Wysłanie zawiadomienia o kontroli do podatnika nie oznacza, że zostanie ona rozpoczęta. Organy podatkowe nie informują podatnika o odstąpieniu od czynności kontrolnych.
Podatnik otrzymał zawiadomienie z urzędu skarbowego, że zostanie przeprowadzona u niego kontrola podatkowa. Mija już drugi tydzień od otrzymania zawiadomienia, a kontroli nadal u podatnika nie było.
– Czy powinienem zadzwonić do urzędu skarbowego i przypomnieć o kontroli? Nie mogę codziennie siedzieć w firmie i czekać na kontrolujących – mówi pan Marcin z Warszawy.
Oczywiście podatnik może zadzwonić do urzędu i zapytać, kiedy i czy w ogóle kontrola będzie u niego rozpoczęta. Jednak warto wiedzieć, że doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej nie oznacza jednoznacznie, że postępowanie kontrolne zostanie wszczęte. Możliwe, że okoliczności, które zaistnieją po doręczeniu zawiadomienia, przesądzą o odstąpieniu od przeprowadzenia kontroli.
Według Ewy Opalińskiej, doradcy podatkowego w Gide Loyrette Nouel, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.



– Jeżeli minął termin do wszczęcia kontroli od dnia doręczenia zawiadomienia, organ podatkowy powinien na nowo zawiadomić podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli. Od dnia doręczenia nowego zawiadomienia liczy się na nowo terminy, w których kontrola może być przeprowadzona – wyjaśnia Ewa Opalińska.
Ekspert dodaje, że wszczęcie kontroli przed upływem siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga zgody kontrolowanego podatnika. Kontrolowany, udzielając zgody, może wskazać termin jej rozpoczęcia, np. pięć dni od doręczenia zawiadomienia.
Przepisy nie zobowiązują natomiast organu podatkowego do informowania podatnika o odstąpieniu od zamiaru podjęcia tej kontroli. Wydaje się – jak podkreśla Ewa Opalińska – że taka informacja powinna być wystosowana do podatnika zgodnie z zasadą prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.
Ważne
Wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu lub osobie reprezentującej podatnika upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej