zaloguj się do e-DGP
statystyki

Odliczający VAT od aut nie muszą składać zaświadczeń

skomentuj

Podatnicy odliczający VAT m.in. od leasingowanych aut nie muszą już składać do urzędu skarbowego zaświadczeń ze stacji kontroli pojazdów.

Publikacja: 18 stycznia 2011, 03:00 Aktualizacja: 18 stycznia 2011, 07:42

1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady odliczania VAT od nabycia, najmu, leasingu samochodów używanych w działalności gospodarczej oraz od paliwa wykorzystywanego do napędu tych samochodów. Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie, podkreśla, że podobnie jak poprzednio obowiązujące przepisy zawierają katalog pojazdów, które uprawniają do pełnego odliczenia VAT, również jeśli chodzi o paliwo.

– Katalog ten odwołuje się w większości przypadków do określonych wymagań technicznych, których spełnienie powinno być stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego wydanym przez te stacje zaświadczeniem – tłumaczy Marek Wojda.

Ekspert dodaje, że dokument taki był wymagany również przed 1 stycznia 2011 r. Przy okazji ostatnich zmian zlikwidowany został natomiast obowiązek dostarczania kopii zaświadczenia o spełnieniu ustawowych wymagań do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, w terminie 14 dni od jego otrzymania.

– Obecnie wystarczające jest, jeśli podatnik przechowuje zaświadczenie we własnej dokumentacji – stwierdza Marek Wojda.

Innym obowiązkiem zniesionym w ramach ostatniej nowelizacji jest obowiązek powiadamiania naczelnika urzędu skarbowego, jeśli w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe przestał on spełniać wymagania określone w przepisach o VAT. Należy jednak pamiętać – jak podpowiada Marek Wojda – że w przypadku dokonania takich zmian przepisy przewidują obowiązek skorygowania podatku naliczonego (w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał odliczenia).

Komentarze: 1

  • 1: AB z IP: 212.182.112.* (2011-01-18 08:28)

    Kopię zaświadczenia nadal trzeba dostarczyć do US. Wynika to z ustaw o podatku dochodowym ( Art. 5c ust. 2 pdof i Art.4b ust. 2 pdop).

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Serwis Księgowy Gazety Prawnej poleca

Hipoteka obniży podatek

zobacz więcej

Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy uważasz, że pożyczka od dewelopera to dobre rozwiązanie?

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter