Podatnik, który otrzymuje od gminy zwrot kosztów z tytułu dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, jak opodatkowane są świadczenia w postaci zwrotu kosztów za dowóz do szkoły niepełnosprawnego dziecka. W omawianej sprawie matka dowozi 6-letniego niepełnosprawnego syna do szkoły, bo gmina nie zapewniła mu transportu. Podatniczka nie chce przyjąć zwrotu wydatków za dowóz od gminy, bo ta wypłacane kwoty traktuje jako dochód i opodatkowuje.
Warszawska izba przypomniała, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307) zwolniony od podatku dochodowego jest zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w art. 17 ust. 3 i 3a ustawy o systemie oświaty. W myśl tego przepisu sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 3 km – w przypadku uczniów klas I–IV szkół podstawowych; 4 km – w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.
Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza podane odległości, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej.



Wspomnianym zwolnieniem wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 40c ustawy o PIT objęty jest nie tylko zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, ale także zwrot kosztów transportu dziecka samochodem prywatnym rodziców dziecka. Nie w każdej bowiem sytuacji gmina może zapewnić dzieciom niepełnosprawnym, na których ciąży obowiązek szkolny, dowóz do najbliższej szkoły (ośrodka) bezpłatnym transportem oraz nie zawsze – z uwagi na stopień niepełnosprawności dziecka – możliwe jest dowożenie dziecka przez rodziców środkami transportu publicznego.
Zatem świadczenie udzielane przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego, dokonywane stosownie do postanowień ustawy o systemie oświaty, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, co jest jednoznaczne z faktem, że nie podlega opodatkowaniu PIT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2010 r. (nr IPPB4/ 415-119/10-2/SP).