statystyki

Podatek od garażu 10 razy wyższy niż za mieszkanie

autor: Łukasz Zalewski15.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 15.06.2011, 10:33
 • Wyślij
 • Drukuj

Właściciele garaży i miejsc postojowych w budynkach wielolokalowych skarżą się na decyzje miast i gmin, które ustalają im podatek od nieruchomości według stawek dla budynków pozostałych, czyli ponad 10 razy wyższych niż stawki dla mieszkań.

reklamareklama


Czytelnicy „DGP” informują nas, że do tej pory garaże podziemne dla potrzeb podatku od nieruchomości były traktowane jako powierzchnia w budynku mieszkalnym.

– Teraz, w celu łatania dziur budżetowych gmin, organy samorządowe, posiłkując się jednym z wyroków (WSA w Białymstoku), zmuszają podatników do korekty informacji o nieruchomościach i wykazywania powierzchni garaży do opodatkowania według stawki dla budynków pozostałych – żali się jeden z czytelników.

Miasta za wyższą stawką

Komunikat informujący o opodatkowaniu garaży według stawki dla budynków pozostałych wydał ostatnio urząd dzielnicy Warszawa Białołęka. Urząd wyjaśnia, że właściciele garaży (miejsc postojowych) w budynkach wielolokalowych, którzy wypełnili informację o nieruchomościach IN-10, wpisując dane garażu/miejsca postojowego w pozycji dla budynków mieszkalnych, powinni ponownie wypełnić ten druk, wpisując dane garażu/miejsca postojowego w pozycji dla budynków pozostałych.

Takie postępowanie organu podatkowego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) budzi jednak wątpliwości. Jak wyjaśnia Adama Hellwig, doradca podatkowy i starszy menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC, biuro w Katowicach, w przypadku osób fizycznych podatek ustalany jest przez organ podatkowy w drodze decyzji ustalającej.

– Podatnik składa informację o posiadanych nieruchomościach i to na organie podatkowym leży obowiązek dokonania prawidłowej prawnopodatkowej kwalifikacji przedmiotu opodatkowania – tłumaczy ekspert.

W przypadku, w którym podatnik w pierwotnej informacji zeznał, że jest właścicielem miejsca postojowego, trudno uznać, że organ nie wiedział o tym fakcie, wydając decyzję ustalającą wymiar podatku.

– Jeżeli organ zmienił zdanie co do prawidłowej prawno-podatkowej kwalifikacji garażu, czyli stwierdził, że popełnił błąd co do ustalenia, czy miejsce postojowe ma charakter budynku mieszkalnego, czy nie, to nie może wykorzystać tej przesłanki do zmiany decyzji pierwotnej – stwierdza Adam Hellwig.

Jego zdaniem zmuszanie podatnika do jakiejkolwiek korekty informacji jest co najmniej wątpliwe, a legalność decyzji wydanych wskutek wznowionego postępowania podatkowego może być często kwestionowana.

Jeśli natomiast organ podatkowy nie wydał jeszcze decyzji, wówczas powinien wydać decyzję ustalającą podatek od garażu według właściwych stawek podatku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: Antytuskowiec z IP: 194.11.24.* (2012-03-07 00:23)

  Wpis z forum Interia.pl

  PYTANIE DO NSA
  Czy część domu jednorodzinnego, zwana ubikacją, z muszlą ustępową i jej klapą sedesową skierowaną ( końcem bez zawiasów ) w stronę
  północną jest tak samo opodatkowana jak taka sama funkcjonalnie część domu jednorodzinnego, ale
  zwana łazienką i klapą skierowaną na wschód?

 • 2: Antytuskowiec z IP: 194.11.24.* (2012-03-06 23:53)

  Wpis z forum "Rzepy" Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 27.02.2012 r II PS 4/11 orzekł, że mamy obecnie nowy podatek( naruszł tym samym Konstyucję!), podatek od księgi wieczystej i jednocześnie mamy zachowaną zasadę równości bo za takie same garaże( miejsca postojowe) możemy płacić różne podatki. Podaję skład Najśmieśniejszej Fioletowej Druzyny, która chyba dzień wcześniej dość mocno debatowała nad tym orzeczeniem i chyba się przelało Whisky: Antoni Hanusz Grzegorz Krzymień Jan Rudowski Marek Zirk-Sadowski /przewodniczący/ Tomasz Kolanowski /sprawozdawca/ Tomasz Zborzyński Włodzimierz Kubiak Ogłaszam akcję: Wysylamy tym Panom maskotki clownów- niech sobie postawią na stole: Naczelny Sąd Administracyjny ul. Gabriela Piotra Boduena 3/5 00-011 Warszawa

 • 3: rs z IP: 79.186.162.* (2012-02-28 11:28)

  Kolejny bubel prawny i kompromitacja Polski w świecie, dzielący Polaków, w obliczu prawa w wykonaniu NSA.
  Uchwała siedmiu sędziów NSA z 27.02.2012 podzieli Polaków pod wzgledem opodatkowania garazy zlokalizowanych w podziemiach budynków mieszkalnych.
  Dwa identyczne garaze lub miejsca postojowe, zlokalizowane w identycznych budynkach, bedą opodatkowane według różnych stawek podatkowych, a róznica bedzie wynosiła 12 razy. Garaz lub miejsce postojowe przynalezne do mieszkania- nie posiadajacy oddzielnej ksiegi wieczystej, chociaz i tak ja ma, ale wspólna dla mieszkania- będa opodatkowane według stawek , jak dla budynków mieszkalnych, czyli 0,59 zł.
  Takich garazy lub miejsc postojowych jest 5% w stosunku do całej ilosci garazy i miejsc postojowych. Natomiast garaz lub miejsce postojowe posiadajacy oddzielna ksiegę wieczysta będzie opodatkowany według stawki , jak dla budynków pozostałych, czyli 7,12.
  Ta decyzja jest czysto polityczna, tym bardziej , że dwa wczesniejsze wyroki NSA, II FSK 460/09 i II FSK 733/11były korzystne dla podatników.
  Argumenty podnoszone przez sklad siedmio osobowych NSA były identyczne jak te podnoszone przez składy trzy osobowe , z ta jednak róznica , że w pierwszym przypadku sa niekorzystne dla podatnika , a w drugim przypadku był korzystne dla podatnika.
  Jezeli poznamy skład siedmiu sedziów i okaze sie , że byłi w nim sedziowie orzekający w składach dwuosobowych, to bedzie juz prawdziwy skandal i dowód na to , ze sędziowie składu poszerzonego nie wydali swojej uchwały w sposób niezawisły.
  Man nadzieje , że temat dogłebnie zrewiduja reporteży TVN

 • 4: jertam53 z IP: 91.213.170.* (2011-12-19 10:20)

  W 2012 roku przewidziano 10% podwyżkę płac dla urzędników Ratusza miasta Warszawy. Niby od kogo wezmą te pieniądze jak nie od nas mieszkańców?
  Wystarczy oskubać każdego posiadacza miejsca postojowego w garażu ze 150 do 200 PLN rocznie ponad to co się prawnie należy i forsa na podwyżki dla darmozjadów jest. Jest też kryzys i ogół społeczeństwa łącznie z właścicielami miejsc postojowych będzie miała mniejsze dochody w 2012 roku , a nie większe ,np. o 10% !!!

 • 5: ewer z IP: 83.19.140.* (2011-10-23 09:50)

  Na wyborach byli? Głosowali? Wybrali?
  Każdy ma to,na co zasługuje.

 • 6: Neo91(Noe) z IP: 86.43.176.* (2011-07-02 00:26)

  ...zadłużenie wzrośnie aż o 330 mld zł.
  A moze tak zalozyc premierowi konto i co miesiac wplacac na nie 1 zl i dopisywac 12 zer.Wystarczy aby premier mial na splacenie wszelkich dlugow, na inwestycje na lata i na pomoc dla potrzebujacych( np. szpitali) rowniez.Kapitalizm to ******
  bo system dziesietny jest nieskonczony i bogaci moga sie bogacic w nieskonczonosc, a to oni ustalaja zasady, ktore nie sa dla przecietnych ludzi.

 • 7: Nie dający się ... z IP: 194.153.119.* (2011-02-25 21:39)

  Chcę złozycś skargę do WSA ( Warszawskiego) na Decyzję SKO Warszawskiego w sprawie opodatkowania Miejsca garażoweo. SKO czekało prawie rok z decyzją , aż do niekożystnego dla obywateli wyroku Warszawskiego WSA z grudnia.
  Wiem, że nie mam wielkich szans w WSA w Warszawie skarżąc się na ich linię orzecznictwa ale nie chce odpuścić tak łatwo ZŁODZIEJOM diałającym pod przykryciem administracyjnym. O ile wzory odwołania do KSO są dostepne na sieci o tyle wzór skargi do WSA nie jest dostepny. Jezeli ktoś by takim wzorem dysponował to poproszę o zamieszczenie go tutaj. Napewno przyda sie jeszce innym obywatelom których prubuje sie okraśc w majestacie "prawa"

 • 8: Leo z IP: 95.41.151.* (2011-02-15 21:59)

  Przedtem była dekada Gieraka teraz zanosisie ,że będzie dekada Grojka - Kaszeby. Co ich łączy dług. Donald i poplecznicy, krytykowali K.Rybińskiego, że dług Tuska jest relatywnie znacznie mniejszy. Teraz widać,że mylili się. Kiepski grojku z Gdańska bierz się solidnej pracy. Jeżeli nie to zrezygnuj z rządzenia!
  Garaż w budynku jest częścią nieruchomości niezbędnych mieszkańcowi tak jak wóżkownia, suszarnia, pralnia, warsztat - dozorcówka dozorcy budynku itp.

 • 9: ciach z IP: 83.16.51.* (2011-02-15 15:37)

  A podobno w polskim prawie precedens nie obowiązuje. Pójdźmy dalej, wydzielmy bagażniki z obrębu samochodów osobowych i opodatkujmy wg stawek dla ciężarówek. Bo czemu nie?

 • 10: kuks z IP: 79.186.191.* (2011-02-15 15:05)

  Płacić palanty i nie narzekać.Wybieraliście,głosowaliście to tera mata co chcieliśta.Trza było wybrać Leppera,którego w perfidny sposób załatwili.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama