Alimenty wypłacane na rzecz dzieci są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli wsparcie przekazywane jest np. na rzecz małżonka, zwolnienie z PIT dotyczy kwot, które w miesiącu nie są wyższe niż 700 zł. Od nadwyżki trzeba zapłacić podatek.
Alimenty to świadczenia na rzecz osób fizycznych, do których zobowiązywane są inne osoby fizyczne. Obowiązek alimentacyjny może wynikać z: pokrewieństwa, powinowactwa, małżeństwa.
Krewni z linii prostej (tj. rodzice, dziadkowie, dzieci) oraz rodzeństwo zobowiązani są do wzajemnej alimentacji, jeżeli osoba do tego uprawniona znajduje się w potrzebie. Zakres tego obowiązku kształtuje się różnie i obejmuje on środki niezbędne do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb życiowych (w przypadku dziecka także środków wychowania i wykształcenia). Przy ustalaniu zakresu alimentów należy brać pod uwagę zarówno potrzeby uprawnionego (np. dziecka), jak i możliwości zobowiązanego (np. ojca).
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Powszechności opodatkowania

Zwolnienia z PIT

Odliczenia alimentów

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie skutki podatkowe wiążą się z otrzymaniem alimentówą.