Jest już gotowa strategia działania dla Służby Celnej do 2015 roku. Określa ona m.in. plan pracy dla funkcjonariuszy celnych. Strategia będzie wspierana planem antykorupcyjnym.
Ministerstwo Finansów ogłosiło strategie działania Służby Celnej. Wiceminister finansów Jacek Kapica uważa, że opracowywanie tego typu dokumentów jest niezbędnym instrumentem zarządzania Służbą Celną. Strategia została opisana w projekcie Służba Celna 2015+. Dokument formułuje misje Służby Celnej, która ma być przyjazna dla obywateli i przedsiębiorców. Mają stosować skuteczny system kontroli na podstawie wykwalifikowanej kadry, efektywnej metody zarządzania i nowoczesnych technologii. W dokumencie sformułowano również główne cele strategiczne w perspektywie zewnętrznej, cele pośrednie z perspektywy wewnętrznych procesów biznesowych oraz z perspektywy rozwoju, a przede wszystkim nowe działania służące realizacji celów strategicznych i pośrednich. Do tych ostatnich należy m.in. wdrożenie programu e-cło, zmodernizowanego kodeksu celnego, modernizacja systemu poboru podatku od gier, kontroli urządzania gier hazardowych. Strategia ma być wspierana przez program antykorupcyjny polskiej Służby Celnej 2010–2013+, który zakłada zero tolerancji dla korupcji w Służbie Celnej.
– Chodzi o to, żeby odejść od utrwalonego w świadomości frazesu, że celnik nie musi dużo zarabiać, ponieważ może dorobić. Chcemy zwiększyć płace, żeby korupcja nie była wynikiem zapewnienia potrzeb bytowych. Staramy się kształtować postawę godną funkcjonariusza celnego – podkreślał Jacek Kapica. Strategia zostanie zaopiniowana przez Fundacje Batorego oraz Transparenty International.