Noe) z IP: 86.43.176.* (2011-07-02 00:26)

  ...zadłużenie wzrośnie aż o 330 mld zł.
  A moze tak zalozyc premierowi konto i co miesiac wplacac na nie 1 zl i dopisywac 12 zer.Wystarczy aby premier mial na splacenie wszelkich dlugow, na inwestycje na lata i na pomoc dla potrzebujacych( np. szpitali) rowniez.Kapitalizm to ******
  bo system dziesietny jest nieskonczony i bogaci moga sie bogacic w nieskonczonosc, a to oni ustalaja zasady, ktore nie sa dla przecietnych ludzi.

 • 10: ewer z IP: 83.19.140.* (2011-10-23 09:50)

  Na wyborach byli? Głosowali? Wybrali?
  Każdy ma to,na co zasługuje.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama