Każda kasa fiskalna, którą podatnik kupuje i stosuje w prowadzonej firmie, musi spełniać określone przez ministra finansów warunki techniczne. Konieczne jest m.in. zgłoszenie kasy w urzędzie skarbowym oraz poddawanie jej okresowym przeglądom.
Podatnicy muszą rozpoczynać ewidencję z zastosowaniem kas fiskalnych w terminach przewidzianych w przepisach podatkowych. Gdy tego nie robią, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala, za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego się nie ustala.

Obowiązki podatników

Używając kas fiskalnych, przedsiębiorcy muszą dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy. Konieczne będzie także sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzanie raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu, jak również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.
Warto wiedzieć, że jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.
Podatnik będzie musiał także dokonywać weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i usług oraz właściwego ich przyporządkowania do stawek podatku oraz niezwłocznego zgłaszania prowadzącemu serwis kas każdej nieprawidłowości w jej pracy.
Sprawność kasy będą mogli sprawdzić m.in. urzędnicy organów podatkowych. Dlatego też podatnicy muszą udostępniać kasy do kontroli stanu nienaruszalności kasy i prawidłowości jej pracy na każde żądanie właściwych organów. Podatnik będzie musiał też pamiętać o zgłaszaniu do obowiązkowego przeglądu technicznego kasy u właściwego serwisanta kas.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kasa fiskalna musi spełniać określone warunki techniczne.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz więcej informacji na temat:

- Dokumentów kasowych
- Zgłoszenia kasy
- Potwierdzenia ministra