Sądy administracyjne zawieszają sprawy o nieujawnione źródła przychodów do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości konstytucyjnych przez Trybunał Konstytucyjny.
Podatnicy, którym organy podatkowe zarzuciły ukrywanie przychodów, często odwołują się do sądów administracyjnych. Korzystny wyrok sądu, z którego będzie wynikało, że podatnik dochodów nie ukrywał, pozwoli uniknąć 75-proc. sankcji, którą przewiduje ustawa o PIT. Osoby, które złożyły skargi na postępowania o nieujawnione źródła będą jednak musiały poczekać na rozstrzygnięcia, ponieważ w ostatnim czasie wojewódzkie sądy administracyjne zawieszają postępowania w takich sprawach.

Korzyści dla podatników

Jak wyjaśnia Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Witold Modzelewski, sądy zawieszają postępowania do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny (TK). Rozstrzygnięcie Trybunału może mieć bowiem wpływ na rozstrzygnięcie w indywidualnych sprawach podatników.
– Nie można jednak zapominać, że zawieszanie rozpraw przez sądy jest dla podatników korzystne, ponieważ sprawy o nieujawnione źródła przychodów są bardzo trudne do wygrania w sądzie – przyznaje Mirosław Siwiński.
W tych postępowaniach należy wykazać się maksymalną aktywnością już na etapie postępowania pierwszoinstancyjnego i wtedy są największe szanse obniżenia zobowiązania z decyzji.



Treść skargi

Przedmiotem skargi, którą wniesiono do Trybunału Konstytucyjnego (sprawa o sygn. akt SK 18/09), jest niezgodność przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (chodzi głównie o art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy) z kilkoma zasadami Konstytucji RP. W skardze wskazano, że sankcja w PIT jest zbliżona do konfiskaty mienia, co narusza prawo własności. Ponadto TK ma zbadać, czy organ podatkowy może decydować o nałożeniu sankcji, skoro konstytucja stanowi, że tylko sąd może decydować o przepadku mienia.
Kolejnym zarzutem jest wprowadzenie podwójnej sankcji za ten sam czyn. Osoba, która ukrywa przychody, podlega bowiem 75-proc. sankcji określonej w ustawie o PIT, a także odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Wątpliwości budzi również nałożenie na podatników obowiązku wykazania źródeł przychodów, podczas gdy konstytucja mówi o domniemaniu niewinności osób.

Wznowienie postępowania

Sądy administracyjne wznowią postępowania w sprawach o nieujawnione źródła dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli Trybunał orzeknie o niekonstytucyjności 75-proc. sankcji za nieujawnione źródła przychodów, będzie to wyrok korzystny nie tylko dla osób, które złożyły skargi do sądów. Pozytywny wyrok TK dotyczyć będzie też podatników, których postępowania się zakończyły.
– W terminie miesiąca od wyroku Trybunału podatnicy będą mogli złożyć wniosek o wznowienie tych postępowań – mówi Mirosław Siwiński.
Trybunał Konstytucyjny nie wyznaczył jednak jeszcze terminu rozprawy.