statystyki

Wybraliśmy 78 urzędów skarbowych przyjaznych przedsiębiorcom

22.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.06.2010, 18:22
 • Wyślij
 • Drukuj

W VIII edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy podatnicy takie miano przyznali urzędom w całej Polsce. Wyróżnio o 8 urzędów więcej niż w ubiegłorocznej edycji.

Wczoraj w siedzibie Business Centre Clubu zakończono VIII edycję konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy. Nagrodzono 78 urzędów skarbowych. Najwięcej urzędów przyjaznych jest w woj. mazowieckim – 18, drugie miejsce zajęły województwa: warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie i kujawsko-pomorskie, każde z sześcioma przyjaznymi urzędami, trzecie miejsce ex aequo z czterema urzędami przyjaznymi zajmują: śląskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, pomorskie, opolskie, lubelskie i dolnośląskie.

Celem konkursu jest promowanie wysokich standardów obsługi klienta oraz tworzenie między administracją a przedsiębiorcami relacji życzliwości i profesjonalizmu.

Formuła konkursu opiera się na specjalnie opracowanych ankietach, które wypełniają podatnicy, przyznając poszczególnym urzędom skarbowym punkty. Ocenie przedsiębiorców podlegają m.in. jakość obsługi w urzędzie, łatwość komunikacji oraz kompetencje pracowników.

Inicjatywa zorganizowania konkursu powstała przed ośmioma laty. Marek Goliszewski, prezes BCC, stwierdził, że po tylu latach edycji konkursu jego laureaci mogą czuć się jak rodzina.

– Jesteśmy pracowici, zaradni, odnosimy sukcesy. Możliwa jest kooperacja urzędników skarbowych i przedsiębiorców, a nie walka – ocenia Marek Goliszewski.

Z kolei wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz podkreślał, że urzędy skarbowe pełnią wobec podatników głównie rolę usługodawczą. Gdy ta rola jest dobrze wypełniana, przedsiębiorcy potrafią to docenić.

Podobnie jak w latach ubiegłych urzędy skarbowe oceniane były na podstawie sumy punktów przyznanych przez przedsiębiorców w wypełnionej ankiecie konkursowej. Ankiety oceniające urzędy były przesyłane do kanclerzy lóż regionalnych BCC, którzy koordynowali konkurs na szczeblu regionalnym. Najwięcej ankiet wypełnili przedsiębiorcy z woj. warmińsko-mazurskiego – ponad 4 tysiące.

Wyróżnione urzędy skarbowe otrzymują tytuł Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy 2010. Prawo używania tytułu przysługuje przez rok, tj. do czasu rozstrzygnięcia następnej edycji konkursu.

Maria Pierzchała-Bandolet, naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, stwierdziła, że otrzymanie tytułu przyjaznego urzędu jest swoistym podziękowaniem za pracę urzędów. Zdaniem pani naczelnik trudno w relacjach fiskus – podatnik mówić o przyjaźni. Z jednej strony jest aparat skarbowy, który odpowiada za ściąganie podatków. Z drugiej „biedny” podatnik, który musi je płacić. Ważne jest jednak to, aby każdy swoje obowiązki wypełniał z uśmiechem.

Urzędy Skarbowe Przyjazne PrzedsiębiorcomlLp.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: oxy_moroński z IP: 192.251.226.* (2010-06-22 06:36)

  Przyjazny urząd w Suchej Wodzie.

 • 2: IA z IP: 80.51.186.* (2010-06-22 10:08)

  Urząd Skarbowy w Grodzisku Maz. jest przyjazny przeciętnemu interesantowi.Dzięki.

 • 3: Hanna z IP: 213.158.199.* (2010-06-22 13:38)

  Przyjaźń ze skarbówką?No,no,przyjemnie być okradanym w miłej atmosferze!!

 • 4: podatnik z IP: 194.181.195.* (2011-09-23 12:43)

  Są przyjaźni tylko duuużym...z dużą kasą hihi

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie