Wystawienie faktury VAT z niewłaściwym określeniem nazwy usługi może pozbawić podatnika opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wystawienie faktury VAT z niewłaściwym określeniem nazwy usługi może pozbawić podatnika opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oto przykład. Podatnik prowadzi zakład wulkanizacyjny. Rozlicza się na zasadach ryczałtu. Jednak sprzedał klientowi opony i wystawił fakturę, na której podał informację „sprzedaż opon”. W ten sposób stracił prawo do rozliczania w formie ryczałtu. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w jednej z wydanych interpretacji (nr IPPB1/415-728/08-2/JB).
– Liczba analogicznych przypadków w skali kraju jest spora – ocenia Krzysztof Ścipień, doradca podatkowy w BDO, biuro w Katowicach. Jak takim problemom zaradzić?
Eksperci podpowiadają, aby cenę sprzedawanych opon zaliczać do kosztów usługi wulkanizacyjnej, a nie wykazywać jako sprzedaż towaru.

Przepisy są jasne

Od 1 stycznia 2007 r. m.in. podatnicy osiągający przychód z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych nie mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu. I to niezależnie – jak podkreśla Krzysztof Ścipień – od częstotliwości osiąganego przychodu z tego tytułu, gdyż może to być nawet czynność jednorazowa.
Grzegorz Grochowina, ekspert w Firmie Doradczej KPMG, dodaje, że opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się m.in. do podatników korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych.
W praktyce często mogą pojawiać się sytuacje, w których podatnik traci prawo do rozliczania w formie ryczałtu.
Krzysztof Nowicki, ekspert z kancelarii Magnusson, wyjaśnia, że podatnik w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem zobowiązany jest, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata takich warunków, do rozpoczęcia prowadzenia właściwych ksiąg.
– Podatnik, który straci prawo do opodatkowania ryczałtem, będzie musiał opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach – stwierdza Grzegorz Grochowina.



Można znaleźć rozwiązanie

Możliwym rozwiązaniem zaistniałego problemu wydaje się być wliczenie wydatku poniesionego na zakup towaru (opony, dętki czy felgi samochodowej) do kosztów wykonanej usługi wulkanizacyjnej zamiast odrębnego wykazywania takiego wydatku na fakturze. Taki pomysł podaje w rozmowie z nami Krzysztof Ścipień, który wyjaśnia, że w konsekwencji wartość podwyższonej usługi jako usługi kompleksowej zostanie przerzucona na klienta, gdyż w przeciwnym wypadku wykazana sprzedaż towarów zostanie potraktowana jako działanie wyłączające możliwość skorzystania z ryczałtowej formy opodatkowania.
– Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient wniósł reklamację na całość wykonanej usługi, obejmując nią również wadliwy towar czy źle wykonaną usługę, uznając ją jako jedną całość – argumentuje ekspert z BDO.

Podobne kłopoty z VAT

Podobnych sytuacji może być znacznie więcej. Co gorsza, takie problemy mogą pojawiać się także na gruncie innych ustaw podatkowych. Joanna Patyk, doradca podatkowy w Tax & Business Kancelaria Podatkowa, zwraca uwagę, że podobny problem do dziś opisanego powstanie w związku z możliwością zastosowania zwolnienia podmiotowego w VAT. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) prowadzenie określonych rodzajów działalności wyłącza możliwość wyboru zwolnienia podmiotowego VAT pomimo braku przekroczenia progu kwotowego dokonywanej sprzedaży. Brak świadomości w tym zakresie podatników powoduje, że stosują oni zwolnienie podmiotowe w VAT pomimo prowadzenia działalności w zakresie, która wyłącza możliwość zastosowania tego zwolnienia.