statystyki

Powstało zaledwie kilka instytucji gospodarki budżetowej

autor: Łukasz Zalewski28.01.2011, 03:00

Niewiele gospodarstw pomocniczych przekształciło się w instytucje gospodarki budżetowej. Wszystkie państwowe gospodarstwa zostały zlikwidowane z końcem 2010 r.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia 2011 r. w sektorze finansów publicznych nie ma państwowych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych. Jak tłumaczy dr Marcin Będzieszak z Katedry Finansów Uniwersytetu Szczecińskiego, obowiązek likwidacji lub przekształcenia w inną formę organizacyjną wynikał z ustawy o finansach publicznych i ustawy wprowadzającej.

– Nowymi formami organizacyjnymi są instytucja gospodarki budżetowej i agencja wykonawcza – wyjaśnia ekspert.

Dodaje, że obecnie funkcjonują następujące instytucje gospodarki budżetowej: Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Instytucja Gospodarki Budżetowej w Kancelarii Prezydenta RP (dotąd wszystkie były gospodarstwami pomocniczymi).

Z kolei w formie agencji wykonawczych funkcjonują: Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (nowe jednostki).

Marcin Będzieszak stwierdza, że większość dotychczasowych agencji rządowych pozostało państwowymi osobami prawnymi, utworzonymi na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, a zatem nie stały się agencjami wykonawczymi.

Zmiany w zakresie funkcjonowania tych wszystkich jednostek dotyczą jednak spraw organizacyjnych, a nie kompetencyjnych.

Ważne!

Od początku roku w sektorze finansów publicznych nie ma już państwowych gospodarstw pomocniczych ani zakładów budżetowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • ona(2011-03-22 10:14) Odpowiedz 00

    artykuł jest nierzetelny; nieprawdą jest że powstało tylko kilka IGB, jak w artykule; nie nadmieniono, że przy ministerstwie działają tylko takie instytucje, ale w całej Polsce jest ich więcej, i zajmują się zupełnie czymś innym niż piszecie w artykule; sam tytuł jest nieprawdziwy - powstało zaledwie kilka IGB, nieprawda

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama