statystyki

Ulga rehabilitacyjna: Wydatków na przewodnika nie trzeba dokumentować w PIT 2009

autor: Opracowała Ewa Konderak26.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.02.2010, 09:14

Osoba niepełnosprawna, która ponosiła wydatki na przewodnika, może od dochodu odliczyć maksymalnie 2280 zł. Poniesione na ten cel nakłady nie muszą być udokumentowane fakturą lub rachunkiem.

Reklama


Reklama


Osoby niepełnosprawne lub osoby, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, mogą w ramach ulgi rehabilitacyjnej pomniejszyć swój dochód o wydatki poniesione w roku podatkowym na przewodnika. Co istotne, tego typu wydatków nie trzeba w sposób szczególny dokumentować. Odliczenie z tytułu opłacania przewodnika osoby niewidomej lub z niepełnosprawnością narządu ruchu jest limitowane. Od dochodu można odliczyć maksymalnie 2280 zł rocznie. Jednak gdy urząd skarbowy poprosi podatnika o potwierdzenie, że faktycznie poniósł wydatki na przewodnika, podatnik będzie musiał udowodnić, że takie koszty poniósł. Jakie dokumenty można wtedy przedstawić? Przykładowo wyciąg z banku, jeśli przelewamy środki na konto przewodnika. Ponadto przewodnik jako świadek może poświadczyć w urzędzie, że pobierał wynagrodzenie za pomoc niepełnosprawnemu. Przewodnik jednak będzie musiał pamiętać, że jeśli przyzna się, że pobrał pieniądze od niepełnosprawnego, fiskus może sprawdzić, czy takie wynagrodzenie wykazał w swoim zeznaniu podatkowym. Wpłata z tego tytułu stanowi opodatkowany dochód przewodnika.

Paweł Małecki, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama, przypomina, że do wydatków rehabilitacyjnych należą m.in. wydatki na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł. Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z wyjątkiem wydatków, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 7, 8 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

– Wydatki m.in. na opłacenie przewodników wymienionych osób mogą być odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej bez konieczności posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie – stwierdza Paweł Małecki.

Odliczenia dokonamy, jeżeli spełnione są ustawowe przesłanki uprawniające do ulgi.

64 dni zostały do rozliczenia PIT za 2009 rok

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Katia(2010-02-26 21:58) Odpowiedz 00

  Kto pomoże niewidomemu jeżeli ten zacznie wypytywać go o dane osobowe PESEL, NIP, adres. Powie: zjeżdżaj nie mam czasu dla ciebie. Po co pisać głupie prawo. A proszę sobie wyobrazić jak to wszystko zapisze niewidomy.

 • Mic(2010-02-26 22:19) Odpowiedz 00

  Głupie prawo robi się po to aby ludzi zniechęcić, natomiast dobre prawo robi się dla tych, którzy zrobią na tym interes.

 • Basia(2010-02-28 19:08) Odpowiedz 00

  Miła Pani Katiu , a po co niewidomy ma przewodnika .Wyśle go do Urzędu Skarbowego i problem z głowy

 • re(2010-03-16 13:20) Odpowiedz 00

  A jak ma psa przewodnika to "Szarik" pójdzie do US.

 • kontrolowany za 5 lat wstecz.(2010-08-17 12:11) Odpowiedz 00

  A dzieciom dorosłym można zapłacić!.Nie ,bo jest obowiazek alimentacyjny. Urzad Skarbowy znajdzie zawsze furtkę by ulgi nie zaliczyć, podpiera się wyrokami Sądów i komu się chce z nim chandryczyć.. Nawet czepia się że samochód jest na jednego tylko małżonka a nie na dwóch a to po 5 latach np. bilety wyblakły i nie widać dokod jechał i ile kosztowało. Różne sa sposoby by oskubac niepełnosprawnych

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama