ROZMAWIAMY z MONIKĄ SALĄ-SZCZYPIŃSKĄ - Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, czyli PIT-11. Co zrobić, gdy takiej informacji nie mamy?

Jeżeli z jakichś powodów podatnik nie otrzymał jeszcze od swojego pracodawcy (płatnika) takiej informacji, powinien jak najszybciej się z nim skontaktować w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Jeżeli mimo to pracodawca nadal będzie się ociągał z przekazaniem PIT, można wysłać do niego pismo ponaglające. Kopię pisma można przesłać także do urzędu skarbowego.

Jeżeli płatnik nadal nie wystawi informacji o wysokości uzyskanych dochodów, zeznanie roczne należy sporządzić na podstawie własnych danych (np. zawartej umowy, wyciągów bankowych). Brak PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia się z uzyskanych dochodów. Należy pamiętać, aby do zeznania załączyć pismo wyjaśniające, że podatnik nie otrzymał od płatnika informacji PIT-11, a zeznanie wypełnił według posiadanych dokumentów i najlepszej swojej wiedzy.



Jak wpisać w zeznaniu dane, gdy nie mamy informacji od płatnika?
Do obliczenia podatku niezbędne jest wskazanie nie tylko wysokości wynagrodzenia brutto, potrąconych składek ubezpieczeniowych, ale także wiedza w zakresie pobranych i odprowadzonych przez płatnika zaliczek. Pomocne mogą się okazać odcinki z wypłaty otrzymywane od pracodawcy, z których wynikają informacje o wysokości wynagrodzenia brutto, wynagrodzenia do wypłaty, zastosowanych kosztach uzyskania przychodu, a także o wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Informacje dotyczące składek ubezpieczeniowych znajdują się natomiast na otrzymywanym od pracodawcy formularzu składanym do urzędu ubezpieczeń ZUS RMUA.
A jak będzie np. przy umowach o dzieło, gdy wynagrodzenie miesięczne nie było wyższe niż 200 zł?
W przypadku umów cywilnoprawnych, w których kwota należności wynikająca z umowy w skali miesiąca nie przekracza 200 zł, jeśli płatnicy pobierali w ciągu roku podatek zryczałtowany, bez zastosowania kosztów (nie dotyczy to umów zawieranych z własnym pracodawcą), rozliczenie wygląda inaczej. Po zakończeniu roku płatnicy nie sporządzają PIT-11, bo tego rodzaju przychody nie są wykazywane w zeznaniach rocznych. W przypadku umów cywilnoprawnych, od których były pobierane zaliczki na podatek dochodowy po odliczeniu kosztów, płatnicy mają obowiązek sporządzić PIT-11. Jeżeli z tego obowiązku się nie wywiążą, podatnik może złożyć zeznanie roczne na podstawie danych wynikających z zawartej umowy oraz rachunku do umowy, który wystawia i podpisuje.