Osoby, które uzyskały pozwolenie budowlane w 2006 roku, musiały skończyć budowę do końca 2009 roku, aby zachować ulgę odsetkową.
Jednym z celów mieszkaniowych, który dawał prawo do ulgi odsetkowej, była samodzielna budowa domu oraz nadbudowa lub rozbudowa czy przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego. W tych przypadkach ustawodawca wprowadził dodatkowe ograniczenie czasowe. Inwestycja musiała zostać zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane. Moment zakończenia to data uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego albo zawiadomienia o zakończeniu budowy (tylko, gdy nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie).
Przypomnijmy, prawo do ulgi odsetkowej nabyły osoby, którym w latach 2002–2006 został udzielony kredyt (pożyczka) mieszkaniowa. Osoby, które zaciągały kredyty oraz pożyczki w 2006 roku i miały już pozwolenia na budowę (np. z uwagi na wymagania bankowe), musiały skończyć budowę do końca ubiegłego roku. Jeżeli budowa domu na kredyt przeciągnęła się do 2010 roku, podatnik musi się pożegnać z ulgą odsetkową.
Moment zakończenia inwestycji ma istotne znaczenie dla rozliczania ulgi. Jest to moment, od którego można zacząć odliczać odsetki od kredytu mieszkaniowego. W przypadku samodzielnej budowy domu lub przebudowy itp. po raz pierwszy odsetki rozliczane są za rok uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, ewentualnie zawiadomienia o zakończeniu budowy.