IV RANKING FIRM I DORADCÓW PODATKOWYCH Dziennik Gazeta Prawna po raz pierwszy wyłonił najskuteczniejsze firmy doradztwa podatkowego w Polsce.
Poniżej prezentujemy największe osiągnięcia zwycięzkich firm w tej części rankingu.

Wielka czwórka

Ernst & Young – została wybrana najskuteczniejszą firmą w grupie wielkiej czwórki. Firma jest częścią międzynarodowej sieci spółek doradztwa Ernst & Young, oferującej usługi doradztwa podatkowego w 140 krajach na świecie. W Polsce, oprócz biura głównego w Warszawie, posiada oddziały w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. W zeszłym roku firma zatrudniała 84 doradców podatkowych i osiągnęła przychód powyżej 102 milionów złotych.
Szczególnym osiągnięciem firmy w 2009 roku była wygrana w sprawie rozstrzygniętej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygn. akt C-441/08 Elektrownia Pątnów), dotyczącej możliwości uwzględnienia pożyczek udziałowca udzielonych i opodatkowanych przed przystąpieniem Polski do UE przy obliczaniu podstawy opodatkowania podwyższenia kapitału zakładowego dokonanego wskutek tzw. konwersji pożyczek na kapitał, gdy Polska była już państwem członkowskim. Sprawa ta była opisywana na łamach prasy i była jedną z czterech polskich spraw, które w zeszłym roku rozpatrzył ETS. Uniwersalizm orzeczenia ETS w sprawie Elektrowni Pątnów przejawia się w tym, że Trybunał po raz pierwszy na gruncie polskich przepisów potwierdził, że prawo wspólnotowe obowiązuje w Polsce od momentu jego wejścia w życie, przy czym Polska ma obowiązek uwzględniania zdarzeń przedakcesyjnych przy ocenie prawnej zdarzeń poakcesyjnych.



Duże firmy

MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy to najskuteczniejsza firma doradztwa podatkowego w 2009 roku w grupie firm dużych, czyli zatrudniających dziesięciu i więcej doradców. Na sukces firmy w 2009 roku pracowało 27 doradców, co pozwoliło wypracować przychód z doradztwa podatkowego w wysokości 19 milionów złotych.
Największe osiągnięcia firmy w zeszłym roku wiążą się m.in. z wyrokami sądów administracyjnych. MDDP jako pierwsza spółka doradztwa podatkowego na rynku, reprezentując jednego ze swoich klientów, pomogła mu wygrać ostatecznie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór z organami podatkowymi dotyczący roli danych z ewidencji gruntów i budynków dla obowiązującego w latach 2004–2006 wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości dróg wewnętrznych mieszczących się w ramach nieruchomości posiadanych przez przedsiębiorcę. NSA przyznał, że dla wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości dróg wewnętrznych mieszczących się w obrębie nieruchomości posiadanych przez przedsiębiorcę bez znaczenia są zapisy w ewidencji gruntów i budynków.



Firmy średniej wielkości

Baker & McKenzie Doradztwo podatkowe została uznana przez DGP najskuteczniejszą firmą doradztwa podatkowego w 2009 roku w grupie firm średniej wielkości, czyli zatrudniających od trzech do dziewięciu doradców. Firma w zeszłym roku zatrudniała ośmiu doradców podatkowych i wypracowała przychód wynoszący 7,14 mln zł.
Szczególnym osiągnięciem była wygrana sprawa przed WSA w Krakowie prowadzona przez doradców z Baker & McKenzie dotycząca uznania prawa do odliczenia VAT w przypadku zakupu samochodów oraz paliwa do tych samochodów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Rozstrzygnięcie postępowania przed WSA było poprzedzone jednym z przełomowych wydarzeń w dziedzinie polskiego prawa, czyli wydaniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzeczenia uznającego za sprzeczne z prawem Wspólnoty, polskich przepisów ograniczających prawo do odliczenia podatku VAT w przypadku zakupu samochodów oraz paliwa do tych samochodów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyrok ETS dotyczył polskiej spółki Magoora, którą w postępowaniu przed ETS (sygn. akt C–414/07) reprezentował Jerzy Martini, doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie.



Firmy małe

Chadbourne & Parke LLP to najskuteczniejsza firma doradztwa podatkowego w 2009 roku w grupie firm małych, czyli zatrudniających dwóch i mniej doradców. Kancelaria zatrudniała w zeszłym roku dwóch doradców podatkowych.
Wyjątkowym osiągnięciem firmy w 2009 roku była wygrana sprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym dotycząca podatku od nieruchomości dla farm wiatrowych. Ze względu na ważność tej sprawy dla rozwoju branży energetyki wiatrowej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szeroko informowało o tej sprawie, m.in. na swojej stronie internetowej (dzięki temu możemy poinformować o tym osiągnięciu). Jak wyjaśniała po ogłoszeniu wyroku mec. Dorota Szubielska, kierująca praktyką podatkową w warszawskim biurze Chadbourne & Parke, jest to pierwszy taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wydany na podstawie przepisów prawa budowlanego po jego nowelizacji z 2005 roku, który przerywa niekorzystną dla inwestorów praktykę niektórych gmin. Dodatkowym utrudnieniem w sprawie była potrzeba przekonania sądu, by Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej mogło przystąpić do trwającego postępowania po stronie dewelopera farmy wiatrowej jako strona.