Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły już kontrole w miejscowościach turystycznych. Pod lupą fiskusa znajdą się m.in. punkty handlowe, usługowe, gastronomiczne i rozrywkowe. Urzędników będzie interesować ewidencja sprzedaży w kasach i wydawanie paragonów.
Okres wakacji to dla inspektorów kontroli skarbowej czas wzmożonej pracy. Urzędnicy już od 15 czerwca prowadzą i planują kolejne akcje kontrolne punktów handlowych, usługowych, gastronomicznych oraz rozrywkowych w miejscowościach turystycznych. Działalność sezonowa przestanie być atrakcyjna dla fiskusa z końcem sezonu, czyli na początku września – wynika z sondy „DGP” przeprowadzonej w urzędach kontroli skarbowej (dalej: UKS).

Zainteresowanie inspektorów

Urzędy kontroli skarbowej na bieżąco prowadzą działania kontrolne. Okres lata to powód do podjęcia dodatkowych czynności. Mariola Grabowska z UKS w Łodzi wskazuje, że inspektorzy pojawią się w miejscowościach letniskowych, na imprezach plenerowych i targowiskach, gdzie w okresie letnim przybywa punktów sprzedaży.
– Czynnościami obserwacyjno-sprawdzającymi objęte zostaną ponadto stacje paliw, busy obsługujące lokalny transport oraz lokale gastronomiczno-rozrywkowe – dodaje Mariola Grabowska.
Z kolei Anna Baran z UKS w Zielonej Górze wyjaśnia, że dużą grupę podatników objętą kontrolami stanowią przedsiębiorcy prowadzący okolicznościowe stoiska handlowe organizowane w miejscach wypoczynku czy podczas imprez regionalnych. Mirosława Torenc z UKS w Olsztynie dodaje, że pracownicy UKS będą wszędzie, gdzie coś się dzieje, dlatego monitorowane będą punkty handlowe towarzyszące odbywającym się cyklicznie imprezom, takim jak np. bitwa pod Grunwaldem czy Piknik Country. Z informacji Izabeli Głowackiej z UKS w Białymstoku wynika, że inspektorzy będą m.in. w miejscach sportów wodnych, takich jak baseny, aquaparki oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.
– Kontrole będą prowadzone przede wszystkim w zakresie prawidłowości ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych – tłumaczy Janusz Kozłowski z UKS we Wrocławiu. A Marek Kostyła z UKS w Lublinie do tej listy spraw do skontrolowania dorzuca samo posiadanie kas oraz wydawanie paragonów.
– Kontrola obejmować będzie m.in. sprawdzenie, czy podatnicy prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą – stwierdza Wojciech Lewandowski z UKS w Krakowie.
Jednocześnie wskazuje, że kontrole prowadzone będą w miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskowych Małopolski, jak np. Zakopane, Krynica, Muszyna, Szczawnica, Piwniczna, Bukowina czy Białka Tatrzańska.



Ocena przedsiębiorców

Powtarzające się w ostatnim czasie wzmożone działania kontrolne, szczególnie w okresach ferii i wakacji, są efektem licznie wpływających informacji do UKS od handlowców i przedsiębiorców. Skarżą się oni na obcokrajowców handlujących bez wymaganych dokumentów oraz na przedsiębiorców krajowych, którzy handlują bez zgłoszenia działalności lub nie ujawniają całej sprzedaży, w efekcie czego zaniżają podstawę opodatkowania.
Na ten aspekt zwraca uwagę Jolanta Strojna z UKS w Kielcach, która podkreśla, że działania prowadzone przez służby skarbowe są pozytywnie oceniane przez przedsiębiorców działających zgodnie z prawem, płacących podatki, ponieważ są one jednym z elementów walki z nieuczciwą konkurencją.

Skutki błędów

Letnie akcje UKS prowadzone w latach wcześniejszych pokazały, że skala nieprawidłowości jest duża. W wielu punktach handlowych i gastronomicznych pomimo obowiązku nie zainstalowano kas fiskalnych, a nawet jeżeli były, to część sprzedaży nie była ewidencjonowana. Andrzej Bartyska z UKS w Gdańsku uważa, że duże przychody ze sprzedaży sezonowej oraz świadomość ograniczonego okresu działalności sprzyjają pokusie ukrycia zarobionych pieniędzy przed opodatkowaniem i uchylaniu się od obowiązku ewidencji sprzedaży.
– Na Warmii i Mazurach ujawniono wiele przypadków niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej. Kontrole będą prowadzone nie tylko w godzinach pracy, ale także popołudniami i wieczorami oraz w weekendy – mówi Mirosława Torenc.
Bogusław Jóźwik z UKS w Szczecinie przypomina, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą tylko sezonowo mają takie same powinności jak przedsiębiorcy działający przez cały rok. Konieczne jest więc np. zarejestrowanie firmy, ewidencjonowanie obrotów i odprowadzanie podatków.
Teresa Piechowicz z UKS w Rzeszowie ostrzega, że sprzedaż z pominięciem kasy rejestrującej lub niewydanie paragonu jest traktowane przez kodeks karny skarbowy jako przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny. Kara może być wymierzona od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalny mandat to 131,70 zł, a maksymalny – 2634 zł.