Do końca dzisiejszego dnia podatnicy płacący ryczałt muszą złożyć zeznanie PIT-28. Termin ten dotyczy opodatkowania ryczałtem najmu oraz działalności firmy. Dziś też osoby rozliczające kartę podatkową mają obowiązek wysłać PIT-16A.
Podatnicy, którzy wypełnienie PIT zostawiają na ostatnią chwilę, mają ostatni dzień na rozliczenie ryczałtu za 2010 rok. Do północy trzeba wysłać do urzędu skarbowego wypełniony PIT-28, jeśli w ubiegłym roku opłacaliśmy podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to zarówno podatników ryczałtu osiągających przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, jak i z tzw. najmu prywatnego.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się przepisy ustawy o PIT.
Również osoby, które w ubiegłym roku opłacały kartę podatkową, muszą najpóźniej dziś wysłać do urzędu skarbowego PIT-16A.
Za niedopełnienie tych obowiązków podatnicy muszą się liczyć z sankcjami karnymi skarbowymi.
Ważne zeznanie
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT dla ryczałtowców (PIT-28, PIT-28/A, PIT/O i PIT/D). Tomasz Beger, doradca podatkowy w KZWS – RSM International, przypomina, że podatnicy dokonujący rozliczeń z fiskusem w formach uproszczonych nie mogą zapominać o konieczności złożenia po zakończeniu roku podatkowego pewnych dokumentów do urzędu skarbowego. Osoby fizyczne opodatkowane ryczałtem (z działalności gospodarczej lub najmu/dzierżawy) muszą pamiętać, by do końca stycznia (kolejnego roku podatkowego) złożyć PIT-28 wraz z odpowiednimi załącznikami: PIT-28A (działalność indywidualna) oraz PIT-28B (przychody ze spółek osobowych). W tym samym terminie trzeba też wpłacić ryczałt za grudzień (lub ostatni kwartał roku podatkowego).
– Kwota ryczałtu wynikająca z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok (chyba że urząd skarbowy wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku) – stwierdza Tomasz Beger.
Dane do wpisania
Marta Zabłocka, księgowa w Auxilium, podpowiada, że w PIT-28 wykazujemy przychody uzyskane ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług objęte ryczałtem według stawek 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. i 20 proc. W zeznaniu wykazujemy również kwotę strat z lat ubiegłych, jeżeli takie straty wystąpiły u podatnika, wysokość składek zapłaconych na ubezpieczenia społeczne, odliczenia z tytułu ulg, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę ryczałtu do wpłaty do urzędu skarbowego lub kwotę nadpłaty, wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
– Ryczałtowiec na koniec roku jest zobowiązany wpisać do ewidencji spis z natury według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników. Zestawienie to powinno być przechowywane łącznie z ewidencją – dodaje Michał Cielibała, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym Biurex w Kielcach.



Ekspert zauważa, że jedną z często zapominanych kategorii przychodów, które powinien rozliczyć ryczałtowiec, są odsetki od środków zgromadzonych na koncie firmowym.
Według Joanny Patyk, doradcy podatkowego, właściciela kancelarii podatkowej Tax & Business, wypełniając stosowny formularz podatnicy powinni zwracać szczególną uwagę na kwoty wpisywane w odpowiednie stawki ryczałtu (w szczególności jeżeli stosują kilka ze stawek podatkowych określonych dla ryczałtu) oraz uzupełnić formularz o zapłacone zaliczki na podatek w sposób miesięczny lub kwartalny (w zależności od wybranej formy wpłacania tych zaliczek).
– Brak załączników w rocznym PIT-28 bądź wpisanie danych do nieodpowiednich rubryk zeznania stanowi błąd w dokonywanych rozliczeniach podatkowych. W takim przypadku urząd skarbowy może wezwać podatnika do poprawienia błędów bądź podłączenia obowiązkowych załączników – ostrzega Joanna Patyk.
Obowiązki kartowiczów
Jeśli chodzi o osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej, to do końca stycznia muszą one złożyć do urzędu skarbowego jedynie deklarację PIT-16A. Tomasz Beger wyjaśnia, że wskazuje ona wysokość składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej przez podatnika od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
– Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznań rocznych z tytułu tych dochodów – dodaje Michał Cielibała.
Kara za brak PIT
Niedopełnienie obowiązków związanych z rozliczeniem rocznym może narazić podatnika na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego oraz konieczność zapłaty odsetek karnych od nieuiszczonych w terminie kwot podatku. Dlatego warto pamiętać o tych terminach i złożyć na czas wymagane dokumenty.
– Organy podatkowe każdą osobę mogą wezwać do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy – mówi Michał Cielibała.
Jednocześnie informuje, że niezłożenie deklaracji w terminie powoduje odpowiedzialność karną za wykroczenie skarbowe. W tym przypadku kodeks karny skarbowy przewiduje karę grzywny. Kara ta w minimalnym wymiarze wynosi 1/10 minimalnego wynagrodzenia, co w praktyce stanowi w 2011 roku kwotę 138,60 zł.