Akcyza nie obejmuje tzw. elektronicznych papierosów, gdyż nie są to wyroby tytoniowe, które podlegają opodatkowaniu akcyzą - wyjaśnił w środę wiceminister finansów Jacek Kapica. Sprzeciwił się opodatkowaniu akcyzą dopalaczy, uznając, że trzeba je usunąć z rynku.

W środę senatorowie debatowali nad nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym. Ma ona dostosować polskie regulacje do przepisów unijnych. Senatorowie pytali obecnego na posiedzeniu Kapicę m.in. o opodatkowanie coraz bardziej popularnych tzw. elektronicznych papierosów i dopalaczy.

Wiceminister odpowiedział, że unijna dyrektywa o akcyzie odnosi się do wyrobów tytoniowych, a elektroniczny papieros wyroby takim nie jest. "To jest nikotyna w płynie. Tym samym jest np. plaster nikotynowy, który w przeciwieństwie do papierosów elektronicznych jest uznany za środek leczniczy" - powiedział Kapica.

Dodał, że problem może być związany m.in. z grą konkurencyjną między producentami "antypapierosowych" preparatów a producentami elektronicznych papierosów. "Mamy świadomość, że rozpowszechnienie papierosów elektronicznych wpłynie na ograniczenie spożycia papierosów palonych, ale z drugiej strony chodzi o to, by ludzie mniej palili, bo z punktu widzenia zdrowia szkodliwe są substancje smoliste" - powiedział. Zaznaczył, że sprawa jest "trudna do uregulowania".

Odnosząc się do ewentualnego opodatkowania akcyzą dopalaczy, Kapica powiedział, że "jeżeli uważamy, że dopalacze są czymś złym, to należy się zastanowić, jak je wyeliminować, a nie opodatkować". Kapica zaznaczył, że jest problem z odpowiednim zakwalifikowaniem dopalaczy, co pozwoliłoby je usunąć z rynku.

Sejm przyjął poprawkę do noweli dotyczącą nielegalnego obrotu tytoniem

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków. Można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy dla roślin. Obecnie w kraju działa ok. 300 sklepów z dopalaczami.

Nowelizacja ustawy o akcyzie, nad którą pracuje Senat, dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy. Zakłada uproszczenie oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Z obowiązku składania takich oświadczeń będą zwolnione m.in. publiczne szkoły, zakłady opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Inne zmiany dotyczą zwolnienia z akcyzy samochodów osobowych kupowanych w ramach procedury "nabycia wewnątrzwspólnotowego".

Sejm przyjął poprawkę do noweli dotyczącą nielegalnego obrotu tytoniem. Zmierza ona do wyeliminowania nieprawidłowości w obrocie tytoniem do ręcznego skręcania papierosów, na które zwracają od jakiegoś czasu celnicy. Gdy kilka lat temu stawka na tytoń do ręcznego skręcania papierosów wzrosła kilkakrotnie, na rynku pojawiły się "pseudocygara" o długości 20 centymetrów i średnicy np. 5 centymetrów wypełnione takim tytoniem. Są one sprzedawane jako cygara, które korzystają ze znacznie niższej stawki akcyzy, niż w przypadku zwykłych cygar.

Oszustwa są możliwe z powodu błędu w tłumaczeniu na język polski unijnej dyrektywy o akcyzie i przyjęciu niewłaściwej definicji cygar. Poprawka wprowadza nową definicję cygar, która uniemożliwi sprzedaż tytoniu ciętego pod postacią "pseudocygar" i unikanie zapłaty akcyzy.

Papieros elektroniczny. fot. shutterstock.com / ST