Premier Donald Tusk poinformował, że zostało przygotowane rozporządzenie, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Termin wejścia w życie zmian zależy m.in. od operatorów telekomunikacyjnych.

W piątek premier Tusk spotkał się z ok. 30 przedstawicielami organizacji charytatywnych, które apelowały do niego o zniesienie opodatkowania VAT-em charytatywnych SMS-ów.

"Wydawałoby się, że to drobiazg, ale pokazuje, ile serca i energii trzeba włożyć, by obalać takie bariery, a czasami też bezduszność administracji" - powiedział premier po spotkaniu.

Dodał, że sprawę opodatkowania dobroczynnych SMS-ów udało się doprowadzić do końca m.in. dzięki "aksamitnemu" naciskowi ze strony organizacji charytatywnych. "Organizacje pozarządowe miały dosyć wieloletniej bierności administracji (...) w tej kwestii" - zaznaczył. "Presja, która nabrała bardzo kompetentnego charakteru, nie zostawiła urzędnikom żadnej furtki" - tłumaczył.

Tusk wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między operatorami i organizacjami pozarządowymi. "Ustaliliśmy, że w trybie konsultacji organizacje pozarządowe i operatorzy ustalą optymalny termin wejścia w życie rozporządzenia, ponieważ operatorzy będą musieli się przygotować do zmiany przepisów. Nie można wylać dziecka z kąpielą" - zastrzegł. "My (rząd - PAP) będziemy gotowi, tak sądzę, w ciągu dwóch - trzech tygodni" - dodał premier.

Poinformował ponadto, że resort finansów przygotował zestaw warunków, które muszą być spełnione, aby dobroczynne SMS-y były zwolnione z VAT. "Umowa, dzięki której nie będzie obowiązku płacenia VAT, będzie dotyczyła czystych akcji charytatywnych. Nie będzie mogło im towarzyszyć jakiekolwiek wynagradzanie uczestników takiej akcji" - powiedział. Zastrzegł, że w ten sposób rząd chce uniknąć sytuacji, by ktoś nadużył łagodnych - wobec organizacji pozarządowych - przepisów podatkowych.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Burczyński powiedział PAP przed spotkaniem, że zwolnienie z tego podatku charytatywnych SMS-ów będzie pożyteczne nie tyle dla organizacji charytatywnych, ale przede wszystkim dla osób, które otrzymują za ich pośrednictwem pomoc. Poinformował, że od dobroczynnych SMS-ów, przesyłanych co roku na rzecz Fundacji, odprowadzane jest ok. 1,5-2 mln zł podatku.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaznaczyła z kolei, że decyzja o zwolnieniu z podatku VAT takich SMS-ów jest dla niej najważniejsza. "Ci, którzy wpłacają pieniądze za pomocą SMS-ów, będą wiedzieli, że całość kwoty idzie dla potrzebujących. My nie będziemy musieli się wstydzić przed takimi państwami jak Czechy i Słowacja, gdzie SMS-y charytatywne zwolnione są z VAT od 2004 roku" - powiedziała.

W piątek resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przewiduje on, że dobroczynne SMS-y będą zwolnione z VAT, ale po spełnieniu kilku warunków.

Przede wszystkim umowy zawierane z operatorami będą zobowiązywać ich do przekazywania organizacjom charytatywnym całej kwoty należnej z tytułu dobroczynnych SMS-ów w ciągu 45 dni od zakończenia okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z usługą telekomunikacyjną. Kopia umowy będzie musiała trafić do urzędu skarbowego w ciągu 15 dni od podpisania.



Ponadto organizacja będzie musiała mieć pozwolenie na prowadzenie zbiórki, a osoba wysyłająca SMS-a nie będzie mogła otrzymać w zamian żadnego innego świadczenia, np. w postaci prawa do udziału w losowaniu nagród.

Projekt zastrzega poza tym, że organizacja pożytku publicznego nie będzie mogła dokonać żadnych świadczeń na rzecz operatora z tytułu zawarcia umowy lub w związku z nią. Organizacje charytatywne będą mogły jednak informować publicznie o zbiórce oraz przekazywać dane dotyczące operatora, w tym jego logo.

Resort finansów zaznacza, że operatorzy będą mieć prawo do zwrotu kwoty naliczonego VAT związanego z usługami świadczonymi nieodpłatnie na rzecz organizacji charytatywnych.

"Szacuje się, że wprowadzenie zmian zawartych w rozporządzeniu spowoduje ujemne skutki dla budżetu państwa w wysokości ok. 10 mln zł w skali roku. Nie spowoduje natomiast skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dłuższego czasu fundacje walczyły o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów.