statystyki

E-faktury będą dopiero za rok

autor: Łukasz Zalewski14.07.2010, 03:00; Aktualizacja: 14.07.2010, 15:23

Ministerstwo Finansów nie wyklucza zmiany przepisów dotyczących e-faktur, ale dopiero po przyjęciu unijnej dyrektywy w sprawie VAT – dowiedział się „DGP”.

Reklama


Reklama


Polskie przepisy nie pozwalają obecnie na przesyłanie faktur e-mailem – twierdzi Ministerstwo Finansów. Firmy będą mogły przesłać fakturę w ten sposób dopiero po zmianach, które przyjmie Komisja Europejska. Do tego czasu e-faktura musi być podpisana e-podpisem, który kosztuje ok. 300 zł. Na uproszczenia w sprawie przesyłania faktur firmy będą musiały więc jeszcze poczekać. Do kiedy? Z naszych ustaleń wynika, że co najmniej do przyszłego roku.

Elektroniczna jak papierowa

Wiele firm nie może zrozumieć, dlaczego w kraju, w którym e-mail można wysłać przez telefon komórkowy, przepisy nie pozwalają na przesyłanie w ten sposób faktur. Domagają się więc zmiany stanowiska ministra finansów. Resort nie mówi „nie”, ale zaznacza, że konieczne są zmiany w prawie.

Co więcej, wbrew informacjom niektórych mediów resort przyznaje, że analizuje możliwość dokonania nowelizacji przepisów dotyczących faktur elektronicznych. Chce jednak poczekać na zmiany w dyrektywie VAT (2006/112/WE), nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska. Dokument taki jest już wypracowany, ale jeszcze nie został przyjęty. Jak czytamy we wniosku do dyrektywy zmieniającej dyrektywę VAT, możliwość wyboru różnych opcji sprawiła, że państwa członkowskie wdrożyły przepisy dotyczące fakturowania elektronicznego na różne sposoby (dyrektywa nie nakłada bezwzględnego obowiązku podpisywania faktur e-pod- pisem). Dlatego w jednych krajach Unii przedsiębiorcy przesyłają sobie faktury w pliku PDF w załączniku do e-maila, a w innych – jak Polska – muszą one spełnić wiele dodatkowych wymogów. Z powodu różnych przepisów nie jest możliwe przesyłanie e-faktur np. z Niemiec do Polski.

Komisja Europejska chce więc ujednolicić przepisy dyrektywy o VAT w ten sposób, aby każda firma w Unii Europejskiej, bez względu na to, w jakim kraju prowadzi działalność, mogła przesłać kontrahentowi fakturę w prosty sposób (np. e-mailem). Komisja proponuje więc zrównanie faktur elektronicznych z papierowymi. Faktury nie trzeba będzie potwierdzać podpisem elektronicznym lub za pomocą systemu EDI.

Dzięki ujednoliceniu przepisów i przejściu na fakturowanie elektroniczne firmy będą mogły zaoszczędzić znaczne kwoty. Z wyliczeń firmy doradczej Deloitte wynika że koszt jednej e-faktury jest o 2 zł mniejszy niż faktury papierowej. Mała firma wystawiająca 100 faktur mogłaby więc zaoszczędzić miesięcznie 200 zł.

Komisja Europejska wyliczyła natomiast, że przejście wszystkich firm unijnych z faktur papierowych na elektroniczne przyniosłoby w niedługim czasie oszczędności rzędu 18 mld euro.

Zmiany w Polsce

Wiele firm upatrywało nadziei na zmianę wymogów dotyczących e-faktur po wyroku NSA z 20 maja (sygn. akt I FSK 1444/09), który dopuścił możliwość wystawiania i przesyłania faktur, a potem ich drukowania i przechowywania w formie papierowej. Wyrok ten jest jednak rozstrzygnięciem jednostkowym, choć – jak podkreślają eksperci – precedensowym. A zatem musiałyby zapaść kolejne wyroki, aby inne firmy mogły przesyłać faktury e-mailem, a potem je drukować.

18 mld euro – tyle oszczędności przyniosłoby przejście wszystkich firm w UE z faktur papierowych na elektroniczne – wynika z wyliczeń Komisji Europejskiej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • szanik(2010-07-14 07:47) Odpowiedz 00

  " Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego ( sygn. akt I FSK 1444/09 z 20 maja 2010 r.) faktury przesyłane w formie PDF (także za pośrednictwem poczty elektronicznej lub faxem i po wydrukowaniu ich przez Odbiorcę - stanowią podstawę do odliczenia naliczonego podatku".

 • Do Szanik(2010-07-14 08:38) Odpowiedz 00

  Wygrałeś sprawę w NSA? Brawo Szanik! To odliczaj, ale co mają powiedzieć Ci, którzy nie mają takiego wyroku?!!

 • szanik(2010-07-14 09:43) Odpowiedz 00

  Paradoksem jest to co robią obecnie niektórzy - składają na pół fv przesłane w pdf aby wyglądały jakby przyszły pocztą. I kto będzie w stanie udowodnić, że jednak pocztą nie przyszły?
  Poza tym jesteśmy przecież równi wobec prawa co oznacza że nie może być tak, żę jedna krakowska firma może w ten sposób dostawać faktury i wysyłać je a inna nie. Jeżeli oni mogą otrzymywać faktury w pdf to czy nie znaczy to równocześnie że ja mogę IM te fv tak wysyłać?
  Czy tylko ja tu widzę paradoks?

 • Marsjanin(2010-07-15 18:25) Odpowiedz 00

  Posłowie znajdują czas na tropienie hazardu, przyczy tragedii , nie znajdują czasu na prostowanie paradoksów prawnych - do czego zostali wybrani. Co do faktur to utrwalił się bzdurny pogląg o mocy ... papieru (chyba już Lem o tym pisał). To nie faktura (papier) ale zdarzenie gospodarcze (sprzedaż-zakup opodatkowane) wpływa na prawa i obowiązki - i tego należałoby się trzymać Panie opłacany przez nas ministrze finansów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama