statystyki

Kiedy sprzedawca może przyjąć zwrot towaru bez paragonu

autor: Sf29.05.2010, 03:00

Czy mogę przyjąć zwrot towaru, jeśli klient nie ma oryginału paragonu fiskalnego i jak zapisać to w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Reklama


Reklama


PROBLEM CZYTELNIKA

ODPOWIEDŹ EKSPERTA*

W przypadku zwrotu towarów spowodowanego odstąpieniem od umowy sprzedaży bądź uznaniem reklamacji przedsiębiorca musi odpowiednio udokumentować ten fakt.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót (będący podstawą opodatkowania) zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Przepis ten pozwala na pomniejszenie uzyskanego obrotu m.in. o wartości zwróconych towarów, pod warunkiem że zwroty są prawnie dopuszczalne i zostały udokumentowane.

Żądanie oryginału paragonu od klienta zwracającego towar nie wynika z żadnych przepisów, a jest jedynie pewnym zabezpieczeniem dla sprzedawcy, który w razie kontroli musi udowodnić, że zwrot towaru miał faktycznie miejsce.

W interpretacji indywidualnej, nr IBPP2/443-121/08/ICz z 12 maja 2008 r., dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, iż: „(...) oryginał paragonu nie jest jedynym dokumentem przesądzającym o stanie faktycznym, który znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dowodzenie zaistnienia błędu będącego podstawą dokonania korekty na podstawie innych dokumentów niż oryginał paragonu fiskalnego nie jest sprzeczne z przepisami prawa podatkowego.

W tym przypadku ciężar dowodu znajduje się po stronie podatnika, który w prowadzonej przez siebie dokumentacji powinien posiadać dowody potwierdzające stan rzeczywisty.

Zatem zgromadzenie przez przedsiębiorcę dowodów (...) stanowiących dowód przeciwny do dowodu, jakim jest zapis z kasy rejestrującej, przy uwzględnieniu wyjątkowego charakteru zdarzeń, może stanowić podstawę do skorygowania obrotu i kwot podatku należnego (...)”.

Przedmiotowa korekta powinna być uwidoczniona w odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji korekt.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tzw. zeszyt korekt, w którym sprzedawca wpisuje datę zwrotu i jego przyczyny. Najlepiej też oczywiście dołączyć paragon.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • TIM(2012-11-12 15:32) Odpowiedz 00

  CZYLI MAM ROZUMIEĆ ŻE NIE MAM OBOWIĄZKU PRZYJĄĆ ZWROTU BEZ PARAGONU ??

 • bizar(2013-01-10 09:07) Odpowiedz 00

  no dobrze ale jeśli mam spodnie firmy Terranova z jej naszywką, które koszmarnie farbują i mam jedynie potwierdzenie zapłaty kartą to zwrot powinien być uznanny a Terranova twierdzi że tylko paragon jest podstawa zwrotu!

 • TheArt(2013-04-05 01:40) Odpowiedz 00

  Rozsądny klient paragonu nie odsyła, co najwyżej kopię. Sprzedawca ma obowiązek zwrot przyjąć.

 • antek(2013-11-06 08:45) Odpowiedz 00

  Sprzedawca nie ma żadnego obowiązku przyjmowania zwrotów jest to tylko jego dobra wola ,chyba że towar jest wadliwy to reklamacja

 • ayan(2010-06-01 11:42) Odpowiedz 00

  To tylko teoria. W praktyce żaden rozsądny sprzedawca nie przyjmie zwrotu towaru bez paragonu. Nikt nie ma ochoty udowadniać urzędnikom skarbowym, że nie jest wielbłądem.

 • Małgorzata K.(2011-03-19 11:55) Odpowiedz 00

  Co, jeśli się zdarzy, że klient przychodzi BEZ PARAGONU i z towarem (dokładnie ubraniem) który się podczas prania rozciągnął i żąda zwrotu pieniędzy za wynikłą sytuację? Czy przedsiębiorca musi uznać reklamację mimo braku paragonu przez klienta? Czy jeśli towar był prany w zbyt wysokiej temperaturze to czy przedsiębiorca musi uznać tą reklamację? Bardzo proszę o odpowiedź.

 • elementh(2012-01-12 12:36) Odpowiedz 00

  Może przyjąć reklamację ale oddać pieniędzy już nie koniecznie.

 • Anka(2015-12-02 10:08) Odpowiedz 00

  Tak, bez paragonu zwrotów się nie przyjmuje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama