Mali podatnicy oraz nowe firmy mogą rozliczać się z fiskusem co kwartał, gdy zawiadomią o tym na piśmie urząd skarbowy. Dziś mija termin na złożenie takiego zawiadomienia na 2010 rok.
Firma nie musi opłacać zaliczek na podatek dochodowy co miesiąc. Przedsiębiorcy, którzy podlegają przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i są opodatkowani albo według zasad ogólnych, albo jednolitą 19-proc. stawką podatku, mają prawo dokonać wyboru formy rozliczeń z fiskusem w trakcie roku podatkowego. Podatnik, który spełnia określone warunki, może wybrać kwartalny sposób rozliczeń i wpłacać podatek dochodowy tylko cztery razy w roku. Wystarczy, że zawiadomi o tym na piśmie urząd skarbowy. Dziś mija termin na złożenie takiego zawiadomienia.
W tym roku podatnicy mieli więcej czasu na złożenie zawiadomienia o wyborze kwartalnego sposobu rozliczeń. Zasadą jest, że zawiadomienie składa się do 20 lutego. Ponieważ w tym roku termin ten przypadł w sobotę, uległ on wydłużeniu do poniedziałku, co oznacza, że podatnicy mogą jeszcze dziś złożyć odpowiednie zawiadomienie w urzędzie skarbowym.



Złożenie zawiadomienia

Zawiadomienie o wyborze zaliczek kwartalnych należy złożyć na piśmie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Pismo takie należy napisać samodzielnie, gdyż brak jest w tym przypadku urzędowych formularzy. Część urzędów skarbowych udostępnia jednak wzory druków, z których podatnik może skorzystać.
Pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego wyborze zaliczek kwartalnych powinno zawierać:
dane osobowe podatnika: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz NIP,
● datę sporządzenia zawiadomienia,
● wskazanie adresata, czyli właściwego naczelnika urzędu skarbowego,
● przedmiot zawiadomienia, czyli wybór kwartalnej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy,
● sposób wyliczania podatku dochodowego (według skali podatkowej lub metodą liniową),
● podpis podatnika.
Złożenie zawiadomienia nie podlega żadnym opłatom. Podatnik może je złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać listem poleconym. Aby zawiadomienie odniosło skutek, nie jest wymagana żadna czynność ze strony organu podatkowego.
Podatnicy, którzy korzystają już z kwartalnego systemu opłacania zaliczek i chcą nadal rozliczać się w ten sposób, nie muszą dokonywać żadnych czynności, w szczególności nie zawiadamiają urzędu skarbowego o kontynuacji tego sposobu rozliczeń. Zasadą jest, że raz dokonany przez podatnika wybór ma zastosowanie również w latach następnych. Natomiast termin 22 lutego jest datą istotną dla tych przedsiębiorców, którzy już opłacają kwartalne zaliczki i chcą zrezygnować z tego sposobu rozliczeń.
Ponadto termin 22 lutego na złożenie zawiadomienia o wyborze zaliczek kwartalnych jest wiążący dla podatników, którzy już prowadzą działalność gospodarczą. Natomiast podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.



Prawo małych podatników

Możliwość opłacania zaliczek cztery razy w roku to przywilej, z którego nie każdy podatnik może skorzystać. Jest on przewidziany przede wszystkim dla małych podatników. Za małego podatnika uważany jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro. Limit ten dla podatników chcących opłacać zaliczki kwartalne w 2010 roku wynosi 5067 tys. zł.
Drugą grupą podatników, którzy mogą opłacać zaliczki kwartalne, są podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku nowych firm obowiązują jednak pewne ograniczenia. Przedsiębiorca może się rozliczać kwartalnie, pod warunkiem że w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadził działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej ani działalności takiej nie prowadził małżonek podatnika, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Kwartalny sposób wpłacania zaliczek mogą wybrać zarówno przedsiębiorcy obliczający podatek według skali podatkowej, jak i przedsiębiorcy, którzy wybrali liniową metodę rozliczania podatku. Możliwość opłacania zaliczek co kwartał przewiduje również ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.



Obliczanie zaliczki

Podatnicy, którzy opodatkowani są na zasadach ogólnych, opłacają zaliczki według następujących zasad:
● obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku – w roku 2010 podobnie jak w roku ubiegłym jest to kwota 3091 zł,
● zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy o PIT,
● zaliczkę za kolejne kwartały ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały.
Podatnicy, którzy obliczają podatek metodą liniową, uiszczają zaliczki kwartalne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c ustawy o PIT a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały.
Zaliczki kwartalne za okres od I do III kwartału roku podatkowego podatnicy uiszczają w terminie do 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest wnoszona w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni w terminie do 20 grudnia.
Kwartalna forma wpłaty zaliczek może stanowić przydatne narzędzie usprawniające zarządzanie środkami pieniężnymi przedsiębiorcy, a także przyczynić się do zredukowania obsługi administracyjno-księgowej prowadzonej działalności. Przesunięcie terminu zapłaty zaliczki umożliwia lepsze gospodarowanie gotówką w czasie, a mniejsza liczba wpłat zaliczek w trakcie roku przyczynia się do istotnego uproszczenia rozliczeń podatnika z fiskusem.



Ważne
Raz złożone zawiadomienie o wyborze zaliczek kwartalnych odnosi skutek na kolejne lata i nie ma potrzeby ponownego składania go za dany rok podatkowy. Natomiast podatnik, który w 2010 r. chce powrócić do podstawowej metody opłacania zaliczek lub opłacać zaliczki uproszczone, składa w terminie do 22 lutego zawiadomienie o rezygnacji z kwartalnej formy rozliczeń
Cztery zaliczki w ciągu roku
Zaliczki kwartalne podatnicy będą wpłacać w terminach:
– do 20 kwietnia – za I kwartał
– do 20 lipca – za II kwartał
– do 20 października – za III kwartał
– do 20 grudnia – za IV kwartał (w wysokości zaliczki za III kwartał).
Podstawa prawna
Art. 44 ust. 3g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).