Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na usługi firmy windykacyjnej można zaliczyć do kosztów podatkowych. Jest to możliwe, nawet wtedy, gdy windykacja należności od nierzetelnych kontrahentów okaże się nieskuteczna.
Jeżeli kontrahent unika spłaty zobowiązania, podatnik ponosi koszty wynikające nie tylko z braku należności za sprzedane towary czy świadczoną usługę, ale również z konieczności wywiązania się z zobowiązania podatkowego. Przepisy nakładają bowiem na przedsiębiorcę obowiązek wykazania przychodu i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy również wtedy, gdy kontrahent nie zapłaci należności. Wynika to z zasady, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Kiedy kwoty należności są wysokie, przedsiębiorcy często decydują się na ich odzyskanie albo na drodze sądowej, albo korzystając z usług firm windykacyjnych. Powstaje przy tym pytanie, jakie wydatki związane z windykacją należności przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Specyfikacji kosztów

Kosztów windykacji

Prowizji od należności

Umorzenia wierzytelności

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć wydatki na windykacje.