statystyki

PIT 2010: ulga prorodzinna na dziecko pełnoletnie tylko wtedy, gdy się uczy

autor: Magdalena Majkowska11.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.02.2011, 15:11

Ulgę prorodzinną w PIT 2010 odlicza się za miesiące, w których pełnoletnie dziecko się uczyło, przy czym kontynuacja nauki na wyższym poziomie uprawnia do odliczenia za cały rok.

Reklama


Reklama


Dziecko pełnoletnie (do ukończenia 25 lat) objęte jest ulgą prorodzinną, jeżeli się uczy. Ponieważ kwotę ulgi nalicza się za każdy miesiąc, w którym spełnione są warunki do odliczenia, to przerwa w nauce lub ukończenie szkoły generalnie skutkują utratą prawa do ulgi za ten okres. Nie dotyczy to jednak absolwentów szkół, którzy kontynuują naukę np. po okresie wakacyjnym.

Zasady odliczania ulgi na dzieci kontynuujące naukę wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „DGP”. Z wyjaśnień tych wynika, że osoba kończąca pewien etap swojego kształcenia formalnie przestaje być uczniem określonej szkoły z chwilą otrzymania świadectwa. Jednak osoba, która zamierza kontynuować naukę, z chwilą ukończenia szkoły nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się.

Na potrzeby odliczenia ulgi prorodzinnej uznaje się zatem, że osoby, które formalnie kończą szkołę, a następnie podejmują naukę z początkiem roku szkolnego w innej szkole systemu oświaty lub z początkiem roku akademickiego w szkole wyższej, należy traktować jako osoby uczące się w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Często decyzja co do zaprzestania dalszej nauki zapada dopiero wtedy, gdy ostatecznie zamykane są procesy rekrutacyjne do szkół i szkół wyższych, tj. we wrześniu. Stąd uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do tego czasu powinni być traktowani jako osoby uczące się w szkole.

I tak w przypadku:

● uczniów kontynuujących naukę w szkole ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,

● maturzysty, który nie kontynuuje nauki, ulga przysługuje także za miesiące wakacyjne,

● maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego,

● studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) ulga ta przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie.

Jeżeli studia nie są kontynuowane lub występuje przerwa (np. student nie od razu podejmuje kolejny etap studiów), to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy.

1112,04 zł wynosi wysokość ulgi na dziecko za cały 2010 rok

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • interpretacja(2011-02-12 10:46) Odpowiedz 00

  wg takiej interpretacji, tylko czekać na jakiegoś aktywistę z u US, który stwierdzi, że dziecku należy się tylko od września do grudnia ulga prorodzinna bo wcześniej do szkoły, do zerówki nie chodziło. I jeszcze każą zwracać podatek od dnia urodzenia dziecka do czasu rozpoczęcia nauki...

 • Łykasz(2011-02-12 12:14) Odpowiedz 00

  I widać kolejną osobę co nie umie czytać ze zrozumieniem. Ta interpretacje dotyczy ulgi prorodzinnej na dzieci pełnoletnie ale niesamodzielne w zwiazku z tym że kontynuują naukę.

 • bravo(2011-02-21 15:48) Odpowiedz 00

  Może ktoś mi podpowie-mój niepełnoletni syn pracował jeden miesiąc wakacji 2010r- przychód wyniósł 1320zł, czy ja mogę skorzystać z ulgi na dzieci?

 • kinga(2011-03-03 21:40) Odpowiedz 00

  ile można odliczyc ulgi prorodzinnej na dziecko pełnoletnie, które 30.04.10r. ukończyło szkołę średnią i rozpoczęło pracę

 • kol(2011-04-15 18:35) Odpowiedz 00

  bravo: wydaje mi się, że tak ponieważ Twój syn nie przekroczył kwoty 3089 zł bodajże dochodu.
  kinga: mnożysz liczbę miesięcy, w Twoim przypadku 4 razy 92,67 zł (kwota ulgi za miesiąc).

 • kolega(2011-04-15 18:37) Odpowiedz 00

  bravo: wydaje mi się, że tak ponieważ Twój syn nie osiągnął 3089 zł bodajże dochodu.
  kinga: mnożysz liczbę miesięcy (4) razy kwotę przypadającą za jeden miesiąc (92,67 zł) 4x92,67

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama